Майже кожен є носiєм вiрусу герпесу, але 90% про це не здогадуються

У листопаді традиційно відзначається міжнародний тиждень герпесу, протягом якого вiдбуваються iнформацiйнi кампанiї щодо цiєї хвороби.

Здавалося б -- що тут такого? "Вискочило" щось на губi -- i так мине. Мiж тим, мало хто знає, що вiрус герпесу має кiлька типiв, якi викликають не лише виразки на губах, а й на статевих органах. До родини герпес-вiрусiв належить, зокрема, вiрус вiтряної вiспи. А останнi дослiдження кажуть, що цей вiрус спричиняє i розвиток пухлин.

-- У бiльшостi герпес асоцiюється лише з висипанням на губах...

-- Бо цi прояви видно, як то кажуть, необзроєним оком, -- каже Михайло Андрейчин, голова Асоцiацiї iнфекцiонiстiв України. -- Йдеться про простий герпес типу 1 та типу 2 (перший викликає ураження шкiри губ, слизових оболонок рота, а другий -- статевих органiв). Причому вiд цього не застрахований нiхто. Герпес може  розвинутися у кожного, незалежно вiд статi, нацiональностi, соцiального статусу тощо.

Первинне iнфiкування стається, як парвило, внутрiшньоутробно i в першi мiсяцi життя, пiсля чого залишається довiчне вiрусоносiйство. Та навiть якщо цього не сталося, вiрусом герпесу можна легко заразитися у дорослому вiцi.

Нинi вiрусом простого герпесу iнфiковане майже все доросле населення. Причому бiльшiсть людей навiть не здогадується, що є вiрусоносiєм. Вiрус може роками "жити" в органiзмi, а потiм проявитися -- скажiмо, на тлі переохолодження, стресу, якоїсь хвороби. Наприклад, часто при ГРЗ на губах з'являються висипання -- кажуть ще "застуда вискочила". Мiж тим, це не застуда, а саме герпес, який активiзувався завдяки вiрусу грипу. До речi, найбiльш активно герпес проявляється у холодну пору року.

-- Як проявляється герпес ззовнi?

-- При герпесi першого типу на губах та всерединi рота, на щоках, повiках i навiть вушних раковинах з'являються дрiбнi пухiрцi, що супроводжується свербiнням, печiєю, почервонiнням. Потiм вони зливаються мiж собою, утворюючи запалену  скоринку. Такi висипання можуть з'явитися навiть на очах, уразити великi дiлянки шкiри тощо.

А генiтальний герпес уражує сечостатеву систему, статевi органи. Проте все це лише “квiточки”, адже вiрус уражує внутрiшнi органи, може спричинити менiнгiт та енцефалiт, викликати септичний стан.

-- Чи людина з герпесом є заразною?

-- Заразним може бути людина як з рецидивом герпесу (отими "квiтучими" виразками на шкiрi), так i вiрусоносiй. Зокрема, вiрус простого герпесу може передатися через слину (наприклад, при поцiлунках, користуваннi однiєю помадою, посудом, особливо чашками та склянками) та через статевий контакт. Заразитися можна i пiд час медичних манiпуляцiй. А ще вiрус передається вiд матерi до плоду пiд час внутрiшньоутробного розитку, коли дитинка може народитися з герпетичним висипанням, ураженням мозку, непоодинокi випадки загибелi плоду...

Зокрема, якщо у людини час вiд часу вискакує герпес, в цей перiод вона має обмежити кiлькiсть контактiв з iншими, прикривати виразки чистою хустиною, змащувати їх противiрусними мазями (зеленка у цьому випадку нiчого не дає), не торкатися руками (бо таким чином можне перенести вiрус на будь-яку iншi дiлянку тiла). У жодному разi не трiть очi -- можна випадково занести вiрус на слизову оболонку очей, внаслiдок чого розвивається герпес очей, що призводить до зниження зору чи навiть слiпотi.

-- Як дiзнатися, чи є вiрус в органiзмi? Якщо є, що далi?

-- Для цього iснують спецiальнi аналiзи -- наприклад, полiмеразна ланцюгова реакцiя та виявлення антитiл. Якщо герпес нiчим себе не проявляє, нiякого лiкування i не треба. Проте при частих рецидивах треба приймати протигерпетичнi засоби та препарати, що стимулюють iмунiтет. Iснує навiть полiвакцина, яку  рекомендують тим, хто має частi рецидиви.

Загалом, вiруси родини герпесу є не такими простими, як здаються. На сьогоднi налiчується вiсiм типiв вiрусу, проте, вважаю, це не межа. Зокрема, вiрус герпесу викликає такi захворювання, як опорізувальний лишай, вiтряну вiспу, хворобу  Епштейн-Барра. А деякi герпетичнi вiруси навiть сприяють розвитку пухлин. Тому  вченi працюють над створенням противiрусу герпесу.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Як виглядають чудодійні зимові процедури для оздоровлення? Докладніше про це розповіла Людмила Стеценко, лікар нетрадиційної медицини. -- Чому лікування холодом дієве?
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.

Новини

16:20
Регулярний огляд може допомогти зменшити захворюваність та смертність українок від раку шийки матки, що є четвертою найпоширенішою онкохворобою серед жінок у світі.
12:50
У цьому епідсезоні прогнозують два нові штами вірусу. Один із них називають особливо небезпечним.
10:20
37-річна біологиня Марія Байляк стала переможницею премії "Для жінок у науці".
08:40
Чадний газ не можна побачити чи відчути його запах
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.