Цю хворобу ми "робимо" собі самі: ХОХЛ

17 листопада -- Всесвітній день боротьби проти хронічної обструктивної хвороби легень

За оцінками ВООЗ, сьогодні від цієї  хвороби страждає понад 210 мільйонів осіб у світі. А вже за 15 років ХОХЛ стане третьою за значимістю причиною смерті в усьому світі.

Сьогодні в європейських країнах щонайменше близько 10% населення страждає на ХОХЛ. В Україні ця цифра є більшою, адже переважна більшість хворих на ХОХЛ -- це курці, кількість яких у нас є рекордною серед країн Європи.

-- Цю хворобу часто називають "мовчазним вбивцею". А чому?

-- Дійсно, хронічна обструктивна хвороба легень -- дуже підступне захворювання, -- каже Олега Решетник, сімейний лікар вищої категорії. -- Вона розвивається тривало, поступово, може нічого не давати про себе знати десятиліттями. Для неї характерні відсутність гострого початку та повільне прогресування. Ось чому ХОХЛ є хворобою переважно дорослих людей після 40-річного віку.

Головними причинами розвитку є тривале вдихання шкідливих речовин -- тютюнового диму, пилу, забрудненого повітря, випарів фарб чи побутової хімії, особливо на "шкідливих" підприємствах. А розквітнути ХОХЛ може після перенесеного вірусного захворювання, грипу, пневмонії, переохолодження. До речі,  часто ХОЗЛ розвивається у тих, хто зловживає алкоголем -- адже він на 40% виводиться через легені, подразнюючи слизову альвеол.

Буває, що ХОХЛ проявляє себе поступово, але людина не звертає на це уваги. Першими симптомами є задишка при фізичних навантаженнях. На другій стадії хвороби може приєднатися тривалий кашель -- спочатку сухий, непродуктивний, а потім з легень починає виділятися слиз, гній. На третій стадії задишка проявляється навіть у спокої, людина перебуває у стані постійної нестачі кисню, шкірні покриви набувають синюшного відтінку.

-- А що таке "обструкція"?

-- Це звуження бронхів. Вони починають пропускають менше повітря, легені недоотримують кисню, порушується газообмін. Згодом деструкція досягає бронхіол, які підходять впритул до альвеол легенів, де відбувається обмін повітря. В них  розвиваються деструктивні та запальні процеси, організм недоотримує кисню, судини звужуються, серце починає працювати з навантаженням, людина не може "надихатися".

Цікаво, що майже 80% хворих не поспішають до лікаря при задишці. Між тим, якщо вона з'явилася, це означає, що у бронхах та легенях вже відбулися певні зміни. Загалом, задишка має стати сигналом до відвідин лікаря, адже вона може вказувати  не лише на проблеми з бронхами та легенями, а й з серцем, щитоподібною залозою, неврологічні недуги тощо.

-- Як діагностують ХОХЛ?

--  Є дуже простий, але ефективний спосіб діагностики -- пневмотахометрія, або обстеження вентиляційної функції легень. Метод базується на вимірюванні об'єму повітря, що видихається після повноцінного вдиху. До речі, таку процедуру варто проводити усім людям після 40 років. А також обов'язково тим, хто працює у шахтах, металургії, працівникам виробництв з токсичними летучими речовинами,  офіціантам барів, кочегарам, будівельникам, мулярам-штукатурам тощо.

Скажімо, якщо при бронхіальній астмі затрудненим є видих, то при хронічній обструктивній хворобі легень проблеми будуть виявлені і під час вдиху, і під час видиху.

Інформативними будуть і звичайні лабораторні аналізи крові -- у формулі крові спостерігається підвищення рівня гемоглобіну до показників 160 та вище. Це своєрідна компенсаторна відповідь організму, який намагається справитися з нестачею кисню.

-- Чи піддається ХОХЛ лікуванню?

-- Це залежить від стадії, на якій виявлено хворобу. Насамперед треба усунути фактори, які викликають подразнення слизової оболонки бронхо-легеневї системи -- пилу, тютюнового диму (сюди відноситься й пасивне куріння), шкідливих випаровувань. До речі, я б порадила штукатурам, мулярам, будівельникам завжди користуватися респіраторами -- будівельний пил також може спровокувати розвиток ХОХЛ.

Однозначно треба припинити курити та вживати алкоголь. Адже під дією тютюнового диму порушується робота миготливого епітелію, який є своєрідним фільтром повітря -- у цьому випадку забруднене повітря потрапляє просто у бронхи та легені.

Терапія при ХОХЛ спрямована на збільшення тривалості проміжків між загостреннями, полегшення стану хворого, зняття задухи, відновлення слизової оболонки та функцій миготливого епітелію.

Людині з ХОХЛ слід зміцнювати імунітет та уникати вірусних хвороб, які можуть стати провокатором загострення. До речі, найчастіше загострення виникають восени та навесні, коли повітря вологе -- збільшується кількість водяної пари у повітрі, через що подразнюється слизова бронхів. В деяких випадках лікарі навітьрадять змінити клімат.

Хронічну обструктивну хворобу легень треба лікувати тривало, при цьому змінюючи спосіб життя, адже, якщо бути чесним, цю хворобу людина "робить" собі сама.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

"Щодня з прогулянки моя дитина приносить каштани, які трохи рано цього року почали падати. Я думала викинути, а мама каже, що з них можна робити ліки -- десь читала про це.
"Розкажіть, яка різниця між грипом і парагрипом? Мені поставили саме такий діагноз -- парагрип, маю температуру 38 -- 39 градусів, болить горло, сухий кашель, відчуваю загальну слабкість".

Новини

12:45
Поліненасичені жирні кислоти знижують ризик інфарктів та інсультів і продовжують життя
09:03
ВООЗ рекомендує розширити програму «Доступні ліки» в Україні та додати ще кілька груп медикаментів
07:47
Дітей оточує реклама продуктів із високим вмістом жирів, солі та цукру. Лише в половині з 53 країн Європейського регіону ВООЗ було вжито заходів щодо обмеження такої реклами.
23:46
Дослідники з Національного університету Инчхона (Південна Корея) проаналізували склад 39 зразків харчової солі і виявили у 36 з них мікропластик.
22:12
Згідно з графіком ефективної температури по показнику Міссенарда, в Україні на цьому робочому тижні, 22-25 жовтня, очікуються субкомфортні та дискомфортні погодні умови.
13:34
Хвора жінка перебуває в лікарні у важкому стані.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.