Юрист: якщо дитину не пускають на заняття через відсутність щеплення, батьки мають право оскаржити це у суді

Близько місяця тому МОЗ спільно з МОН прийняли рішення: щоб не допустити поширення кору в Україні, невакцинованих дітей не допускатимуть до навчання

Такі екстрені заходи безпеки було введено у трьох областях України -- Івано-Франківській, Одеській та Тернопільській. Указ передбачав, що діти, які не мають щеплення від кору, не допускатимуться до відвідування дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів. За статистикою МОЗ, саме в цих областях зареєстровано найбільше випадків кору, тому було прийнято рішення про недопущення нещеплених дітей у навчальні заклади.

Чи справді таким чином можна зупинити епідемію кору, яка, фактично, вже триває в Україні? Й чи законно це -- не пускати дітей до школи лише через те, що вони нещеплені?

-- Ми отримали такі рекомендації з МОЗ та МОН, які, своєю чергою, розіслали по школах, -- каже Тетяна Скарлош, заступник начальника управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації. -- Наразі на навчання ходять всі діти, на брамі ніхто не стоїть і не виловлює нещеплених дітей. Проте кожна школа має списки нещеплених дітей -- триває робота з батьками, коли їм роз'яснюють про необхідність та безпечність вакцинації.

-- У вказаних областях не лише найбільша кількість хворих на кір, а й найнижчий рівень охоплення щепленнями, -- долучається Тимофій Бадіков, член Громадської Ради експертів з імунопрофілактики при МОЗ. -- Крім того, ці регіони територіально є близькими до Румунії, де триває епідемія кору, тому є високий ризик, що інфекція потрапить в Україну.

Між тим, станом на серпень 2017 року, лише 61% українських дітей віком до 6 років отримали щеплення. Проте через діяльність псевдолікарів, антивакцинаторів, гомеопатів батьки відмовляються щепити дитину, тим самим наражаючи її на  небезпеку. Адже кір -- надвичайно заразне захворювання, від якого дитина може померти (кір досі залишається однією із основних причин дитячої смертності у світі). Заразитися дуже легко, специфічного лікування не існує, хворобі можна запобігти лише вакцинацією.

Згідно з календарем щеплень, дитина має отримати дві дози вакцини КПК у 1 рік та 6 років. Якщо дитина з якихось причин не була щеплена, зробіть це якомога швидше.

-- А наскільки законним є недопуск нещеплених дітей до шкіл?

-- Насправді, це пряме порушення Конституції України, яка гарантує вільний доступ до навчання, -- вважає Іван Ліберман, доктор права. -- Якщо будь-яку дитину не пускатимуть на заняття, мотивуючи відсутністю щеплення, батьки мають право оскаржити це у суді.

Крім того, щеплення -- це конфіденційна інформація, яку захищає закон про персональні дані. Тому батьки не зобов'язані нікому надавати довідку про щеплення. Врешті, в Україні нема закону, який би зобов'язував вакцинуватися -- це право, а не обов'язок. А щоб люди не відмовлялися від щеплень, вони мають бути впевнені у безпеці цього кроку -- і це пряме недопрацювання системи охорони здоров'я.

Т. Бадіков: -- Батьки відмовляються від щеплень через власну недосвідченість та забобони. Проте вони мають знати, що таким чином вони свідомо піддають ризику здоров'я та життя своєї дитини. Як і інших дітей, адже має бути певний рівень охоплення вакцинацією, щоб зупинити кір -- лише так вдалося зупинити хворобу у багатьох країнах.

А якщо нічого не змінити, ми маємо всі шанси повторити сумний досвід Румунї, де саме через антивакцинальний рух минулого року померло 17 дітей.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

10:00
За останніми даними, чоловіки частіше хворіють на БАР, аніж жінки. Точні причини проблеми досі не з'ясовані.
09:32
Сульфат кальцію у крем-сирі використовують як кальцієвмісну харчову добавку. До слова, він є одним із компонентів цементу.
08:30
"Дехто вірить, що допоможуть перекис водню, мухомори, голодування. Але найкраще допомагає лікування при ранній діагностиці хвороби".
15:00
Фахівці радять купувати рибу у супермаркетах і не лінуватися вимагати необхідні супровідні документи. Розповідаємо, чому.
11:00
Медицина виокремлює три основні види раку молочної залози. Один із них - гормонозалежний.
11:00
Все почалося з того, що у пацієнта раптом стали набрякати і боліти суглоби, а згодом погіршився зір.
09:00
"Коли я вийшов на пенсію, зрозумів: щоб почуватись краще, треба більше рухатись", - каже чоловік.
14:15
Ревнощі неабияк впливають на організм людини. Вона при цьому може відчувати і фізичний біль - голови та серця, може стрибати тиск.
15:00
Про молекулярні "датчики" кисню, супердопінг і боротьбу з онкоклітинами.
11:00
"Ми навіть не усвідомлюємо, наскільки поліпшилося наше харчування за останні сто років, і вважаємо поганим і неправильним те, про що наші предки могли тільки мріяти!"
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.