Ну скажи "ма-ма": фахівці пояснили, чому не можна квапити дитину говорити

14 листопада – Міжнародний День логопеда

На жаль, число мовних розладів зростає з року в рік, у зв’язку з цим актуальність проблем корекції мовних порушень у дітей вже приймає глобальний характер.

Процес коригування мовлення у дитини - тривалий шлях, який вимагає величезного терпіння і від батьків, і від самої дитини.

До речі, медики дослiдили, що сучаснi дiти починають говорити пiзнiше за своїх однолiткiв 20-рiчної давнини. Зокрема, дiвчатка починають свiдомо розмовляти у два рочки, а хлопцi -- навiть у три. Дослiдники пов'язують це з великими обсягами iнформацiї, що отримує дитина пiсля народження (як правило, вдома постiйно працює радiо чи телевiзор) та недостатнiстю спiлкування з батьками.

Коли ж дитина має заговорити? Чи треба стимулювати дитину, коли батькам здається, що довго не говорить? I, власне, як стимулювати? Про це говоримо з Тетяною Удаловою, дитячим психологом.

-- Чи є якiсь норми, коли дитина повинна почати говорити?

-- Є, хоча вони досить умовнi. Адже кожна дитина освоює мовлення по-своєму -- хтось швидше, хтось пiзнiше. Скажiмо, з перших днiв життя дитина реагує на мамин голос, на iнтонацiю, i вже можна говорити про те, що немовля вчиться говорити.

Так, у 4-5 мiсяцiв немовля вже активно агукає, пробує рiзнi звуки, у 6 мiсяцiв -- лепече, вимовляє приголоснi "б", "п", "м". У 7 мiсяцiв маля обертається на своє iм'я, реагує на дзвiнок чи музику. У вiцi 8 мiсяцiв у дитини вже може вийти перше "ма-ма", "ба-ба", хоча вони будуть неусвiдомленими. А вже в 10 мiсяцiв дитинка свiдомо промовляє цi слова, звертаючись до мами, добре розумiє слово "нi". В 11 мiсяцiв малюк вже знає слова "на" та "дай", намагається їх повторювати. А у рочок словниковий запас малюка становить кiлька слiв.

 Вже в пiвтора року вiн може розбiрливо говорити 7-10 слiв, показувати частини тiла, бурмотiти з iнтонацiєю. У 21 мiсяць дитина знає 20 слiв, може зв'язувати фрази з двох слiв, а у два роки словниковий запас становить 50 слiв. До 30 мiсяцiв життя дитина добре розумiє, що їй говорять дорослi, використовує займенники, а у 36 мiсяцiв вже може складати речення з трьох слiв з прийменниками. Тобто, фактично, з трьох рокiв дитина вже може осмислено розмовляти.

-- Як батьки можуть стимулювати цей процес, якщо їм здається, що дитина нiяк не заговорить?

-- По-перше, нiколи не порiвнюйте свою дитину з сусiдськими (мовляв, той вже говорить, а наш нi), адже розвиток у всiх iндивiдуальний. По-друге, нiколи не змушуйте дитину говорити. Якщо вона "мовчить", значить, її нервова система ще не  готова до цього. Лише заохочуйте -- оскiльки дитина розвивається через гру, то, бавлячись з нею, називайте iграшки, предмети, чiтко вимовляйте слова, не "сюсюкайте".

Навiть якщо дитина дуже маленька, читайте їй казки, спiвайте -- усе це формує словниковий запас. Дехто замiнює це телевiзором -- це зовсiм неправильно! Адже для немовляти дуже важлива увага батькiв. Якщо мама й тато розмовляють з нею, колисають з пiснями, нiжно щось говорять пiд час грудного вигодовування --  мовленевий  розвиток вiдбудеться гармонiйно. Загалом, якщо дитинка вiдчуває  емоцiйну близькiсть з рiдними людьми, у неї утворюється позитивна  самооцiнка та осмислення себе.

Коли ж батьки, якi нiби-то доглядають за дитиною, вчасно годують, є емоцiйно холодними -- скорiш за все, вона почне говорити пiзнiше. Тому моя порада мамам -- не намагайтеся якомога скорiше вийти з декретної вiдпустки на роботу, придiляйте бiльше уваги дитини, адже в цьому вiцi вона необхiдна їй як повiтря.

-- Чи правда, що дiвчатка починають говорити ранiше за хлопчикiв?

-- Якогось чiткого розподiлу нема, але така тенденцiя дiйсно спостерiгається. До речi, трохи пiзнiше починають говорити шульги -- це пов'язано з тим, що мовнi та руховi центри зосередженi в лiвiй пiвкулi головного мозку, у той час як у них бiльше розвинена права. Але не варто боятися -- рано чи пiзно заговорять усi.

-- А якщо не заговорять... На що мають звернути увагу батьки, аби не пропустити, скажiмо, якогось вiдставання у розвитку?

-- Якщо батькам здається, що дитина, як для свого вiку, видає мало звукiв чи слiв, звiсно, варто проконсультуватися у дитячого невролога, логопеда чи ЛОРа (буває, що дитинка недочуває, а тому не може почати говорити).

Затримка розвитку мовлення може бути пов'язана з ускладненим перебiгом вагiтностi (особливо важливi для цього першi мiсяцi) або ж важкими пологами. Мовчання дiтей може вказувати на затримку психiчного розвитку, тому краще перестрахуватися та показатися лiкаревi. Чим ранiше буде виявлено патологiю та причину, тим бiльше шансiв на успiшне подолання.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Дослідження свідчать, що мінус 1 кілограм ваги знижує кров'яний тиск на 1-2 мм рт. ст
Щорічно в світі 7,5 мільйона людей помирає від гіпертонії, а в Україні на неї хворий кожен третій.
При інсульті допомагають спеціальні розтирання:

Новини

23:46
Через порушення біологічних ритмів людини пізні прийоми їжі можуть викликати серцево-судинні захворювання і діабет.
21:23
Заведено вважати, що мінеральна вода завжди корисна. Але чи так це насправді?
20:22
Світові зірки кіно, співачки, танцівниці та моделі зізналися, як живуть із захворюванням матки - ендометріозом.
19:27
За їхніми спостереженнями, ввечері організм спалює на 10% калорій, ніж вдень.
13:05
Дитина, якій поставили діагноз телефоном, опинилась у лікарні з важкими ускладненнями хвороби.
12:35
Також фахівці з Міністерства охорони здоров'я України розповіли, до яких наслідків може призвести стійкість до антибіотиків
09:30
Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун заявила про плани створити в Україні службу психологічної підтримки «Лінія життя»
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.