Юрист: якщо дитину не пускають на заняття через відсутність щеплення, батьки мають право оскаржити це у суді

Близько місяця тому МОЗ спільно з МОН прийняли рішення: щоб не допустити поширення кору в Україні, невакцинованих дітей не допускатимуть до навчання

Такі екстрені заходи безпеки було введено у трьох областях України -- Івано-Франківській, Одеській та Тернопільській. Указ передбачав, що діти, які не мають щеплення від кору, не допускатимуться до відвідування дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів. За статистикою МОЗ, саме в цих областях зареєстровано найбільше випадків кору, тому було прийнято рішення про недопущення нещеплених дітей у навчальні заклади.

Чи справді таким чином можна зупинити епідемію кору, яка, фактично, вже триває в Україні? Й чи законно це -- не пускати дітей до школи лише через те, що вони нещеплені?

-- Ми отримали такі рекомендації з МОЗ та МОН, які, своєю чергою, розіслали по школах, -- каже Тетяна Скарлош, заступник начальника управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації. -- Наразі на навчання ходять всі діти, на брамі ніхто не стоїть і не виловлює нещеплених дітей. Проте кожна школа має списки нещеплених дітей -- триває робота з батьками, коли їм роз'яснюють про необхідність та безпечність вакцинації.

-- У вказаних областях не лише найбільша кількість хворих на кір, а й найнижчий рівень охоплення щепленнями, -- долучається Тимофій Бадіков, член Громадської Ради експертів з імунопрофілактики при МОЗ. -- Крім того, ці регіони територіально є близькими до Румунії, де триває епідемія кору, тому є високий ризик, що інфекція потрапить в Україну.

Між тим, станом на серпень 2017 року, лише 61% українських дітей віком до 6 років отримали щеплення. Проте через діяльність псевдолікарів, антивакцинаторів, гомеопатів батьки відмовляються щепити дитину, тим самим наражаючи її на  небезпеку. Адже кір -- надвичайно заразне захворювання, від якого дитина може померти (кір досі залишається однією із основних причин дитячої смертності у світі). Заразитися дуже легко, специфічного лікування не існує, хворобі можна запобігти лише вакцинацією.

Згідно з календарем щеплень, дитина має отримати дві дози вакцини КПК у 1 рік та 6 років. Якщо дитина з якихось причин не була щеплена, зробіть це якомога швидше.

-- А наскільки законним є недопуск нещеплених дітей до шкіл?

-- Насправді, це пряме порушення Конституції України, яка гарантує вільний доступ до навчання, -- вважає Іван Ліберман, доктор права. -- Якщо будь-яку дитину не пускатимуть на заняття, мотивуючи відсутністю щеплення, батьки мають право оскаржити це у суді.

Крім того, щеплення -- це конфіденційна інформація, яку захищає закон про персональні дані. Тому батьки не зобов'язані нікому надавати довідку про щеплення. Врешті, в Україні нема закону, який би зобов'язував вакцинуватися -- це право, а не обов'язок. А щоб люди не відмовлялися від щеплень, вони мають бути впевнені у безпеці цього кроку -- і це пряме недопрацювання системи охорони здоров'я.

Т. Бадіков: -- Батьки відмовляються від щеплень через власну недосвідченість та забобони. Проте вони мають знати, що таким чином вони свідомо піддають ризику здоров'я та життя своєї дитини. Як і інших дітей, адже має бути певний рівень охоплення вакцинацією, щоб зупинити кір -- лише так вдалося зупинити хворобу у багатьох країнах.

А якщо нічого не змінити, ми маємо всі шанси повторити сумний досвід Румунї, де саме через антивакцинальний рух минулого року померло 17 дітей.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

"Щодня з прогулянки моя дитина приносить каштани, які трохи рано цього року почали падати. Я думала викинути, а мама каже, що з них можна робити ліки -- десь читала про це.
"Розкажіть, яка різниця між грипом і парагрипом? Мені поставили саме такий діагноз -- парагрип, маю температуру 38 -- 39 градусів, болить горло, сухий кашель, відчуваю загальну слабкість".

Новини

09:03
ВООЗ рекомендує розширити програму «Доступні ліки» в Україні та додати ще кілька груп медикаментів
07:47
Дітей оточує реклама продуктів із високим вмістом жирів, солі та цукру. Лише в половині з 53 країн Європейського регіону ВООЗ було вжито заходів щодо обмеження такої реклами.
23:46
Дослідники з Національного університету Инчхона (Південна Корея) проаналізували склад 39 зразків харчової солі і виявили у 36 з них мікропластик.
22:12
Згідно з графіком ефективної температури по показнику Міссенарда, в Україні на цьому робочому тижні, 22-25 жовтня, очікуються субкомфортні та дискомфортні погодні умови.
13:34
Хвора жінка перебуває в лікарні у важкому стані.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.