
Не секрет, що ліки проти застуди в аптеках нині недешеві. Навіть звичайні краплі. Але часто-густо й ефект від них -- невеликий. Ба навiть бiльше: протилежний сподіваному. Лікарі й не приховують, що модні краплі та спреї можуть спричинити медикаментозний нежить, який важче вилікувати, ніж звичайний.
Крім того, більшість препаратів проти нежитю звужує судини, тому з ними дуже обережними мають бути люди з нестабiльним тиском (а хто поміж старших людей цієї проблеми не має?), а також діти. А може, є заміна аптечним краплям?
-- Звісно ж, є, -- сказав лiкар-апiтерапевт Олексiй Пащенко. -- Люди, якщо тільки не мають алергiї до продуктів бджільництва, можуть смiливо використовувати медовi краплi. Зробити їх просто: одну частину меду (краще липового) розчинити в однiй
частинi провареної води кімнатної температури.
Мед убиває бактерії та сповільнює розвиток вірусів, стимулює імунітет, сприяє виведенню токсинiв з органiзму. За лiкувальними властивостями аналогiв медовi у природi небагато.
Можна просто вставляти у нiздрi тампони, проссякнутi медовим розчином. Наприклад, за пiвгодини перед сном. Це звільнить носові пазухи і сприятиме доброму вiдпочинку вночi. Тільки перед тим, як заснути, неодмінно витягніть тампони з носа!
Ще кращий варіант -- замінити воду розчином бурякового, цибулевого соку (1:1). Тоді у мікробів буде ще менше шансів розвиватися на слизовій носа.
Але насамперед слiд узяти за правило промивати нiс.
-- Як це робити правильно?
-- Розчиняємо морську сiль (є в кожнiй аптецi) у пропорцiї чайна ложка на склянку кип'яченої води i такою "морською водою" промиваємо нiздрi щоразу перед тим, як їх закапати. Цей спосіб помічний i тим, кому нежить надокучає вже не перший день, і здоровим людям. Сольовий розчин пiдвищує рН (водневий показник) середовища слизівки, вона стає некомфортною для вiрусiв, до того ж промивання добре очищає нiс, знiмає запалення.
-- А чи є краплi для профiлактики нежитю?
-- Краще для цього використовувати мазь із 10 грамiв прополiсу та 100 грамiв масла (або рафiнованої олiї). Складники змiшуємо, 10 -- 15 хвилин грiємо на водянiй банi, ретельно перемiшуючи. Потiм фiльтруємо крiзь марлю та ставимо до холодильника. Дуже швидко сумiш загусне і стане, як звична мазь.
-- Чому саме прополіс?
-- Він має антимiкробну, антивiрусну, антигрибкову, протизапальну дiю. Власне кажучи, це універсальна зброя проти всякої інфекції. Прополiсова мазь добре загоює слизову носа, якщо вона вже уражена. А якщо користуєтеся громадським
транспортом, у період застуд перед виходом надвір злегка змащуйте носовi ходи прополісовою маззю.