Лікар назвав перші симптоми діабету в дітей і дорослих - вони різняться

14 листопада у всьому світі відзначатимуть день боротьби з цукровим діабетом. Медики в такий спосіб хочуть вкотре нагадати про вкрай небезпечну хворобу, котра може розвинутись у будь-якому віці. А порятунку від неї наразі не винайдено...

Детально про причини та наслідки розвитку діабету розповів Володимир Паньків, завідувач відділом профілактики ендокринних захворювань Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин.

-- За результатами останніх досліджень науковців (з Медичного
Університету Делі), до розвитку діабету можуть призвести негативні переживання. Отже до групи ризику потрапляє кожен?

-- По-перше, йдеться про хронічний стрес, по-друге, до групи ризику в цьому випадку потрапляють особи з генетичною схильністю до розвитку діабету. Приміром, якщо в людини є схильність до розвитку виразкової хвороби чи серцевої патології, активне продукування стресових гормонів цьому сприятиме. Так і у випадку з цукровим діабетом. 

Але це далеко не основна причина розвитку цієї хвороби. Українцям вкрай необхідно почати розвивати культуру споживання їжі,  проблему створюють часті перекуси за робочим столом, звичка швидко поглинати їжу. Це сприяє порушенню балансу між виробітком гормонів, котрі відповідають за відчуття голоду й
насичення. В результаті пришвидшеного та надмірного їх продукування людина починає все частіше відчувати голод, як наслідок, збільшення розміру порцій.

Ще одна національна біда, пристрасть до жирної та смаженої їжі з додаванням великої кількості соусів (перше місце серед який обіймає майонез). А чи не основна проблема наших співвітчизників має назву гіподинамія. От вам і зайві кілограми, накопичення яких призводить до ожиріння, що є прямим шляхом до діабету.

-- Чи правду кажуть, що ця хвороба видає себе певними звичками, 
котрі з"являються в людини?

-- Раджу особливо уважно батькам стежити за звичками дітей. Бо  якщо дитина (до 18 років) потерпає через сильну спрагу (а отже,  багато п"є рідини) або не може прожити дня без чималої кількості солодощів, варто пройти обстеження. В такий спосіб справді нерідко проявляється діабет (першого типу, інсулінозалежний).

Серед основних симптомів діабету, відчуття сухостi в ротi, що нерідко доймає не лише вдень, але й вночі. Людина може швидко втратити або набрати вагу. Також діабет провокує швидку втомлюваність, з"являється затерпання пальців рук та ніг,
погіршується статева функція в чоловіків.

Проблема в тому, що діабет уражає всі органи та системи організму. Адже відбувається постійне підвищення рівня цукру в крові, що сприяє звуженню та закупорці найдрібніших судин і капілярів, ураження зазнає нервова система. На цьому тлі починаються ще й проблеми з очима, нирками та ногами.

А ще при діабеті з"являються болі та відчуття печії в ногах. Через зниження чутливості стоп людина не відчувається холод чи коли в підошву потрапляє заноза. Це небезпечно, бо можуть відбутися трофічні зміни шкіри. А на стопах можуть утворюватись натоптиші, мозолі, рани, що погано гояться...

-- Отже, якою є основна порада, аби вберегти здоров"я?

-- Їсти треба 5 -- 6 разів на день дрібними порціями, не  поспішаючи (!), добре пережовуючи їжу. Відмовтесь від жирного,  солодощів, обмежте споживання виробів з борошна. Бодай 15 хвилин на день приділяйте фізичній активності. 

Раджу також вирахувати індекс маси свого тіла: вагу в кілограмах слiд подiлити на зрiст (метри в квадратi). Нормою є показник вiд 18 до 25. Якщо отримали 25 -- 29,9, у вас надмiрна вага. Індекс маси 30 -- 35 свiдчить про жирiння першого ступеню.

Бодай раз на рік перевіряйте рiвень цукру у крові. Робити цей аналiз можна зранку натщесерце (тоді норма становить 3,3 -- 5,5 мiлiмоля на лiтр) або протягом дня (рівень цукру не має перевищувати показника 7,2 мілімоля на літр).

Наостанок хочу навести дані статистики. Від діабету першого типу потерпає сто тисяч українців, тоді як кількість жертв діабету другого типу (набутий) є більшою на цілий мільйон. Протягом року вперше про розвиток недуги дізнається близько ста тисяч наших співвітчизників. Докладіть зусиль, аби не поповнити цей список. 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.