Психолог поділився порадами, як позбутись депресії

За даними ВООЗ, в Українi 1,2 мiльйона чоловiк (бiльш як 3% населення) мають психiчнi розлади, i цей показник iз кожним роком зростає. А, за оцiнкою фахiвцiв, вiд рiзних нервових розладiв потерпає кожен третiй українець.

-- За прогнозами ВООЗ, до 2020 року психiчнi розлади увiйдуть до першої п'ятiрки хвороб за кiлькiстю людських працевтрат, випереджаючи навiть серцево-судиннi захворювання. Невже все так погано?

-- Насправдi, з кожним роком кiлькiсть психiчних розладiв у свiтi зростає, -- каже Олена Головiна, практикуючий психолог, гештальт-терапевт. -- I це не обов'язково хвороби, лiкування яких передбачає перебування у психiатричнiй лiкарнi. Скажiмо, постiйнi стреси рано чи пiзно можуть призвести до неврозiв, а це вже пограничний стан для виникнення серйознiших психiчних розладiв.

-- Чому депресiя також належить до психiчних розладiв?

-- Депресiя -- один iз найбiльш поширених психопатологiчних станiв. Вiн вiдзначається пригнiченiстю, вiдчуттям безвиходi, людина почувається глибоко нещасною, такою, що втратила мету та сенст життя. Є рiзнi форми та симптоми депресiї, проте вона щодня псує життя мiльйонам людей. За прогнозами ВООЗ, до 2020 року депресiя перетвориться в епiдемiю людства та посяде друге мiсце серед причин iнвалiдностi та смертностi. Уже нинi 15%  людей, якi мають хронiчну депресiю, зводять рахунки iз життям.

Депресiя входить до перелiку психiчних захворювань, адже характеризується певними бiохiмiчними змiнами в органiзмi. Депресiї бувають невротичнi (розвиваються пiсля певної психотравматичної подiї -- конфлiкту, втрати близьких,
розлучення з коханою людиною тощо) або ендогеннi (виникають нiби безпричинно, однак мають бiохiмiчну природу). Є також так званi великi депресiї з досить вираженими симптомами та малi (субдепресiї) -- зi стертими.

-- Як не сплутати депресiю iз, скажiмо, тривалим поганим настроєм?

-- Депресiя проявляється не лише пригнiченим настроєм, а й порушенням функцiй багатьох органiв i систем. У людини зникає апетит, є збої у системi травлення, може виникати бiль у серцi, спинi, пiдвищується тиск тощо. Причому цей стан триває 
досить довго. Найпоширенiшi симптоми депресiї -- роздратованiсть, вiдчуття 
провини чи безпорадностi, занепокоєння, розгубленiсть, невпевненiсть у своїх дiях, нездатнiсть прийняти рiшення, неохайнiсть, втрата iнтересу до улюблених справ,
проблеми зi сном, змiна ваги. При важких депресiях людина не приховує суїцидальних думок.

Багато людей вважає, що депресiя може минути сама собою, якщо зробити над собою зусилля. Однак це хвороба, яку треба  спецiально лiкувати. Притiм не слiд цього соромитися -- депресiя може  виникнути в кожного.

-- Тож самотужки депресiї не позбутися?

-- Це залежить вiд ступеня її важкостi. Скажiмо, люди, у котрих  важка депресiя, що супроводжується суїцидальними тенденцiями чи мареннями, вираженою тривогою або страхом, потребують спостереження лiкаря i мусять вживати певнi медикаменти. Це, як правило, психотропнi препарати, передусiм антидепресанти. Якщо легшi стани,  достатньо консультацiї психолога, коли людина проговорює, чим саме незадоволена, та шукає виходу.

Часто особа, котра переживає депресiю, закривається вiд зовнiшнього свiту. Це помилка -- треба йти в люди, зустрiчатися з друзями, бути соцiально активним. Можна i посидiти день-два вдома, загорнувшись у теплий коцик та попиваючи трав'яний чай, проте це не має стати звичкою. Намагайтесь прислухатися до себе i бути самими собою. А якщо бачите, що хтось поруч у депресивному станi,  запропонуйте свою допомогу -- iнодi достатньо просто потримати за руку...
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Як виглядають чудодійні зимові процедури для оздоровлення? Докладніше про це розповіла Людмила Стеценко, лікар нетрадиційної медицини. -- Чому лікування холодом дієве?
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.

Новини

15:00
Юлія Микитин, Володимир Войтишин, Володимир Шевченко та Юлія Ткалич ' чотири учасники проекту газети Експрес ' продовжують свій марафон зі схуднення.
00:53
Британські медики провели дослідження того, який зріст найкраще гарантує секс. Виявилось, що в цьому плані ефективніше бути високим.
23:22
Побутує думка, що міцні напої допомагають зігрітися. Втім, лікарі кажуть, що це не правда.
18:30
Часто гострий зубний біль виникає зненацька.
16:40
Вам знадобляться чорна редька та мед. Однак протизастудною дією цілющі властивості цього коренеплода не обмежуються.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.