Чому переривання курсу лікування антибіотиками таке ж небезпечне, як передозування 

Останнім часом учені все частіше стикаются з мікробами, що нечутливі до звичних ліків. І вважають це зворотнім ефектом активного використання антибіотиків. 

Так, науковці зі США, Великобританії та Китаю підрахували, що впродовж року людина може без ризику для здоров'я спожити тільки 9 добових доз антибіотиків. Інакше, за прогнозом ВООЗ, до 2050-го щороку 10 мільйонів людей помиратиме від бактеріальних
захворювань.

Що ж робити, якщо цієї дози не вистачило, і хвороба не відступає? Розповідає професор Iгор Березняков, терапевт, президент Української асоцiацiї за рацiональне використання антибiотикiв. 

-- 9 діб -- це стандартний курс антибіотикотерапії при багатьох
запальних процесах. Що ж робити, якщо хвороба не відступає? Яке
лікування у такому випадку потрібне?

-- Проблема в тім, що патогенні мiкроорганiзми з часом стають нечутливими до ліків -- і це спричинено саме тривалим та безконтрольним вживанням антибiотикiв. Збудники небезпечних хвороб (наприклад, паличка Коха чи кишкова паличка) адаптувалися до більшості відомих антибіотиків, i тепер у медиків є справжня
проблема: як дiбрати препарат пацієнту з пневмонією, запальним процесом у нирках чи кишківнику тощо. Постала загроза того, що смертоносні бактеріальні хвороби, які тривалий час вдавалося тримати під контролем, знову можуть підняти голову, а люди частіше помиратимуть внаслідок ускладнень, спричинених сезонними інфекціями, після операцій через інфекційні зараження тощо.

-- Але ж є ситуації, коли без антибіотиків не обійтися, чи не так?

-- Справді, більшість запальних процесів внаслідок бактеріальної інфекції -- пневмонія, гайморит, бронхіт, запалення середнього вуха, інфекції сечовивідних шляхів і нирок, дизентерія, перитоніт тощо -- вимагають лікування антибіотиками.

А коли хворий -- дитина до 2 рокiв, якщо навiть є сумнiви в дiагнозi (наприклад, невiдомо, бактерiальний чи вiрусний отит), але стан хворого тяжкий, за європейськими канонами слiд негайно призначати антибiотикотерапiю, не чекаючи "до завтра". Бо пацієнт може просто не вижити.

-- Як діяти, якщо стандартний курс антибіотикотерапії не дав очікуваного ефекту?                            

-- Поняття стандартний курс -- відносне. Є препарати, призначені лише на тиждень, на 10 або на 14 днів. Втім, як є і ті, що мають справитися з хворобою за 3 дні. Небажано пити ці ліки довше за вказаний час, але дуже важливо не відмовлятися від них до закінчення лікування, навіть якщо симптоми зникли, -- інакше все
попереднє лікування втратить сенс. Діє принцип: якщо курс антибіотикотерапії не завершено, бактерії не гинуть, а стають  нечутливими до протимікробних ліків.

У ідеалі, перш ніж призначати антибіотики, слід провести так звану мікробіологічну пробу -- взати у хворого аналіз крові, посiви з мокротиння, щоб з'ясувати, яка саме бактерiя спричинила недугу. Але нерiдко анi часу, анi можливостi робити такi
дослідження -- немає. Це можна зробити лише в лабораторії, а на це потрібен час.

Наприклад, бактерiальнi пневмонiї, які нерідко є ускладненням сезонних вірусних інфекцій, дуже часто розвиваються надзвичайно стрiмко. Пацiєнт може "згорiти" упродовж декiлькох дiб. Тому лікарі зазвичай застосовують антибіотик широкого спектру дії. А якщо і він не діє (покращення має настати вже на 3 -- 4 день), це вказує на неправильно підібрані ліки -- тоді можуть призначити інший,
сильніший та вужчий за спектром дії. Якщо інфекція не відступає, то іноді призначають різні антибіотики.

-- Отже, хворих лікують навмання?

-- Ні, це не так. Аби не ризикувати життям пацієнта, лікар орієнтується на клiнiчнi ознаки, що вказують на бактерiальну природу запального процесу. Що триваліша антибіотикотерапія, то більший ризик побічних ефектів. Але найгірший варіант, коли пацієнт, відчувши нездужання (розлад травлення, біль у грудях і кашель), на власний розсуд починає вживати антибактеріальні препарати. Коли ж ситуація ускладнюється і вже фахівець призначає антибактеріальні ліки, то вони очікуваного ефекту не дають. Тому так важливо не лише лімітувати час вживання антибіотиків, а й відмовитися від їх некоректного використання.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Цей релiгiйний символ має цілющу силу, тому вирізати його йдуть з молитвою
В Україні є традиція: за кілька днів перед Водохрещем люди вирізають з криги хрести, фарбують буряковим квасом, прикрашають стрічками, сухоцвітом та монетами.
В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
Як же вражає в ці холодні дні картина, яку щодня можна побачити в Новоградi-Волинському -- тут вихованцi одного з дитячих садкiв вибiгають на зарядку в самих трусиках! Що це?

Новини

21:33
Медики застерегли українців від традиційних йорданських купань.
18:24
У Рівненській області від кору помер 27-річний мешканець Дубровицького району
17:38
Джерело Матерi Божої в Моршинi оздоровлює і дарує радість батьківства
16:14
Відтепер повнолітні громадяни мають можливість стати донором для інших після своєї смерті.
15:31
80% випадків такої неплідності спричинені імунологічними факторами, так званою біологічною несумісністю.
14:36
Швейцарські дослідники з Базельського університету провели кілька дослідів над мишами, яким попередньо вживили клітини раку людини, і зуміли зупинити прогресування раку.
13:36
Науковці пояснили, чому жінка не розуміє застудженого чоловіка.
12:08
Цей релiгiйний символ має цілющу силу, тому вирізати його йдуть з молитвою
10:00
Вживання страв із білих грибів в буквальному сенсі продовжує молодість
17:40
За словами вчених, зміна температури на користь холоду є своєрідною стресотерапією для організму.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.