На дотик, як квасоля, і болить... Чому збільшуються лімфатичні вузли?

Під вухом, на шиї часом може з'явитися болючий вузлик -- ані ковтнути, ані

шию повернути! Про що може свідчити такий симптом? Чи допомагають
мазі й компреси? Відповідь шукав "Добрий лікар".

-- Такий симптом найчастіше свідчить про запалення лімфатичного вузла, -- пояснює Олена Решетник, сімейний лікар вищої категорії. -- Адже це -- своєрідний фільтр лімфатичних судин, через який проходить лімфа, а разом з нею -- різні сторонні компоненти, зокрема й інфекція.

-- Скільки таких лімфавузлів є в організмі людини, де їх ще можна пропальпувати, тобто намацати?

-- Таких вузлів в організмі -- до 500, і всі вони мають чітку локалізацію: в ямках на згинах кінцівок, у грудній і черевній порожнинах, під щелепою, вухом, на шиї. У нормі вони маленькі, від 0,5 до 50 мм, але можуть збільшуватися, якщо в організмі є
запальний, інфекційний процес, проблеми з кров'ю тощо. Шийні, підвушні, підщелепні лімфовузли дуже чутливо реагують на інфекції верхніх дихальних шляхів, вух і навіть на карієс.

Ланцюжок лімфатичних вузлів (крихітних горошин під шкірою), які тягнуться від вуха до плеча, починає активно працювати, коли людина набралася, наприклад, вірусної інфекції. Ці залози не лише фільтрують лімфу, а й виробляють клітини імунної системи -- лімфоцити. Їхнє завдання -- розпізнати сторонні структури і
виробити специфічні захисні антитіла. Під їх дією можуть бути зруйновані різні бактерії, ракові клітини, клітини, інфіковані вірусами тощо. "Перенапружений" лімфатичний вузлик набрякає і збільшується -- часом до розмірів великої горошини чи квасолини.

-- Отже, це нормально і непокоїтися не потрібно?

-- Якщо вузлик непокоїть під час ГРВІ чи впродовж тижня після того, як його симптоми відступили, можна лише спостерігати за станом залози. Але якщо горошина стає більшою і ще болючішою, підвищується температура тіла, то треба бити на сполох. Адже наростання симптомів може означати, що організм не може
впоратися зі сторонніми клітинами самостійно або що навіть ушкоджена тканина лімфатичного вузла.

Збільшені лімфовузли (крім гнійних) не лікують самостійно. Бо це лише сигнал про основне захворювання. Але насамперед треба переконатися, чи він пов'язаний саме із застудою, а не з запаленням, скажімо, у щелепі (відповідь на це дасть стоматолог) чи крові (гематолог). У такому разі лікар насамперед призначить аналіз крові з розширеною лейкоцитарною формулою. Це інформативний діагностичний тест, який допомагає визначитися з діагнозом.

Додам, що припухлі вузли -- симптом також деяких інфекційних хвороб, які можуть перебігати зі стертими симптомами, як-от токсоплазмоз, герпес. Потерпають від них і діти, і дорослі.  Причому нерідко саме ГРВІ дають поштовх до активізації інших вірусів, які "сплять" в організмі. Узагалі, треба взяти за правило: кожен збільшений вузлик -- нехай він і не болить сильно, проте не зменшився упродовж одного тижня -- обов'язково потрібно обстежити.

-- Як можна зменшити відчуття дискомфорту у запаленій залозі?

-- Допомагають прості речі: рясне пиття вітамінних чаїв (вони вимивають токсини, полегшують напруження лімфатичної системи), легеньке намащування ароматичною олією. Збільшений вузол слід оберігати від холодного вітру, прикривати лляним чи бавовняним шаликом. А от розтирання, грілки, зігрівальні компреси, гарячі ванни протипоказані -- це може призвести до поширення
інфекції.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

"Розкажіть, яка різниця між грипом і парагрипом? Мені поставили саме такий діагноз -- парагрип, маю температуру 38 -- 39 градусів, болить горло, сухий кашель, відчуваю загальну слабкість".
Щоб запобігти розвитку багатьох хвороб, слід відмовитися від вживання натщесерце певних продуктів
Деякі з продуктів викликають подразнення слизової шлунка, інші порушують кислотно-лужний баланс, а ще інші сприяють розвитку таких хвороб, як цукровий діабет і гастрит.

Новини

19:46
Експерти ВООЗ назвали недорогі, але при цьому дуже небезпечні у своєму впливі на здоров'я продукти.
19:30
Медики кажуть: навіть інтенсивна розумова діяльність не вберігає від патологічного старіння мозку.
17:25
Медики кажуть, що це перебування у ретельно контрольованому стані несвідомості.
13:22
15 жовтня ' Міжнародний день миття рук. Це свято вигадали для того, щоб нагадати людям в усьому світі про важливість такої простої і звичної з дитинства процедури.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.