Частi пневмонiї можуть спровокувати змiни у тканині легень

Пневмонія є досить частим ускладненням грипу чи ГРЗ. Між тим, це серйозний діагноз, який вимагає грамотного лікування.

Що треба знати про пневмонiю? Чи завжди вона супроводжується кашлем? Чи є якiсь методи дiагностики, крiм рентгену?

-- Ще якихось сто рокiв тому пневмонiя була смертельною хворобою, проте пiсля винайдення пенiцилiну її вдалося приборкати. Але навiть сьогоднi пневмонiю реєструють у 200 тисяч українцiв щороку, у тому числi у 80 тисяч дiтей. Що ж це за хвороба?

-- Пневмонiя -- це запалення легеневої тканини, коли пошкоджуються альвеоли (бульбашкопобiднi утворення у легенях, через якi вiдбувається газообмiн) та тканин легень.

Iснує кiлька видiв пневмонiй, кожна з яких має свою клiнiчну картину, ознаки та специфiчне лiкування. Викликається хвороба багатьма видами бактерiй, вiрусiв та грибкiв -- зокрема, стрептококами та пневмококами, гемофiльною паличкою,  легiонелою, хламiдiєю, кандидою, цитомегаловiрусом,  вiрусом грипу, -- каже професор, завідувач кафедри фтизіатрії Дмитро Крижанiвський.

До того ж, пневмонiя може бути вогнищевою (коли пошкоджується невелика частина легень), сегментарною (розповсюджується на один чи кiлька сегментiв), одно- чи двобiчною, прикореневою або ж навiть тотальною (коли ушкоджує цiлу легеню).

-- Чи можливо вiдрiзнити, яким саме збудником викликано хворобу?

-- Це дуже важливо, адже вiд цiєї iнформацiї залежить лiкування. Для цього використовують лабораторнi методи -- аналiз кровi та мокротиння. Це дає змогу вiддиференцiонувати пневмонiю вiд, наприклад, туберкульозу, а також встановити точний тип самої пневмонiї.

-- А що ж рентген? Як правило, при пiдозрi на пневмонiю лiкарi насамперед скеровують на рентгенографiю...

-- Рентген дає можливiсть побачити обсяг ушкодження тканин, вогнища iнфекцiї тощо. Наприклад, при туберкульознiй пневмонiї тканини легень дуже швидко руйнуються. Натомiсть, вiн не дає iнформацiї про збудника хвороби, тому обмежуватися лише цим методом не варто.

Часто застосовують i бронхоскопiю, коли дослiджується трахео-бронхiальне дерево. Але, повторюю, дуже важливо виявити, який саме збудник викликав хворобу, аби успiшно її подолати. Самолiкування тут неприпустимо, адже таким чином хворобу можна загнати у глухий кут, коли почнуться бiльш серйознi проблеми.

Так, наслiдком недолiкованої пневмонiї можуть бути абсцес чи гангрена легень, плеврит, обструкцiя, гостра дихальна недостатнiть, набряк легень чи сепсис.

-- Є люди, особливо малi дiти, якi хворiють на пневмонiю кiлька разiв на рiк. Чи це може означати, що у них слабкi легенi?

-- Iснує поняття хронiчної пневмонiї, коли у слизовiй оболонцi бронхiв чи легень накопичується в'язке, тягуче мокротиння, в якому "живе" iнфекцiя, що до пори до часу себе нiяк не проявляє. Але варто людинi переохолодитися чи захворiти на ГРЗ, як ця iнфекцiя "прокидається" -- i розвивається пневмонiя. Це часто буває у дiтей чи осiб з ослабленим iмунiтетом.

Мiж тим, кожна пневмонiя залишає певнi змiни у тканинi легень (наприклад, починає розростатися сполучна тканина), тому якщо часто бувають пневмонiї, варто проконсультуватися з iмунологом (у перiод реабiлiтацiї, коли гострий стан минув).

Адже пневмонiя необов'язково виникає у курцiв чи людей низького соцiального статусу. Дуже часто ця недуга буває навiть у немовлят, i цей стан для них є досить небезпечним. Крiм того, пневмонiя не вибирає пору року -- вона може уразити й  взимку, i навiть посеред спекотного лiта.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Вважаєте, що горілочка з перцем допоможе не захворіти? До вашої уваги - дуже важливі пояснення.
11:00
Медики не радять відмовлятися від ліків, що допомагають підтримувати тиск у нормі.
10:00
Науковці зі Швеції припускають, що саме окситоцин робить людей гіперсексуальними.
11:00
Розповідаємо, чи допоможе заспокоїтися відмова від негативних новин і навіщо у такі моменти торкатися вух.
10:29
Лікарі кажуть, що у групі ризику передусім курці, а також люди похилого віку, ті, хто має хронічні недуги.
10:00
Чи передається хвороба спадково? Чи правда, що молодь - поза зоною ризику? Що робити, аби не втратити здорові суглоби?
13:30
Прочитавши цей текст, ви також перевірите, чи вмієте варити картоплю.
18:21
Чухання обличчя, як і зайві доторки до тіла, “заразні” майже як позіхання.
12:32
Хроніки поширення COVID-19. Інформація станом на 12 березня.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.