Юрист: якщо дитину не пускають на заняття через відсутність щеплення, батьки мають право оскаржити це у суді

Близько місяця тому МОЗ спільно з МОН прийняли рішення: щоб не допустити поширення кору в Україні, невакцинованих дітей не допускатимуть до навчання

Такі екстрені заходи безпеки було введено у трьох областях України -- Івано-Франківській, Одеській та Тернопільській. Указ передбачав, що діти, які не мають щеплення від кору, не допускатимуться до відвідування дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладів. За статистикою МОЗ, саме в цих областях зареєстровано найбільше випадків кору, тому було прийнято рішення про недопущення нещеплених дітей у навчальні заклади.

Чи справді таким чином можна зупинити епідемію кору, яка, фактично, вже триває в Україні? Й чи законно це -- не пускати дітей до школи лише через те, що вони нещеплені?

-- Ми отримали такі рекомендації з МОЗ та МОН, які, своєю чергою, розіслали по школах, -- каже Тетяна Скарлош, заступник начальника управління охорони здоров'я Тернопільської обласної державної адміністрації. -- Наразі на навчання ходять всі діти, на брамі ніхто не стоїть і не виловлює нещеплених дітей. Проте кожна школа має списки нещеплених дітей -- триває робота з батьками, коли їм роз'яснюють про необхідність та безпечність вакцинації.

-- У вказаних областях не лише найбільша кількість хворих на кір, а й найнижчий рівень охоплення щепленнями, -- долучається Тимофій Бадіков, член Громадської Ради експертів з імунопрофілактики при МОЗ. -- Крім того, ці регіони територіально є близькими до Румунії, де триває епідемія кору, тому є високий ризик, що інфекція потрапить в Україну.

Між тим, станом на серпень 2017 року, лише 61% українських дітей віком до 6 років отримали щеплення. Проте через діяльність псевдолікарів, антивакцинаторів, гомеопатів батьки відмовляються щепити дитину, тим самим наражаючи її на  небезпеку. Адже кір -- надвичайно заразне захворювання, від якого дитина може померти (кір досі залишається однією із основних причин дитячої смертності у світі). Заразитися дуже легко, специфічного лікування не існує, хворобі можна запобігти лише вакцинацією.

Згідно з календарем щеплень, дитина має отримати дві дози вакцини КПК у 1 рік та 6 років. Якщо дитина з якихось причин не була щеплена, зробіть це якомога швидше.

-- А наскільки законним є недопуск нещеплених дітей до шкіл?

-- Насправді, це пряме порушення Конституції України, яка гарантує вільний доступ до навчання, -- вважає Іван Ліберман, доктор права. -- Якщо будь-яку дитину не пускатимуть на заняття, мотивуючи відсутністю щеплення, батьки мають право оскаржити це у суді.

Крім того, щеплення -- це конфіденційна інформація, яку захищає закон про персональні дані. Тому батьки не зобов'язані нікому надавати довідку про щеплення. Врешті, в Україні нема закону, який би зобов'язував вакцинуватися -- це право, а не обов'язок. А щоб люди не відмовлялися від щеплень, вони мають бути впевнені у безпеці цього кроку -- і це пряме недопрацювання системи охорони здоров'я.

Т. Бадіков: -- Батьки відмовляються від щеплень через власну недосвідченість та забобони. Проте вони мають знати, що таким чином вони свідомо піддають ризику здоров'я та життя своєї дитини. Як і інших дітей, адже має бути певний рівень охоплення вакцинацією, щоб зупинити кір -- лише так вдалося зупинити хворобу у багатьох країнах.

А якщо нічого не змінити, ми маємо всі шанси повторити сумний досвід Румунї, де саме через антивакцинальний рух минулого року померло 17 дітей.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Чимало важких випадків, кажуть лікарі, стається у теплий період, під час відпочинку.
13:00
Немає віку, коли тему сексу можна остаточно закрити, кажуть фахівці.
14:00
Це єдиний орган людини, який може триматися на поверхні води!
11:00
Не завжди два негативні результати ПРЛ-досліджень свідчать про повне одужання.
11:00
Паніка, кажуть фахівці, нищить не лише психологічне, але й фізичне здоров'я.
15:00
За словами лікарів, у мешканців сіл хвороба трапляється особливо часто.
17:18
Щороку в Україні кліщі кусають 5-6 мільйонів людей, кажуть науковці.
14:00
“Щодня до мене звертаються пацієнти з температурою, що підвищилась не через коронавірус, а через паніку”, - каже лікар.
13:00
Аби зміцнити здоров'я легенів, робити це треба за певними правилами.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.