Лікувальна гімнастика проти сколіозу

Сколіоз -- доволі поширене захворювання хребта в дитячому віці. У 7% дітей лікарі діагностують цю недугу. В Україні, як не дивно, сільські діти хворіють на неї частіше. 

На перший погляд у селі, де фізичний розвиток дитини є динамічнішим, сколіоз мав би виявлятися доволі рідко. Однак усе навпаки.

Чому? Річ у тім, що у сільських школах та дитячих садочках майже відсутні профілактичні лікарські огляди дітей. Навіть якщо вони й проводяться, то дуже поверхово та недбало. Шукають в основному вади серця та воші, бо за ці пропущені випадки лікарів сварять, але не карають.

Окрім цього, батьки в селі вкрай неуважні до фізичного розвитку дітей, оскільки весь день зачумлені важкою працею, що за всіма прикметами нагадує боротьбу за виживання в часи лихоліття. Тому звертаються за лікарською допомогою вже тоді, коли деформація хребта є такою, що на неї звертають увагу сторонні. Найбільш
уразливими є діти в період інтенсивного росту -- у віці 10 -- 14 років. У цей час тіло дитини активно росте, немовби витягується, однак розвиток м’язової системи дещо відстає. Тому діти, які декілька годин на день просиджують за комп’ютером чи за екраном телевізора, входять у групу ризику. 

Річ у тому, що не тільки неправильна постава спричиняє викривлення хребта, але й втрата тонусу м’язів, викликана гіподинамією (малорухливістю). Особливо небезпечною є втрата тонусу довгого м’яза спини. М’язи спини та живота створюють
своєрідний корсет, який тримає у фізіологічно правильній формі хребет, не даючи хребцям зміститися від заданої природою системи "лордоз -- кіфоз".

Сколіоз також вважається патологічним процесом, що здатен прогресувати дуже швидко. Зміщення хребців у другій стадії хвороби спричиняє додаткову втрату тонусу м’язів спини, особливо в ділянці викривлення. Хребці немовби з’їжджають з осі, а це призводить до закриття зон росту. Одна частина хребця росте, а
інша відстає у рості. Невдовзі виникає сутулуватість, а за нею виростає горб. Ця стадія недуги лікуванню піддається дуже важко, а особливо тоді, коли ріст дитини припинився. Зловтішне українське прислів’я немовби підбиває підсумок: горбатого
могила не справить. 

Причиною сколіозу також бувають післяродові травми, рахіт, побутові травми (наприклад, стрибки на тверду поверхню). Часто за допомогою звертаються батьки, які вважали, що чим швидше дитина почне ходити, тим кориснішим буде для неї. Дитина спершу повинна навчитися повзати, бо тоді стимулюється розвиток м’язів,
які утримують хребет у нормальній площині. Раннє ходіння може спричинити фронтальну деформацію хребта, і найчастіше в зоні грудних хребців, де м’язи зазвичай не є достатньо розвинутими.

Важливо знати, що дітям, у яких діагностовано сколіоз, не слід стрибати з висоти, піднімати вантаж. Їм рекомендовано спати на твердих матрацах.

При прогресуючих формах сколіозу рекомендовано вдатися до спеціальних корсетів і навіть до оперативного втручання.

Втім, навіть після тривалої корекції корсетом чи оперативного втручання, не обійтися без лікувальної гімнастики. Це основа основ у реабілітації хворих на сколіоз. Адже після зняття корсета м’язи є настільки атрофованими, що будь-який невдалий рух чи падіння можуть спричинити зміщення хребців та, відповідно,
радикуліт. Тому одразу після зняття корсета слід негайно звернутися до лікаря-реабілітолога за допомогою, бо інакше всі потуги можуть бути зведені нанівець.

Лікувальна гімнастика дає чудовий ефект при ранніх формах недуги. Після трьох-чотирьох місяців занять про сколіоз можна забути. Після одужання таким дітям рекомендую активно займатися спортом: плаванням, гімнастикою, тенісом.

Мар'ян НИЩУК, лікар-реабілітолог-валеолог 
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

19:20
Брунькотерапія допомагає при багатьох захворюваннях, кажуть фахівці народної медицини.
18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
19:31
Слова про те, що кохання - як наркотик, мають під собою грунт, кажуть фахівці.
15:13
Через потепління самиці поспішають відкладати яйця, а для цього їм потрібна кров - тварин, людей.
12:30
Щодня для порятунку недоношеної дитини потрібно витрачати від однієї до трьох тисяч гривень, у середньому загальна сума всіх витрат - приблизно 100 тисяч гривень.
14:00
Чим замінити м'ясо та чому важливо вживати багато білка?
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.