Чому збільшуються лімфатичні вузли на шиї і що при тім треба робити

Нежить, кашель, печіння у горлі, ці надокучливі симптоми ГРВІ відступили. Натомість надокучає інша напасть: під вухом, на шиї, з'явився болючий вузлик -- ані ковтнути, ані шиї повернути!

Про що може свідчити такий симптом? Чи допомагають мазі й компреси?

-- Такий симптом найчастіше свідчить про запалення лімфатичного вузла,  -- пояснила Олена Решетник, сімейний лікар вищої категорії. -- Адже це своєрідний фільтр лімфатичних судин, через який проходить лімфа, а разом із нею -- різні чужорідні компоненти, зокрема й інфекція. Таких вузлів в організмі до 500,
і всі вони мають чітку локалізацію: в ямках на згинах кінцівок, у грудній і черевній порожнинах, під щелепою, вухом, на шиї. У нормі вони маленькі, від 0,5 до 50 мм, але можуть збільшуватися, якщо в організмі є запальний, інфекційний процес, проблеми з кров'ю тощо. Шийні, підвушні, підщелепні лімфовузли дуже чутливо реагують на інфекції верхніх дихальних шляхів, вух і навіть на карієс.

Ланцюжок лімфатичних вузлів (крихітних горошин під шкірою), які тягнуться від вуха до плеча, починає активно працювати, коли людина підхопила, наприклад, вірусну інфекцію. Ці залози не лише фільтрують лімфу, а й виробляють клітини імунної системи -- лімфоцити.  Їх завдання -- розпізнати чужорідні структури і
виробити специфічні захисні антитіла. Під їх дією можуть бути зруйновані різні бактерії, ракові клітини, клітини, інфіковані вірусами, тощо. "Перенапружений" лімфатичний вузлик набрякає і збільшується -- часом до розмірів великої горошини чи квасолини.

-- Отже, це нормально, непокоїтися не треба?

-- Якщо вузлик непокоїть під час ГРВІ чи впродовж тижня після того, як його симптоми відступили, можна лише спостерігати за станом залози. Але якщо горошина стає більшою і ще болючішою, підвищується  температура тіла, то слід бити на сполох. Адже наростання симптомів може означати, що організм не може
впоратися з чужорідними клітинами самостійно або навіть ушкоджена тканина лімфатичного вузла. Збільшені лімфовузли (за винятком гнійних), як правило, не лікують самостійно. Бо це лише сигнал про основне захворювання.

-- Як можна зменшити відчуття дискомфорту в запаленій залозі?

-- Допомагають прості речі: рясне пиття вітамінних чаїв (вони вимивають токсини, полегшують напруження лімфатичної системи), легеньке змащування ароматичною олією. Збільшений вузол слід оберігати від холодного вітру, прикривати його лляним чи бавовняним шаликом. А от розтирання, грілки, зігрівальні компреси,
гарячі ванни протипоказані -- це може призвести до поширення інфекції.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Цей релiгiйний символ має цілющу силу, тому вирізати його йдуть з молитвою
В Україні є традиція: за кілька днів перед Водохрещем люди вирізають з криги хрести, фарбують буряковим квасом, прикрашають стрічками, сухоцвітом та монетами.
В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
Як же вражає в ці холодні дні картина, яку щодня можна побачити в Новоградi-Волинському -- тут вихованцi одного з дитячих садкiв вибiгають на зарядку в самих трусиках! Що це?

Новини

21:33
Медики застерегли українців від традиційних йорданських купань.
18:24
У Рівненській області від кору помер 27-річний мешканець Дубровицького району
17:38
Джерело Матерi Божої в Моршинi оздоровлює і дарує радість батьківства
16:14
Відтепер повнолітні громадяни мають можливість стати донором для інших після своєї смерті.
15:31
80% випадків такої неплідності спричинені імунологічними факторами, так званою біологічною несумісністю.
14:36
Швейцарські дослідники з Базельського університету провели кілька дослідів над мишами, яким попередньо вживили клітини раку людини, і зуміли зупинити прогресування раку.
13:36
Науковці пояснили, чому жінка не розуміє застудженого чоловіка.
12:08
Цей релiгiйний символ має цілющу силу, тому вирізати його йдуть з молитвою
10:00
Вживання страв із білих грибів в буквальному сенсі продовжує молодість
17:40
За словами вчених, зміна температури на користь холоду є своєрідною стресотерапією для організму.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.