"Сюрприз" у консервній банці: чоловік з'їв протермінованого на 6 років лосося

Лікар розповіла, чим небезпечні протерміновані консерви

Досить часто рибні консерви продають із знижкою. Як правило, через те, що невдовзі виходить термін зберігання. Але наскільки безпечні такі консерви?

-- До речі, зовсім недавно до обласної інфекційної лікарні потрапив пацієнт, який з'їв консервованого лосося -- не зауваживши, що термін зберігання консерви минув шість (!) років тому, -- відповідає Ольга Чудінова, лікарка-епідеміолог обласного лабораторного Центру МОЗУ. -- На щастя, підозра на ботулізм не підтвердилася, бо у такому разі лікування було б тривалішим, складнішим. Натомість, від отруєння солями металів урятувала специфічна терапія, що допомогла чоловікові звільнитися від токсинів.

Тож перше, на що слід вважати, це термін придатності консервів. Гігієнічними правилами неспроста передбачено певний строк зберігання консервованої продукції, упродовж якого риба, м'ясо не втрачають свої корисні властивості.

На деяких консервах написано, що вони придатні два, три і навіть більше років. Однак під час тривалого зберігання у банці можуть накопичуватися солі міді, олова, заліза. Причому, що довше риба і розсіл взаємодіють з металом, то вищий ризик  розвитку його корозії. А вона, власне, супроводжується переходом у продукт небажаних сполук.

Чи це сталося, можна побачити, відкривши банку. Наприклад, через вплив сірководню і аміаку (він є у рибі) на жерстяній поверхні утворюються темні плями. Солі міді переходять в консерви через контакт з томатними підливками, а солі олова і свинцю -- внаслідок взаємодії вмісту і металевої тари. Тому, якщо термін придатності консервів ще не скінчився, а вони вже відгонять металом, мають металевий присмак, то краще їх не споживати. Це говорить про те, що корозія розвинулася раніше передбаченого терміну.

Так буває, коли консерви зберігаються з порушенням температурного режиму. Швидкість розвитку корозії залежить і від того, чи є в продукті кислота, і від якості покриття на жерсті (поважні виробники консервують у тарі, вкритій зсередини спеціальною емаллю, лаком).

При сильній пористості жесті, надто високій і нестабільній температурі зберігання потрібно скорочувати його час. Найбільш надійний спосіб боротьби з переходом у продукт солей металів -- низькотемпературне зберігання і створення захисної плівки між металом і продуктом.

Крім того, певні токсичні метали може в собі мати й сама риба. Наприклад, у дикій природі хижі риби, молюски, ракоподібні накопичують свинець. При довгому зберіганні у металевій тарі кількість солей свинцю може бути небезпечною. Максимальний термін зберігання навіть у якісній тарі -- зазвичай не більше як шість років.

Консервами, які накопичили понад норму солей металів, можна отруїтися, причому симптоми такого специфічного отруєння можуть розвиватися як при харчовій токсикоінфекції: нудота, розлади травлення, біль голови, біль у животі, порушення  зору (як при ботулізмі).

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

19:20
Брунькотерапія допомагає при багатьох захворюваннях, кажуть фахівці народної медицини.
18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
19:31
Слова про те, що кохання - як наркотик, мають під собою грунт, кажуть фахівці.
15:13
Через потепління самиці поспішають відкладати яйця, а для цього їм потрібна кров - тварин, людей.
12:30
Щодня для порятунку недоношеної дитини потрібно витрачати від однієї до трьох тисяч гривень, у середньому загальна сума всіх витрат - приблизно 100 тисяч гривень.
14:00
Чим замінити м'ясо та чому важливо вживати багато білка?
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.