Як позбутися нетримання сечі - поради лікаря

Цю проблему не звикли обговорювати, проте вона існує. Від нетримання сечі потерпає приблизно 40% населення планети, і це не обов'язково особи старшого віку.

Так, від мимовільного, неконтрольоване виділення сечі страждають майже 50% 50% жінок вже після 30 років, а з віком частота цього патологічного стану збільшується в обох статей: у жінок через ослаблення сфінктерів, опущення матки та інші  проблеми; у чоловіків -- через вікові зміни і хворобу простати.

Між тим, цю проблему не слід замовчувати. Це хвороба, яка піддається лікуванню.

-- Люди соромляться "таке" лікувати, хоча  нетримання сечі піддається коригуванню Розкажіть, як все-таки лікувати інконтиненцію (так по-медичному називається нетримання сечі)?

-- Передусім, слід зазначити, що методи лікування залежать від типу нетримання, -- розповідає "Доброму лікарю" лікар-уролог вищої кваліфікації Андрій Дубовик. -- Це можуть бути консервативні методи (тренування сечового міхура й фізіотерапія) або ж оперативні (хірургічне втручання). Лише пацієнткам молодого віку на початку захворювання призначається фізіотерапевтичне лікування, гімнастика, спрямована на зміцнення м'язів тазового дна, електростимуляція м'язів.

Але в кожному випадку спосіб лікування, вибір медикаментів, їх дозування, тривалість курсу лікар підбирає індивідуально, залежно від тяжкості патології, ступеня вираженості нетримання сечі, віку хворого.

-- Що може хворий зробити самостійно для полегшення свого стану?

-- Насамперед, варто дотримуватися дієти -- різко обмежити вживання продуктів і напоїв, що подразнюють слизову уретри і сечового міхура (гостра їжа, газовані напої, цитрусові, алкоголь і напої з кофеїном). Це також стосується шоколаду та різних солодощів, особливо штучних. Киньте курити, постарайтеся скинути зайві кілограми і контролювати вагу.

Ну і найкраще, що ми радимо: виконуйте спеціальні вправи для тренування м’язів сечового міхура та привчайтеся до сечовипускання за індивідуально складеним графіком. Якщо впродовж тривалого часу (6 -- 8 місяців) такі дії не дали результату, може постати питання про операцію.

-- Наскільки болісне чи травматичне хірургічне втручання?

-- Це доволі проста, але найбільш ефективна в усьому світі так звана слінгова операція з набором TVT або TVT–о (вільна синтетична петля). Їх ефективність становить 90 -- 96% при правильно поставленому діагнозі. Сама операція  високотехнологічна, триває  не більш як 30 хвилин, хворий залишається в стаціонарі на один день і швидко повертається до звичайного ритму життя, але вже без хвороби.

-- У чому суть такої операції?

-- При слінгових чи петлевих операціях широку основу з ауто-, гетеро- або синтетичного матеріалу підводять під сечовипускальний канал, потім виводять на передню черевну стінку, фіксують до передньої стінки живота або тазових кісток. Це дозволяє забезпечити компресію сечовипускального каналу. Цей тип операцій найбільш розповсюджений для хірургічної корекції стресового нетримання сечі.

Іншими варіантами хірургічних втручань може бути встановлення штучного сфінктера, ін'єкції колагену, тефлонової пасти тощо. Але будь-яке оперативне втручання рекомендується лише після точного визначення причин та виду нетримання сечі. Це особливо важливо, оскільки, якщо діагноз поставлений неправильно, операція може лише погіршити стан пацієнта. 

Методи, що можуть допомогти позбутися нетримання сечі

Лікування пацієнтів із проблемою нетримання сечі передусім передбачає поведінкові методи -- тобто ті, що ви цілком можете застосовувати самостійно без спеціального призначення лікаря.

Гімнастика Кегеля

Додатковою немедикаментозною терапією при нетриманні сечі є гімнастика Кегеля, яка дозволяє підвищити тонус м’язів малого тазу. Цей відомий комплекс вправ переважно рекомендують жінкам для посилення сексуальних відчуттів. Утім, це і  вправи, спрямовані на зміцнення м’язів тазового дна, які, зокрема, підтримують сечовий міхур, кишківник, передміхурову залозу. Вони також допоможуть і чоловікам запобігти чи позбутися проблеми нетримання сечі, розвитку  аденоми простати.

