СНІД: у групі ризику - кожен

Щороку 1 грудня вiдзначається Всесвiтнiй день боротьби iз СНIД. Щораз ми згадуємо про цю проблему, говоримо про шляхи її вирiшення, але незважаючи нi на що, Україна залишається лiдером щодо розповсюдження СНIДу серед країн Європи, утримуючи цю позицiю вже понад 10 рокiв.

Останні дані МОЗ щодо статистики можна подивитися тут. А от що треба знати про ВІЛ/СНІД кожному з нас — читайте далі.

-- Якщо ви вважаєте, що СНIД особисто вас не стосується, ви помиляєтеся, -- каже Оксана Доценко, сімейний лікар. -- Чомусь прийнято вважати, що СНIД -- хвороба наркоманiв та повiй. Але ж, насправдi, вiн може загрожувати кожному з нас...

Хоча найчастiше зараження трапляється через незахищенi сексуальнi контакти, а серед наркоманiв -- через голку, якою спільно  користуються кiлька чоловiк. Але СНIДом можна заразитися пiд час манiпуляцiй, пов'язаних з кров'ю (переливання кровi, хiрургiчне втручання), через використання "брудного" iнструментарiю (у тату-салонах, зубних кабiнетах, манiкюрних салонах тощо). Крiм того, є шлях передачi вiрусу вiд ВIЛ-позитивної матерi до майбутньої дитини. Але якщо пiд час вагiтностi жiнка приймає спецiальнi препарати, ризик народження хворої дитини зменшується майже до нуля. Навiть двоє ВIЛ-позитивних батькiв можуть зачати та  народити здорову дитину.

-- Як людина може дiзнатися про свiй статус?

-- Треба лише здати кров на аналiз. Тестування є абсолютно безкоштовним. Iснують швидкi тести, коли результат вiдомий вже протягом 20-30 хвилин, а є аналiзи, результат яких озвучуються за кiлька днiв.

Але треба знати, що iснує так званий прихований перiод. Антитiла до вiрусу СНIД з'являються лише за 3-6 мiсяцiв вiд моменту зараження. Тобто, якщо у вас був незахищений статевий акт або манiпуляцiя з кров'ю, тест, зроблений вiдразу, не  дасть правильної вiдповiдi.

-- Чи має СНIД якiсь зовнiшнi прояви?

-- Часом вiд iнфiкування до розвитку СНIД може минути до десяти рокiв, i протягом цього часу людина може i не здогадуватися про свiй позитивний ВІЛ-статус. Вiрус  нищить iмунну систему, руйнуючи Т-лiмфоцити, i в результатi хворий може померти вiд звичайної застуди. Натомiсть, насторожувати мають такi симптоми, як збiльшення лiмфовузлiв, втрата 10% ваги тiла протягом двох мiсяцiв, безпричинна лихоманка, слабкiсть. Якщо навiть у людини виявлено ВIЛ, вчасно розпочата антиретровiрусна терапiя дасть можливiсть максимально продовжити перiод переходу у сам СНIД.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Як виглядають чудодійні зимові процедури для оздоровлення? Докладніше про це розповіла Людмила Стеценко, лікар нетрадиційної медицини. -- Чому лікування холодом дієве?
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.

Новини

16:20
Регулярний огляд може допомогти зменшити захворюваність та смертність українок від раку шийки матки, що є четвертою найпоширенішою онкохворобою серед жінок у світі.
12:50
У цьому епідсезоні прогнозують два нові штами вірусу. Один із них називають особливо небезпечним.
10:20
37-річна біологиня Марія Байляк стала переможницею премії "Для жінок у науці".
08:40
Чадний газ не можна побачити чи відчути його запах
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.