Внаслiдок змiни погоди може виникнути... вазомоторний риніт

Цей рiзновид нежитю досi залишається загадкою для лiкарiв. Слизова оболонка раптом набрякає, починаються видiлення, хоча анi переохолодження, анi вiрусної iнфекцiї не було.

Лiкарi пояснюють це порушенням тонусу судин слизової оболонки носу, яке може бути спровоковане рiзними факторами -- перепадами атмосферного тиску при змiнах погоди, змiни вологостi повiтря, запахами чи навiть емоцiйним перевантаженням.

А як його тодi лiкувати? Чи пiдходять звичайнi краплi? Про це розпитуємо Олександра Терещенка, ЛОР-лiкаря з 45-рiчним стажем.

-- Цей рiзновид ринiту часто називають "несправжнiм нежитем". А, власне, чому вiн виникає?

-- Дiйсно, вазомоторний ринiт настає без будь-яких видимих причин. При цьому слизова оболонка набрякає та запалюється, вражаються рiзнi вiддiли носової раковини (верхнiй, середнiй чи нижнiй). Дуже часто цей ринiт обумовлено порушенням нервово-рефлекторної реакцiї на рiзноманiтнi подразники. Саме тому вiн є ближчим до алергiчного ринiту, нiж до нежитю iнфекцiйного походження.

Вазомоторний ринiт може розвинутися у вiдповiдь на холодне повiтря, якийсь рiзкий запах, стрес, змiну температурних умов тощо. При цьому йдуть ряснi видiлення з носу, часто порушується нюх i смак, може виникнути сльозотеча.

-- Чи допоможуть тут судинозвужувальнi препарати? А може, треба вигрiвати нiс?

-- Загалом, судинозвужувальнi краплi подiляються на два види. Перший -- адреналiномiсткi, так званi препарати швидкого реагування. Це нафтизiн, галазолiн, фармазолiн, риназолiн тощо. Вони знiмають набряк, вiдновлюють носове дихання, але користуватися ними бiльше 3-5 днiв не можна, адже можливе порушення серцевої дiяльностi. Другий вид судинозвужувальних крапель не мiстить адреналiну (наприклад, нок-спрей, бiопарокс, вiброцил). Власне, якщо перший вид крапель бiльше пiдходить для лiкування гострого ринiту, то для подолання вазомоторного треба застосовувати препарати без вмiсту адреналiну, на рослиннiй основi, можливо, з протиалергiчними додатками. Непоганий ефект має зрошення носу фiзiологiчними розчинами.

Щодо прогрiвання, то, як i для гострого нежитю, воно протипоказано -- тепло лише посилить набряк. Доречнiшими стануть фiзiотерапевтичнi процедури, але не тепловi на кшталт УВЧ або тубусу, а електропроцедури -- електрофорез, фонофорез  тощо.

Оскiльки вазомоторний ринiт вимагає спецiального пiдходу, не варто займатися самолiкуванням. Насамперед, щоб поставити цей дiагноз, треба зробити рентгенографiю носу (щоб виключити запалення придаткових пазух носу), провести огляд за допомогою iнтрументарiю (часто причиною такого ринiту може бути  викривлення носової перегородки). Цiлком можливо, що, крiм медикаментозного, знадобиться й оперативне втручання -- от як електрокаустика (припiкання) носових раковин. Тому, якщо ви часто маєте нежить iз незрозумiлих причин, варто визначити, до якого рiзновиду вiн належить та визначити найоптимальнiшу терапiю.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

20:19
Картинку уві сні може спровокувати давній спогад. Або ж гостра їжа, яку ви спожили ввечері.
17:00
Часто жертвами чотирилапих стають люди, які катаються на самокатах або їдуть на інвалідному візку. Розізлити їх може навіть ваш одяг.
14:42
Тут рятують поранених у боях за Україну, тут виходжують діток, які народились передчасно, і тут дають шанс стати матерями тим, від кого відхрещуються інші медики.
12:23
Студент каже: третьокурсників, які не складуть тест, можуть відрахувати. А перескладання - платне.
18:09
Найактивніше жир накопичується у сіднично-стегновій ділянці, зоні живота, тут частіше і з'являється “апельсинова шкіра”. Але чому?
15:40
Правда й міфи щодо впливу цього явища на фізичний та психічний стан людини.
18:05
"2 - 2,5 склянки ягiд на день задовольняють добову потребу організму у згаданих вiтамiнах та мiкроелементах".
18:05
"2 - 2,5 склянки ягiд на день задовольняють добову потребу організму у згаданих вiтамiнах та мiкроелементах".
19:16
Мої слова можуть обурити. Це залежатиме від того, як багато людей із вашого близького оточення чекають на нирку чи печінку для пересадки.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.