Лікар: "Особам, які багато їдять і не набирають вагу, загрожує рак"

Останнiм часом у світі значно зросла захворюванiсть на рак пiдшлункової залози, констатують лікарі.  Пухлини пiдшлункової залози серед онконедуг вважаються такими, які  лікувати найважче. Крім того, рак цього органа діагностують, як правило, вже тоді, коли навіть оперативне втручання не гарантує успіху.

Чому онкопухлини пiдшлункової залози такі підступні? Що їх провокує? Дотримання яких простих правил дає змогу знизити ризик розвитку такої онкопатології?

-- Усе пов'язано насамперед зі специфікою роботи цієї великої травної залози, -- розповiв Сергiй Балабушко, онкохiрург обласного онкодиспансеру. -- Цей орган упродовж життя людини зазнає величезного навантаження. Адже це він виробляє травний сiк, гормони (iнсулiн, глюкагон, соматостатин, панкреатичний
полiпептид, лiпокаїн тощо) і всi ферменти, потрiбнi для процесу травлення. Не дивно, що підшлункова залоза дуже вразлива.

-- Чого підшлункова залоза найбільше не любить?

-- 30% усіх випадків раку підшлункової залузи пов'язані з курінням. Що довше людина "дружить" з цигаркою, то сильнiше наражається на ризик онкоперетворення. Це пов'язано з тим, що компоненти тютюнового диму (так званi N-нiтрозамiни), які досягають пiдшлункової залози через кровотiк і безпосередньо закидаються у її протокову систему з просвiту дванадцятипалої кишки, є канцерогенами.

Не любить підшлункова залоза й великої кількості тваринних жирiв та м'яса. Люди, у раціоні яких переважають ковбаси, а риба, фрукти, овочi з'являються рідко, дуже ризикують здоров'ям своєї підшлункової залози. Є пряма залежнiсть мiж онкоперетвореннями цього органа i хронiчним панкреатитом (запалення пiдшлункової залози) та зловживанням спиртним.

Крім того, близько 10% випадків раку підшлункової залози зумовлено спадковою
схильнiстю до цiєї патологiї. Передують їй, як правило, спадковий хронiчний панкреатит та генетичнi хвороби, якi супроводжуються порушенням процесiв регуляцiї у клiтинах залози.

-- Чи правда, що чоловiки частіше хворіють на рак підшлункової залози?

-- Так, і найчастiше ця патологія вражає 60 -- 80-рiчних чоловіків. Останнiм часом захворюванiсть на рак пiдшлункової залози в усьому свiтi значно зросла. В Україні у структурi смертностi вiд онкологiчних хвороб ця недуга входить у першу десятку.

-- Чому рак пiдшлункової дiагностують, як правило, на пiзнiх стадiях?

-- Це пов'язано з тим, що онкоклiтини залози до певного часу "маскуються" пiд здоровi i не помiтнi при обстеженнi, а клiнiчнi прояви раку пiдшлункової надзвичайно скупі. Вони проявляються, як правило, вже на пiзнiх етапах розвитку хвороби, коли навiть хiрургiчне втручання не дає очiкуваного результату.

На ранніх етапах хворим надокучають закрепи, слабкість, здуття живота. Люди худнуть, навіть коли їдять, як завжди, у них може з'явитися жовтушнiсть шкiри та склер. Далі -- дискомфорт чи бiль рiзного характеру у верхнiх вiддiлах живота, у спинi. Нудота, блювота спостерігається майже у половині випадків. Але, поки
симптоми не наростають, їх часто пов'язують з іншою хворобою. Наприклад, хронічним панкреатитом.

-- Якi методи ранньої дiагностики раку пiдлушлункової залози
вважаються найбiльш iнформативними?

-- Iснують спецiальнi онкомаркери (аналiз кровi, що визначає ступінь ризику занедужати на РПЗ), ультразвукове обстеження. А найбiльш iнформативним вважається спiрально-комп'ютерна томографiя. На вiдмiну вiд звичного томографа, спiральний дає змогу дiагностувати пухлини навiть невеликого (до 1 см)
розмiру, коли недуга ще пiддається лiкуванню. 
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

"Щодня з прогулянки моя дитина приносить каштани, які трохи рано цього року почали падати. Я думала викинути, а мама каже, що з них можна робити ліки -- десь читала про це.
"Розкажіть, яка різниця між грипом і парагрипом? Мені поставили саме такий діагноз -- парагрип, маю температуру 38 -- 39 градусів, болить горло, сухий кашель, відчуваю загальну слабкість".

Новини

12:45
Поліненасичені жирні кислоти знижують ризик інфарктів та інсультів і продовжують життя
09:03
ВООЗ рекомендує розширити програму «Доступні ліки» в Україні та додати ще кілька груп медикаментів
07:47
Дітей оточує реклама продуктів із високим вмістом жирів, солі та цукру. Лише в половині з 53 країн Європейського регіону ВООЗ було вжито заходів щодо обмеження такої реклами.
23:46
Дослідники з Національного університету Инчхона (Південна Корея) проаналізували склад 39 зразків харчової солі і виявили у 36 з них мікропластик.
22:12
Згідно з графіком ефективної температури по показнику Міссенарда, в Україні на цьому робочому тижні, 22-25 жовтня, очікуються субкомфортні та дискомфортні погодні умови.
13:34
Хвора жінка перебуває в лікарні у важкому стані.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.