Лікар розповів, що означає позитивна реакція на пробу Манту в дитини

"У мого онука -- позитивна реакція на пробу Манту. Чи означає це, що хлопчик хворий? Читала, що кожна четверта дитина в Україні має таку позитивну реакцію. Це означає, що в усіх туберкульоз?"  Про таке "Доброго лікаря" запитала читачка. 

-- Проба Манту -- це важливий імунологічний тест не лише для вчасної дiагностики туберкульозу, а й для вияву схильностi органiзму до нього, -- відповідає лікар-фтизіопедіатр Леся Петришин. -- Вчасне проведення такого тесту є актуальним в Українi, де офiцiйно оголошено епiдемiю туберкульозу.

На третiй день пiсля введення медичний працiвник оцiнює реакцiю органiзму на пробу. За цей час на мiсцi уколу утворюється специфiчне ущiльнення шкiри -- папула, або "гудзичок". Так, проба вважається негативною, якщо розмiр ущiльнення -- до 4 мiлiметрiв. Уже пiсля 5 мiлiметрiв пробу можна трактувати як позитивну. Якщо папула має 10 -- 14 мiлiметрiв у дiаметрi, говорять про позитивну реакцiю середньої iнтенсивностi, при розмiрах понад 15 -- уже про виражену позитивну реакцiю.

Проте не завжди позитивна проба означає наявнiсть туберкульозу і те, що дитина iнфiкована. Наприклад, у дошкiльнят така реакцiя вважається нормальною iмунною вiдповiддю органiзму на попереднє щеплення (БЦЖ). Крiм того, велика папула може бути пов'язана зі схильністю дитини до алергії. Тому медики рекомендують проводити пробу Манту саме восени, коли вплив алергенних факторiв мiнiмальний. 
На реакцiю може вплинути i наявнiсть осередка запалення в органiзмi (скажiмо, уражених карiєсом зубів). І навiть глисти часом дають позитивну реакцiю.

Спотворена реакцiя на пробу Манту спостерігається, якщо її зробили дитинi з ознаками хвороби або при загостреннi хронiчної недуги (тест можна проводити лише за мiсяць пiсля зникнення  всiх клiнiчних симптомiв).

Зрештою, папула буде досить великою, якщо мiсце уколу намочити, розчухати, а діти це часто роблять, попри те, що мають бути попереджені про те, що цього робити не можна. Тому, перш ніж дійти остаточного висновку, фахівець (а проконсультуватися з дитячим фтизiатром потрібно обов'язково) призначить додатковi аналiзи, зокрема рентгеноскопiю, яка дозволить відкинути малi
форми туберкульозу (так званий первинний туберкульоз нерідко вражає лiмфовузли, що поза легенями).

Існують й такі методи дiагностики, як, наприклад, iмуноферментний тест, що оцiнює наявнiсть протитуберкульозних антитiл, ДНК-полiмеразний метод, який дозволяє виявити фрагменти ДНК туберкульозної палички в рiзних бiологiчних матерiалах. А отже, і визначитися з діагнозом.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
Як же вражає в ці холодні дні картина, яку щодня можна побачити в Новоградi-Волинському -- тут вихованцi одного з дитячих садкiв вибiгають на зарядку в самих трусиках! Що це?
"Коли в сина-школяра нещодавно стало боліти горло, за звичкою придбав йому таблетки з діючою речовиною декаметоксин українського виробника. У випадку подібних проблем вони завжди дієво допомагали.

Новини

16:45
Якщо ніс не дихає більше 7-10 днів, то існує високий ризик розвитку гаймориту.
15:45
В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
12:33
Пасічник Павло Юрик розповів декілька ефективних способів оздоровлення печінки
11:34
Лікар назвав головні симптоми нестачі заліза.
09:11
Повноцінній сніданки сприяють зачаттю хлопчиків
16:23
Фахівець розповіла, як певні компоненти газованих солодких напоїв впливають на здоров'я дітей.
16:20
Останнiм часом у світі значно побiльшало хворих на рак пiдшлункової залози
16:00
Лікарі пояснили, як підготуватися до вакцинації, коли її проводити та які можуть бути протипокази.
15:01
Чоловік захворів після споживання маринованих грибів, приготованих у домашніх умовах. На сьогодні його стан надзвичайно тяжкий
13:00
Виявляється, самотність провокує гіпертонію незалежно від зайвої ваги, стресів чи куріння
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.