Тиск 130 на 80 - це вже гіпертонія!

Виявлену на ранніх стадіях гіпертонію можна контролювати, а високий тиск -- повернути до норми

Щорічно в світі 7,5 мільйона людей помирає від гіпертонії, а в Україні на неї хворий кожен третій. Адже вся біда в тім, що зазвичай перебіг цієї недуги безсимптомний, люди живуть із високим тиском, нічого не підозрюючи, а до лікаря звертаються вже у критичному стані.

Тому Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) та Американська кардіологічна асоціація заявили нещодавно про перегляд критеріїв підвищеного тиску. Відтепер хворобу, від якої потерпає близько півтора мільярда населення планети, діагностують при значно нижчих показниках. Це означає, що в групу ризику потрапляє ще більше людей. І знати про гіпертонію та стежити за тиском медики радять ледь не з 25-річного віку, пише “Добрий лікар”

Утім одна з, так би мовити, приємних сторін гіпертонії у тому, що виявлену на ранніх стадіях хворобу можна контролювати, а високий тиск -- повернути до норми.

Тож про найпоширенішу хворобу на планеті, її причини, наслідки і методи лікування наша розмова з академіком, доктором медичних наук, професором Орестом Абрагамовичем.

-- Пане професоре, як змінилися нині норми визначення гіпертонії за показниками тиску?

-- Раніше, з 2003 року, діагноз гіпертонія ставили при тиску 140/90, відтепер ВООЗ рекомендує вважати нормою тиск 120/80, а підвищеним -- тиск уже від 120 -- 129/80. Отож тиск 130 -- 139/80 -- 89 тепер кваліфікують як гіпертонію першої стадії, понад 140/90 -– як гіпертонію другої стадії, тиск 180/120 і вищий -- це вже гіпертонічний криз, коли потрібна негайна медична допомога.

Смертність від гіпертонії у світі "зашкалює", тому новими стандартами ВООЗ прагне привернути увагу людей до власного здоров'я, аби можна було виявити недугу, перш ніж гіпертонія перейде в небезпечну стадію.

-- Попри поширеність хвороби, більшість українців не здогадуються, що вже її мають. Як розпізнати недугу?

-- Проявляється хвороба високим кров'яним тиском, по-науковому це називають артеріальною гіпертензією. Цим терміном позначають будь-яке підвищення артеріального тиску незалежно від причин. Щодо гіпертонічної хвороби, яку ще називають первинною, або есенціальною, гіпертензією, то це самостійне захворювання неясної етіології, яке виникає без видимих причин. Для  нього характерне стійке, тривале підвищення тиску, не пов’язане з патологіями будь-яких органів.

Первинну гіпертонію слід відрізняти від вторинної, або симптоматичної, артеріальної гіпертензії, що розвивається як ознака різних хвороб: серцевих, ниркових, ендокринних, неврологічних або внаслідок вживання низки лікарських  препаратів. Це дуже важливо знати для правильної діагностики і вибору методу лікування.

Але гіпертонію тому й називають "мовчазним убивцею", бо виявляють найчастіше випадково під час профілактичного огляду. Або коли пацієнта турбує щось інше, а лікар про всяк випадок міряє і артеріальний тиск. Переважно людина з тиском 140 на 90 його не відчуває, вважає себе здоровою, а біль голови чи запаморочення "списує" на перевтому. Часом після відпочинку ці симптоми минають, людина заспокоюється, хоча мала б відвідати лікаря.

-- Чи є якісь очевидні докази появи гіпертонії?

-- Так, це біль голови, який не має чіткого зв'язку з часом доби, може виникати вночі або вранці, після прокидання. Як правило, це відчуття "обруча", тяжкості або розпирання в потилиці. Іноді біль посилюється при сильному кашлі, нахилянні голови, напруженні, може супроводжуватися невеликим набряком повік або обличчя.

Насторожити має біль у ділянці серця, який виникає у стані спокою чи при емоційному стресі. Коли з'являється шум у вухах, перед очима туман чи "бігають" мушки -- значить, вам негайно до лікаря!

-- Чому виникає первинна гіпертонія і хто частіше потрапляє в групу ризику -- чоловіки чи жінки?

-- Хвороба не вибирає людей за статтю, уражає всіх однаково. Хоч має і певні особливості. Найчастіше її діагностують у чоловіків віком 35 -- 50 років, у жінок -- після менопаузи. Незалежно від статі вона загрожує курцям, любителям щоденної дози міцного спиртного, гострої та солоної їжі. Її повинні остерігатися люди ("білі комірці"), які ведуть малорухливий спосіб життя, багато працюють розумово чи перебувають в емоційному напруженні, стресі. Слід бути уважними до тиску людям із надмірною вагою та хворим на цукровий діабет. Якщо ваші родичі, батьки-дідусі хворіли на гіпертонію, то й ви потрапляєте у зону ризику.

-- Чому так важливо вчасно розпізнати початок хвороби?

-- Це вкрай важливо! Бо гіпертонічна хвороба нерідко призводить до ниркової недостатності, інсульту та інфаркту, вона є частою причиною смерті не лише людей похилого віку, а й працездатних осіб. Якщо вчасно діагностувати хворобу і вчасно почати лікування, можна уникнути небезпечних ускладнень -- атеросклерозу, тромбозу, аневризми (розширення ділянки аорти), погіршення або втрати зору, розвитку серцевої та ниркової недостатності, інфаркту міокарда та інсульту.  Причому діагностика гіпертонії проста. Досить мати вдома звичайний тонометр і регулярно контролювати свій тиск, щоб запобігти хворобі та можливим наслідкам.

-- Тобто людина може сама діагностувати гіпертонію в домашніх умовах?

-- Звісно, що ні. Ви можете лише взяти свій тиск під контроль, регулярно спостерігаючи за ним. Якщо в календарі тиску зафіксували підвищення хоча б чотири рази на місяць, це привід звернутися до лікаря. Тільки він може поставити діагноз гіпертонія, беручи до уваги супутні симптоми. Приміром, спадковий анамнез, психологічний стан, наявність хвороб серця і спосіб життя.

Прослуховування серцебиття та перевірка очей -- це те, на що слід перш за все звернути увагу. Дрібні кровоносні судини у задній частині ока можуть вказувати на високий кров’яний тиск. Аби перевірити рівень холестерину, лікареві може  знадобитись аналіз крові, також потрібно зробити ехокардіографію, яка за допомогою ультразвукових хвиль сформує зображення вашого серця, або ЕКГ, що покаже запис електричної активності серця. Аналіз крові, а також сечі та ультразвук може знадобитись і для того, щоб перевірити функцію нирок. Лише тоді можна поставити правильний діагноз.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

12:05
За яких умов сімейний лікар може викликати для пацієнта мобільну бригаду і що вважається легкими симптомами хвороби?
11:00
Науковці кажуть, що читання здатне пригальмувати старіння мозку.
18:00
"Однією з найважливіших для імунітету є робота імунної системи кишківника", - каже науковиця.
11:01
Лікар розповідає про фалопластику та причини, які призводять до необхідності провести таку операцію.
11:00
Епідеміологи прогнозують, що цього епідсезону українцям загрожує чотири штами грипу.
11:00
Осінь - пора, коли кількість пацієнтів із такою проблемою зростає.
13:00
Люди з таким розладом не мають сили та бажання навіть встати з ліжка. Їм загрожують хвороба Паркінсона, недуги серця та шлунка.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.