У щоденному меню пiдлiткiв обов'язково повиннi бути курага, родзинки, банани - для серця

Попри те, що пiдлiток перебуває, так би мовити, у розквiтi сил, його серце часто може давати "збої", призводячи до негативних наслiдкiв. У медикiв є навiть такий термiн -- "юнацьке серце", яке вважається дуже вразливим та потребує пiдвищеної уваги.

Чому так стається та що робити, розпитуємо Володимира Родiонова, доцента, провiдного наукового спiвробiтника вiддiлення проблем здорової дитини та преморбiтних (передхворобливих) станiв Iнституту педiатрiї, акушерства та гiнекологiї АМН України.

-- Чому саме серце є найвразливiшим органом у пiдлiтковому органiзмi?

-- Рiч у тiм, що у перiод активного росту маса серця зростає, а судинна система не встигає за ним. Дивiться: вага серця з 10 до 16 рокiв подвоюється, а обсяг збiльшується приблизно в 2,4 рази. Серцевий м'яз (мiокард) стає потужнiшим, викидаючи у судини бiльшу кiлькiсть кровi. У вiцi вiд 9 до 17 рокiв кiлькiсть кровi, що викидається серцем за одне скорочення, зростає -- у хлопчикiв з 37 до 70 мiлiлiтрiв, а у дiвчаток з 35 до 60 мiлiлiтрiв. А вже до 18-рiчного вiку серце стає "дорослим".

Якщо говорити про серцево-судинну систему сучасних пiдлiткiв, то тут є свої нюанси. "Корiння" проблеми криються ще у ембрiональному перiодi -- згадайте кiнець 90-х рокiв, коли важко було навiть молока купити, а тому майбутнi мами харчувалися нерацiонально. Крiм того, нiхто не займався дiагностикою серцево-судинних проблем ранньму перiодi життя, у дошкiльному вiцi.

От через такi внутршiнi та зовнiшнi причини крововобiг та кровозабезпечення серця у пiдлiткiв є досить проблемною ланкою. Звiдси -- слабкiсть, пiдвищена втомлюванiсть, задишка. А фiзичне навантаження може стати каталiзатором  серцевої недостатностi. Причому бiльш вразливими є саме хлопцi-пiдлiтки.

-- На що батькам варто звернути увагу?

-- Лiвий i правий вiддiли серця у пiдлiткiв розвиваються нерiвномiрно, тому пiдвищенi навантаження в цьому вiцi часто переносяться дуже важко. А через невiдповiднiсть мiж збiльшеним обсягом серця i вiдносно вузьким просвiтом артерiй часто виникає пiдвищений артерiальний тиск (так звана юнацька гiпертонiя).

Крiм того, юнацьке серце характеризується наявнiстю шумiв, що виявляються при прослуховуваннi. Ще однiєю особливiстю серцево-судинної системи в пiдлiтковому вiцi є схильнiсть до порушень серцевого ритму -- аритмiй. Найчастiше це тахiкардiя (прискорене серцебиття) або брадикардiя (уповiльнене). Незважаючи на те, що бiльшiсть цих змiн вiдносяться до фiзiологiчних i з завершенням пубертатного перiоду минають, на них не варто дивитися крiзь пальцi, адже цей вiк є небезпечним для серця.

Крiм того, легше коригувати проблеми на їх початку, нiж вони переростуть у бiльш серйознi патологiї. Тому обов'язково реагуйте, коли дитина жалiється на частий головний бiль (це може бути пов'язано з гiпертонiєю) чи на нападоподiбнi болi в  серцi при фiзичних навантаженнях. Такi болi можуть виникати за грудиною або вiддавати в лiву руку, шию, нижню щелепу, пiд лопатку. Больовi вiдчуття рiзноманiтнi -- тиснення, печiння, ниття.

Крiм того, доведено, що найчастiше вiд юнацької гiпертонiї потерпають схильнi до тривожностi, сумнiвiв, невпевненi й собi пiдлiтки. Часто до проблем iз серцем призводять порушення режиму сну (пiдлiток обов'язково має висипатися), надмiрнi  навантаження (фiзичнi та iнтелектуальнi), нерацiональне харчування. Крiм того, треба бути уважним, якщо у дитини часто буває ангiна (саме вона найчастiше дає ускладнення на серце).

-- Чи потрiбнi якiсь обстеження в цей час?

-- Обов'язковим є ЕКГ серця, при потребi варто зробити УЗД. А якщо дитина жалiється на перiодичнi болi у серцi, сильне серцебиття при фiзичних навантаженнях -- не зволiкайте з вiзитом до кардiолога.

Крiм того, необхiдно створити в хатi психологiчну обстановку, щоб дитина зайвий раз не нервувала, слiдкувати за тим, щоб школяр чергувати розумову i фiзичну навантаження, бiльше бував на свiжому повiтрi. Недопустимою є гiподинамiя (коли пiдлiток годинами просиджує бiля телевiзора чи комп'ютера). Адже серце -- це м'яз, який потребує навантаження, iнакше вiн атрофується. При недостатнiй фiзичнiй активностi зменшується швидкiсть кровообiгу, вiдповiдно порушується живлення серця, знижується тонус серцевого м'яза та сила скорочень. Але з iншого боку, для юнацього серця шкiдливi i надмiрнi фiзичнi навантаження. З цього погляду найбiльш корисними для серця є плавання, веслування, бiг, лижi  (цi види спорту розвивають грудну клiтину та дихальну систему).

-- А якi продукти допоможуть серцю пережити цей перiод?

-- Насамперед тi, що мiстять багато калiю -- у щоденному меню пiдлiтка обов'язково мають бути курага, родзинки, чорнослив, печена у шкiрцi картопля, банани. Потрiбен серцю i магнiй. Його мiстять висiвки, пророщенi зерна пшеницi, буряк, гарбуз, морква, куряче м'ясо, кедровi горiшки, сухофрукти та крупи.

Корисними є продукти з кальцiєм -- молочнi продукти, яйця, вiвсянка, гречка, морепродукти, морська риба, твердий сир, насiння, морська капуста, сухофрукти. Потрiбний пiдлiтковому органiзму фосфор, який є у горiхах, сирах, птицi та рибi, яйцях. А також подбайте про надходження вiтамiну D -- це риб'ячий жир, печiнка трiски, курячi i перепелинi яйця. Уникайте солодких газованих анпоїв, фастфуду, усiлякиїх чипсiв та сухарикiв -- це смiття для органiзму. I не лише пiдлiткового.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Дослідження свідчать, що мінус 1 кілограм ваги знижує кров'яний тиск на 1-2 мм рт. ст
Щорічно в світі 7,5 мільйона людей помирає від гіпертонії, а в Україні на неї хворий кожен третій.
При інсульті допомагають спеціальні розтирання:

Новини

23:46
Через порушення біологічних ритмів людини пізні прийоми їжі можуть викликати серцево-судинні захворювання і діабет.
21:23
Заведено вважати, що мінеральна вода завжди корисна. Але чи так це насправді?
20:22
Світові зірки кіно, співачки, танцівниці та моделі зізналися, як живуть із захворюванням матки - ендометріозом.
19:27
За їхніми спостереженнями, ввечері організм спалює на 10% калорій, ніж вдень.
13:05
Дитина, якій поставили діагноз телефоном, опинилась у лікарні з важкими ускладненнями хвороби.
12:35
Також фахівці з Міністерства охорони здоров'я України розповіли, до яких наслідків може призвести стійкість до антибіотиків
09:30
Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун заявила про плани створити в Україні службу психологічної підтримки «Лінія життя»
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.