Психолог поділився порадами, як позбутись депресії

За даними ВООЗ, в Українi 1,2 мiльйона чоловiк (бiльш як 3% населення) мають психiчнi розлади, i цей показник iз кожним роком зростає. А, за оцiнкою фахiвцiв, вiд рiзних нервових розладiв потерпає кожен третiй українець.

-- За прогнозами ВООЗ, до 2020 року психiчнi розлади увiйдуть до першої п'ятiрки хвороб за кiлькiстю людських працевтрат, випереджаючи навiть серцево-судиннi захворювання. Невже все так погано?

-- Насправдi, з кожним роком кiлькiсть психiчних розладiв у свiтi зростає, -- каже Олена Головiна, практикуючий психолог, гештальт-терапевт. -- I це не обов'язково хвороби, лiкування яких передбачає перебування у психiатричнiй лiкарнi. Скажiмо, постiйнi стреси рано чи пiзно можуть призвести до неврозiв, а це вже пограничний стан для виникнення серйознiших психiчних розладiв.

-- Чому депресiя також належить до психiчних розладiв?

-- Депресiя -- один iз найбiльш поширених психопатологiчних станiв. Вiн вiдзначається пригнiченiстю, вiдчуттям безвиходi, людина почувається глибоко нещасною, такою, що втратила мету та сенст життя. Є рiзнi форми та симптоми депресiї, проте вона щодня псує життя мiльйонам людей. За прогнозами ВООЗ, до 2020 року депресiя перетвориться в епiдемiю людства та посяде друге мiсце серед причин iнвалiдностi та смертностi. Уже нинi 15%  людей, якi мають хронiчну депресiю, зводять рахунки iз життям.

Депресiя входить до перелiку психiчних захворювань, адже характеризується певними бiохiмiчними змiнами в органiзмi. Депресiї бувають невротичнi (розвиваються пiсля певної психотравматичної подiї -- конфлiкту, втрати близьких,
розлучення з коханою людиною тощо) або ендогеннi (виникають нiби безпричинно, однак мають бiохiмiчну природу). Є також так званi великi депресiї з досить вираженими симптомами та малi (субдепресiї) -- зi стертими.

-- Як не сплутати депресiю iз, скажiмо, тривалим поганим настроєм?

-- Депресiя проявляється не лише пригнiченим настроєм, а й порушенням функцiй багатьох органiв i систем. У людини зникає апетит, є збої у системi травлення, може виникати бiль у серцi, спинi, пiдвищується тиск тощо. Причому цей стан триває 
досить довго. Найпоширенiшi симптоми депресiї -- роздратованiсть, вiдчуття 
провини чи безпорадностi, занепокоєння, розгубленiсть, невпевненiсть у своїх дiях, нездатнiсть прийняти рiшення, неохайнiсть, втрата iнтересу до улюблених справ,
проблеми зi сном, змiна ваги. При важких депресiях людина не приховує суїцидальних думок.

Багато людей вважає, що депресiя може минути сама собою, якщо зробити над собою зусилля. Однак це хвороба, яку треба  спецiально лiкувати. Притiм не слiд цього соромитися -- депресiя може  виникнути в кожного.

-- Тож самотужки депресiї не позбутися?

-- Це залежить вiд ступеня її важкостi. Скажiмо, люди, у котрих  важка депресiя, що супроводжується суїцидальними тенденцiями чи мареннями, вираженою тривогою або страхом, потребують спостереження лiкаря i мусять вживати певнi медикаменти. Це, як правило, психотропнi препарати, передусiм антидепресанти. Якщо легшi стани,  достатньо консультацiї психолога, коли людина проговорює, чим саме незадоволена, та шукає виходу.

Часто особа, котра переживає депресiю, закривається вiд зовнiшнього свiту. Це помилка -- треба йти в люди, зустрiчатися з друзями, бути соцiально активним. Можна i посидiти день-два вдома, загорнувшись у теплий коцик та попиваючи трав'яний чай, проте це не має стати звичкою. Намагайтесь прислухатися до себе i бути самими собою. А якщо бачите, що хтось поруч у депресивному станi,  запропонуйте свою допомогу -- iнодi достатньо просто потримати за руку...
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

15:19
Лікар розповідає, що саме потрібно зробити не менше ніж за два місяці до початку небезпечного для алергіка сезону.
09:20
Відомо, що з-поміж усіх живих істот мігрень буває тільки в людини. Це один з найсильніших проявів болю голови. Як вона виникає ' наука досі не з'ясувала, хоча мігрень описував ще Гіппократ.
16:00
Науковці переконані, ліки на основі канабісу можуть стати порятунком для сотень тисяч хронічно хворих українців.
14:40
Науковці довели, що красива фігура залежить не лише від здорового раціону та фізичних навантажень.
09:00
Одинадцятирічний хлопчик став першою онкохворою дитиною, для лікування якої медики застосували її власні Т-лімфоцити. Цілком можливо, цей випадок започаткує нову еру боротьби з недугом.
08:30
Механізми виникнення болю тривалий час були загадкою. Нині ж про них уже відомо майже все.
10:50
Науковець розповів, яку роль у роботі організму відіграє рослинна клітковина.
08:30
Чи правда, що дорослі важче переносять кір, аніж діти?
07:30
Обережно: прочитавши його аргументи, вам може захотітись суттєво змінити раціон
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.