На дотик, як квасоля, і болить... Чому збільшуються лімфатичні вузли?

Під вухом, на шиї часом може з'явитися болючий вузлик -- ані ковтнути, ані

шию повернути! Про що може свідчити такий симптом? Чи допомагають
мазі й компреси? Відповідь шукав "Добрий лікар".

-- Такий симптом найчастіше свідчить про запалення лімфатичного вузла, -- пояснює Олена Решетник, сімейний лікар вищої категорії. -- Адже це -- своєрідний фільтр лімфатичних судин, через який проходить лімфа, а разом з нею -- різні сторонні компоненти, зокрема й інфекція.

-- Скільки таких лімфавузлів є в організмі людини, де їх ще можна пропальпувати, тобто намацати?

-- Таких вузлів в організмі -- до 500, і всі вони мають чітку локалізацію: в ямках на згинах кінцівок, у грудній і черевній порожнинах, під щелепою, вухом, на шиї. У нормі вони маленькі, від 0,5 до 50 мм, але можуть збільшуватися, якщо в організмі є
запальний, інфекційний процес, проблеми з кров'ю тощо. Шийні, підвушні, підщелепні лімфовузли дуже чутливо реагують на інфекції верхніх дихальних шляхів, вух і навіть на карієс.

Ланцюжок лімфатичних вузлів (крихітних горошин під шкірою), які тягнуться від вуха до плеча, починає активно працювати, коли людина набралася, наприклад, вірусної інфекції. Ці залози не лише фільтрують лімфу, а й виробляють клітини імунної системи -- лімфоцити. Їхнє завдання -- розпізнати сторонні структури і
виробити специфічні захисні антитіла. Під їх дією можуть бути зруйновані різні бактерії, ракові клітини, клітини, інфіковані вірусами тощо. "Перенапружений" лімфатичний вузлик набрякає і збільшується -- часом до розмірів великої горошини чи квасолини.

-- Отже, це нормально і непокоїтися не потрібно?

-- Якщо вузлик непокоїть під час ГРВІ чи впродовж тижня після того, як його симптоми відступили, можна лише спостерігати за станом залози. Але якщо горошина стає більшою і ще болючішою, підвищується температура тіла, то треба бити на сполох. Адже наростання симптомів може означати, що організм не може
впоратися зі сторонніми клітинами самостійно або що навіть ушкоджена тканина лімфатичного вузла.

Збільшені лімфовузли (крім гнійних) не лікують самостійно. Бо це лише сигнал про основне захворювання. Але насамперед треба переконатися, чи він пов'язаний саме із застудою, а не з запаленням, скажімо, у щелепі (відповідь на це дасть стоматолог) чи крові (гематолог). У такому разі лікар насамперед призначить аналіз крові з розширеною лейкоцитарною формулою. Це інформативний діагностичний тест, який допомагає визначитися з діагнозом.

Додам, що припухлі вузли -- симптом також деяких інфекційних хвороб, які можуть перебігати зі стертими симптомами, як-от токсоплазмоз, герпес. Потерпають від них і діти, і дорослі.  Причому нерідко саме ГРВІ дають поштовх до активізації інших вірусів, які "сплять" в організмі. Узагалі, треба взяти за правило: кожен збільшений вузлик -- нехай він і не болить сильно, проте не зменшився упродовж одного тижня -- обов'язково потрібно обстежити.

-- Як можна зменшити відчуття дискомфорту у запаленій залозі?

-- Допомагають прості речі: рясне пиття вітамінних чаїв (вони вимивають токсини, полегшують напруження лімфатичної системи), легеньке намащування ароматичною олією. Збільшений вузол слід оберігати від холодного вітру, прикривати лляним чи бавовняним шаликом. А от розтирання, грілки, зігрівальні компреси, гарячі ванни протипоказані -- це може призвести до поширення
інфекції.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
15:35
Дієтологиня розробила раціони харчування для кожного учасника за схемою, якою можете скористатися і ви.
14:25
У Києві показник захворюваності на грип та ГРВІ є нижчим епідемічного порогу.
07:07
Куріння кальяну має прямий зв‘язок з онкологією легень, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, з серцево-судинними захворюваннями, хронічним обструктивним захворюванням легень, чоловічим безпліддям.
21:54
"Зелені" райони знижують рівень стресу та рівень серцево-судинних хвороб.
16:17
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.