Лікар розповів, що означає позитивна реакція на пробу Манту в дитини

"У мого онука -- позитивна реакція на пробу Манту. Чи означає це, що хлопчик хворий? Читала, що кожна четверта дитина в Україні має таку позитивну реакцію. Це означає, що в усіх туберкульоз?"  Про таке "Доброго лікаря" запитала читачка. 

-- Проба Манту -- це важливий імунологічний тест не лише для вчасної дiагностики туберкульозу, а й для вияву схильностi органiзму до нього, -- відповідає лікар-фтизіопедіатр Леся Петришин. -- Вчасне проведення такого тесту є актуальним в Українi, де офiцiйно оголошено епiдемiю туберкульозу.

На третiй день пiсля введення медичний працiвник оцiнює реакцiю органiзму на пробу. За цей час на мiсцi уколу утворюється специфiчне ущiльнення шкiри -- папула, або "гудзичок". Так, проба вважається негативною, якщо розмiр ущiльнення -- до 4 мiлiметрiв. Уже пiсля 5 мiлiметрiв пробу можна трактувати як позитивну. Якщо папула має 10 -- 14 мiлiметрiв у дiаметрi, говорять про позитивну реакцiю середньої iнтенсивностi, при розмiрах понад 15 -- уже про виражену позитивну реакцiю.

Проте не завжди позитивна проба означає наявнiсть туберкульозу і те, що дитина iнфiкована. Наприклад, у дошкiльнят така реакцiя вважається нормальною iмунною вiдповiддю органiзму на попереднє щеплення (БЦЖ). Крiм того, велика папула може бути пов'язана зі схильністю дитини до алергії. Тому медики рекомендують проводити пробу Манту саме восени, коли вплив алергенних факторiв мiнiмальний. 
На реакцiю може вплинути i наявнiсть осередка запалення в органiзмi (скажiмо, уражених карiєсом зубів). І навiть глисти часом дають позитивну реакцiю.

Спотворена реакцiя на пробу Манту спостерігається, якщо її зробили дитинi з ознаками хвороби або при загостреннi хронiчної недуги (тест можна проводити лише за мiсяць пiсля зникнення  всiх клiнiчних симптомiв).

Зрештою, папула буде досить великою, якщо мiсце уколу намочити, розчухати, а діти це часто роблять, попри те, що мають бути попереджені про те, що цього робити не можна. Тому, перш ніж дійти остаточного висновку, фахівець (а проконсультуватися з дитячим фтизiатром потрібно обов'язково) призначить додатковi аналiзи, зокрема рентгеноскопiю, яка дозволить відкинути малi
форми туберкульозу (так званий первинний туберкульоз нерідко вражає лiмфовузли, що поза легенями).

Існують й такі методи дiагностики, як, наприклад, iмуноферментний тест, що оцiнює наявнiсть протитуберкульозних антитiл, ДНК-полiмеразний метод, який дозволяє виявити фрагменти ДНК туберкульозної палички в рiзних бiологiчних матерiалах. А отже, і визначитися з діагнозом.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

"Розкажіть, яка різниця між грипом і парагрипом? Мені поставили саме такий діагноз -- парагрип, маю температуру 38 -- 39 градусів, болить горло, сухий кашель, відчуваю загальну слабкість".
Щоб запобігти розвитку багатьох хвороб, слід відмовитися від вживання натщесерце певних продуктів
Деякі з продуктів викликають подразнення слизової шлунка, інші порушують кислотно-лужний баланс, а ще інші сприяють розвитку таких хвороб, як цукровий діабет і гастрит.

Новини

12:07
Якщо немає змоги помити руки водою та милом – обирайте просто вологі серветки, без антисептика. А щоб вберегтися від бактерій, наприклад, під час прогулянки на природі – майте напоготові аптечний антисептик – хлоргексидин або настоянку календули
11:10
Через неконтрольоване вживання серйозних препаратів розвивається резистентність до них.
09:40
Активізувався збудник гострого інфекційного захворювання.
22:15
Жінкам пощастило більше, ніж чоловікам.
19:46
Експерти ВООЗ назвали недорогі, але при цьому дуже небезпечні у своєму впливі на здоров'я продукти.
19:30
Медики кажуть: навіть інтенсивна розумова діяльність не вберігає від патологічного старіння мозку.
17:25
Медики кажуть, що це перебування у ретельно контрольованому стані несвідомості.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.