Щодня в органiзмi людини синтезуються десятки гормонiв, якi визначають наш настрiй, самопочуття i навiть зовнiшнiй вигляд

Не секрет, що стан нашого здоров'я регулюється саме гормонами.  А, власне, яку роль вiдiграють гормони у нашому життi? Чому виникають гормональнi порушення? Про цi та iншi ендокриннi проблеми говоримо з Юрiєм Караченцевим, диретором Iнституту проблем ендокринної патологiї iм. В.Я. Данилевського АМН України.

-- Чи справдi усi процеси життєдiяльностi пiдпорядковуються гормонам?

-- У людському органiзмi є цiлий набiр залоз внутрiшньої секрецiї, якi синтезують тi чи iншi гормони. Це щитоподiбна та паращитоподiбна залози, наднирники, статевi залози (яйники у жiнок та яєчка у чоловiкiв), вилочкова залоза (тимус), гiпоталамус, гiпофиз тощо.

Кожна залоза продукує певнi хiмiчнi речовини, якi вiдповiдає за дiяльнiсть якоїсь системи органiзму. Наприклад, пiдшлункова залоза виробляє iнсулiн, потрiбний для розщеплення глюкози. Статевi залози продукують статевi гормони, причому в органiзмах чоловiка та жiнки виробляються як чоловiчi, так i жiночi гормони, але в рiзних пропорцiях. Зокрема, цi пропорцiї визначають не лише статеве здоров'я, а й навiть зовнiшнiй вигляд. Так, якщо у жiнки продукується бiльше чоловiчих гормонiв, вона стає чоловiкоподiбною, може погрубшати голос, починають рости вуса.

Тобто, завдання ендокринної системи -- утримати баланс гормонiв. Вiд цього залежить не лише стан тої чи iншої системи, а й органiзму в цiлому. Вiд гормонiв може залежати рiст, розвиток дитини, обмiн речовин, настрiй тощо.

-- Найвiдомiшою для бiльшостi є щитоподiбна залоза...

-- А її захворювання є досить актуальними для Ураїни, адже в деяких регiонах вiдзначається йододефiцит. Тому виникають порушення функцiї щитоподiбної залози, оскiльки йод є головним будiвельним матерiалом для гормонiв, що  виробляються нею. Натомiсть, гормони щитовидної залози вiдповiдають за безлiч життєво важливих функцiй. Вони регулюють дiяльнiсть головного мозку, нервової i серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, обмiн бiлкiв, жирiв i вуглеводiв в органiзмi, роботу молочних i статевих залоз, зростання i розвиток дитини.

-- Чи може людина самостiйно помiтити, що з залозою щось не так?

-- Симптомiв порушення функцiї щитовидної залози багато. Це нервознiсть, порушення концентрацiї уваги, сухiсть шкiри, випадання волосся, пiдвищена пiтливiсть, порушення сну, у жiнок -- порушення менструального циклу. Збiльшення щитоподiбної залози ендокринолог може помiтити при пальпацiї, а також це покаже УЗД. Крiм того, є такий метод, як визначення йоду у сечi.

Це потрiбно для того, аби побачити реальну картину йододефiциту в Українi. Адже вживання йодованої солi, антиструмiну чи йодомарину, якi пропагуються як вирiшення проблеми, буде доречним лише за умови наявного йододефiциту у кожної конкретної людини. Адже надмiрне надходження йоду також небажане -- це викликає утворення вузлiв у щитоподiбнiй залозi, аутоiмуннi захворювання тощо.

-- Як можна перевiрити свiй загальний гормональний фон?

-- У багатьох мiстах iснують лабораторiї, яки працюють з гормонами. Їх перелiк досить великий, а тому нема потреби перевiряти все. Наприклад, пiд час вагiтностi гiнеколог може скерувати вас на аналiз певних гормонiв, якi вiдповiдають за перебiг вагiтностi, а також можуть вказувати на тi чи iншi вади у розвитку дитини. При порушенням щитоподiбної залози доречно провести аналiз її гормонiв, аби визначити гiпер- чи гiпофункцiю. Жiнкам клiмактеричного вiку також можна  пройти аналiз для визначення тактики лiкування, скерованого на мiнiмiзацiю неприємних симптомiв у цьому вiцi. Адже щодня в органiзмi  синтезується кiлька десяткiв гормонiв, i перевiряти усi їх -- нонсенс.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

20:07
Нові висновки науковців - додаткова причина продовжити навчання у виші.
13:00
Українські прикордонники будуть посилено оглядати людей, що прибувають з цієї країни.
11:00
За лаштунками роботи медиків, від яких часто залежить людське життя.
10:42
Як різкі зміни синоптичної ситуації призводять до проблем зі здоров'ям. Важливі пояснення та поради.
09:00
Розповідаємо про гормон, який допомагає нам прокидатися й бути активними.
13:28
В Україні кожна 4-5 пара має проблеми з настанням вагітності, кажуть медики.
11:00
"Ризик захворіти на грип з важким ускладненням більший, аніж ризик стати жертвою коронавірусу з Китаю".
16:34
На такий крок вони пішли для того, щоб зберегти їй не тільки життя, а й кар'єру.
20:29
Усі вони навчаються в одному класі. Фахівці встановлюють можливі причини виникнення та поширення інфекції.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.