Головне -- переконатися, що тренуєте відповідні м’язи і виконуєте вправи правильно. Порушення техніки вправ може, навпаки, збільшити тиск на сечовий міхур, що призведе до потреби частіше навідуватися у туалет.

Важливо пам'ятати, що м’язи, які ви використовуєте, аби втриматися від випускання газів, -- саме ті, на тренуванні яких потрібно зосередитись.

Як виконувати вправи: утримуйте м’язи промежини напруженими протягом 3 секунд (без участі інших м'язів -- сідниць, живота, ніг), потім розслабляйте на 3 секунди. Виконуйте вправи у три підходи по 10 повторів кожен. Тренування повинно тривати загалом не менш як 15 хвилин на день. Ви можете виконувати вправи Кегеля будь-де і в будь-який час -- сидячи за робочим столом, у ліжку перед сном чи відпочиваючи на дивані. Не виконуйте вправи безпосередньо під час сечовипускання!

Нескладні вправи Кегеля сприяють зміцненню сфінктера сечовипускального каналу й тазових м’язів зі зв’язками, які тримають сечовий міхур з уретрою. При регулярному виконанні ефект відчуєте через 3 -- 6 тижнів. Але більшість пацієнтів  помічають позитивні результати раніше.

Тренування сечового міхура

Можна навчити себе контролювати сечовипускання -- це один з найпоширеніших не медикаментозних способів лікування пацієнтів із проблемами нетримання сечі. Основна задача: свідомо подовжувати інтервали між сечовипусканнями, щоб збільшити ємність сечового міхура. З часом сечовий міхур звикне до утримання більшого об’єму сечі й менше подразнюватиметься, а ви відчуватимете позиви до сечовипускання не частіше як кожні 3 або 4 години. Пам’ятайте, що ви не відчуєте результатів тренувань сечового міхура одразу. Але якщо ви націлені на результат, то тренуйтеся впродовж кількох місяців, навіть якщо не бачите змін. Потрібен час!

Спеціальні кульки

Жінкам укріплювати м'язи тазового дна можна і за допомогою спеціальних "вагінальних кульок" чи аналогічних пристроїв. Ви поміщаєте кульку в піхву, за допомогою інтимних м'язів утримуєте її на місці, щоб не випала назовні. Робити вправу слід 15 хв двічі на день. Після 4 -- 6 тижня жінки відчувають послаблення симптомів.

Корисні поради на щодень

* Спробуйте подвійне сечовипускання. Коли ви закінчите сечовипускання, зачекайте хвилину, потім повторіть спробу знову. Так можна досягти повнішого спорожнення сечового міхура й запобігти повторній потребі у сечовипусканні найближчим часом.

* Обмежте пиття. Є сенс скоротити вживання води і напоїв у другій половині дня, особливо перед сном. Але при цьому важливо  утримувати нормальний водний баланс в організмі і не допускати зневоднення!

* Підтримуйте водний баланс. Помилково думати, що максимальне скорочення пиття допоможе позбутися нетримання. Насправді, якщо ви п’єте менше, ваша сеча стає більш концентрованою. Що більше концентрована сеча, то більше вона подразнює сечовий міхур, а це призводить до посилення проявів патології. Отже, коли відчуваєте спрагу, -- пийте, але звичайну чисту воду.

* Вилікуйтеся від закрепів. Спричинене ним напруження може негативно впливати на функціонування нервів, які відповідають за сечовипускання. Виправити ситуацію можна дієтою з високим вмістом клітковини.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:00
Новоутвір спричиняв часті кровотечі та загрожував життю дитини. На щастя, операція минула успішно.
17:00
Синдром гнівного погляду, сонливість, тріщини на п'ятах, різка зміна ваги - усі ці симптоми можуть мати одну-єдину причину.
10:59
Цінні поради лікаря, як алергіку комфортно пережити цей складний для нього етап.
11:00
Чимало важких випадків, кажуть лікарі, стається у теплий період, під час відпочинку.
13:00
Немає віку, коли тему сексу можна остаточно закрити, кажуть фахівці.
14:00
Це єдиний орган людини, який може триматися на поверхні води!
11:00
Не завжди два негативні результати ПРЛ-досліджень свідчать про повне одужання.
11:00
Паніка, кажуть фахівці, нищить не лише психологічне, але й фізичне здоров'я.
15:00
За словами лікарів, у мешканців сіл хвороба трапляється особливо часто.
17:18
Щороку в Україні кліщі кусають 5-6 мільйонів людей, кажуть науковці.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.