Лікар: "Особам, які багато їдять і не набирають вагу, загрожує рак"

Останнiм часом у світі значно зросла захворюванiсть на рак пiдшлункової залози, констатують лікарі.  Пухлини пiдшлункової залози серед онконедуг вважаються такими, які  лікувати найважче. Крім того, рак цього органа діагностують, як правило, вже тоді, коли навіть оперативне втручання не гарантує успіху.

Чому онкопухлини пiдшлункової залози такі підступні? Що їх провокує? Дотримання яких простих правил дає змогу знизити ризик розвитку такої онкопатології?

-- Усе пов'язано насамперед зі специфікою роботи цієї великої травної залози, -- розповiв Сергiй Балабушко, онкохiрург обласного онкодиспансеру. -- Цей орган упродовж життя людини зазнає величезного навантаження. Адже це він виробляє травний сiк, гормони (iнсулiн, глюкагон, соматостатин, панкреатичний
полiпептид, лiпокаїн тощо) і всi ферменти, потрiбнi для процесу травлення. Не дивно, що підшлункова залоза дуже вразлива.

-- Чого підшлункова залоза найбільше не любить?

-- 30% усіх випадків раку підшлункової залузи пов'язані з курінням. Що довше людина "дружить" з цигаркою, то сильнiше наражається на ризик онкоперетворення. Це пов'язано з тим, що компоненти тютюнового диму (так званi N-нiтрозамiни), які досягають пiдшлункової залози через кровотiк і безпосередньо закидаються у її протокову систему з просвiту дванадцятипалої кишки, є канцерогенами.

Не любить підшлункова залоза й великої кількості тваринних жирiв та м'яса. Люди, у раціоні яких переважають ковбаси, а риба, фрукти, овочi з'являються рідко, дуже ризикують здоров'ям своєї підшлункової залози. Є пряма залежнiсть мiж онкоперетвореннями цього органа i хронiчним панкреатитом (запалення пiдшлункової залози) та зловживанням спиртним.

Крім того, близько 10% випадків раку підшлункової залози зумовлено спадковою
схильнiстю до цiєї патологiї. Передують їй, як правило, спадковий хронiчний панкреатит та генетичнi хвороби, якi супроводжуються порушенням процесiв регуляцiї у клiтинах залози.

-- Чи правда, що чоловiки частіше хворіють на рак підшлункової залози?

-- Так, і найчастiше ця патологія вражає 60 -- 80-рiчних чоловіків. Останнiм часом захворюванiсть на рак пiдшлункової залози в усьому свiтi значно зросла. В Україні у структурi смертностi вiд онкологiчних хвороб ця недуга входить у першу десятку.

-- Чому рак пiдшлункової дiагностують, як правило, на пiзнiх стадiях?

-- Це пов'язано з тим, що онкоклiтини залози до певного часу "маскуються" пiд здоровi i не помiтнi при обстеженнi, а клiнiчнi прояви раку пiдшлункової надзвичайно скупі. Вони проявляються, як правило, вже на пiзнiх етапах розвитку хвороби, коли навiть хiрургiчне втручання не дає очiкуваного результату.

На ранніх етапах хворим надокучають закрепи, слабкість, здуття живота. Люди худнуть, навіть коли їдять, як завжди, у них може з'явитися жовтушнiсть шкiри та склер. Далі -- дискомфорт чи бiль рiзного характеру у верхнiх вiддiлах живота, у спинi. Нудота, блювота спостерігається майже у половині випадків. Але, поки
симптоми не наростають, їх часто пов'язують з іншою хворобою. Наприклад, хронічним панкреатитом.

-- Якi методи ранньої дiагностики раку пiдлушлункової залози
вважаються найбiльш iнформативними?

-- Iснують спецiальнi онкомаркери (аналiз кровi, що визначає ступінь ризику занедужати на РПЗ), ультразвукове обстеження. А найбiльш iнформативним вважається спiрально-комп'ютерна томографiя. На вiдмiну вiд звичного томографа, спiральний дає змогу дiагностувати пухлини навiть невеликого (до 1 см)
розмiру, коли недуга ще пiддається лiкуванню. 
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

16:30
У Піднебесній платитимуть 145 доларів за повідомлення про людей, у яких проявляються ознаки небезпечного захворювання. Останні подробиці про небезпечний коронавірус, який шириться світом.
11:00
Поради, що допоможуть здолати наслідки стресу та психологічної травми.
10:00
Пологи для жінки були справжнім викликом, кажуть лікарі.
11:00
Українські медики одночасно замінили пацієнту два кульшові суглоби.
20:00
Що таке психічне здоров'я і чому про нього заговорили на економічному форумі?
16:40
Медики кажуть, українці, які помирали від грипу, найчастіше мали супутні стани, що ускладнювали перебіг хвороби.
11:10
"Найменший малюк з проявами кору мав лише сім днів після народження", - розповідає медик.
20:13
Фахівці насторожують: медики нашої країни не зможуть діагностувати подібний коронавірус.
17:45
Шапка - це не про красу, шапка - це перш за все про здоров'я, кажуть лікарі.
13:35
Епідеміологи кажуть, найвища захворюваність спостерігається серед школярів 6-14 років.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.