Гастритом можна заразитися через... немитий посуд

За даними ВООЗ, близько 90% населення планети має ті чи інші проблеми зі шлунком, а лідирує - запалення слизової оболонки шлунка

Чимало людей не снідають зранку. Випили чай чи каву, з'їли канапку — і гайда по справах. На обід якийсь перекус, а на вечерю, прийшовши додому, - все, що є в холодильнику. Впізнали себе?

А рано чи пізно такий спосіб життя приведе вас до кабінету гастроентеролога. І діагнозу "гастрит", адже шлунок — не залізний.

-- Чи правду кажуть, що гастрит -- це перша ознака харчового безкультур'я, коли людина не може налагодити щоденний раціон, харчується абияк і абичим, а розплачується за це шлунок?

-- Авжеж! А ще кажуть: ми є те, що ми їмо і п'ємо. Якщо людина неперебірлива, зловживає фаст-фудом, спиртним, курить, то передовсім потерпає її шлунок, -- каже “Доброму лікарю” гастроентеролог, дієтолог Лариса Бойченко.

Він щосили бореться з безладним способом життя свого власника, але часто не може дати собі раду. І протестує, "підкидаючи" нам гастрит. Його недарма називають хворобою середнього класу, білих комірців і мешканців мегаполісів.

Статистика свідчить: із середини ХХ століття кількість випадків захворювання органів травлення збільшилася вдвічі. За даними ВООЗ, сьогодні близько 90% цивілізованого населення планети має ті чи інші проблеми зі шлунком і травленням, а лідирує -- запалення слизової оболонки шлунка. Тобто з 10 випадків захворювання травної системи маємо вісім гастритів.

-- То це хвороба нашої цивілізації?

-- На жаль, так. Бо, приміром, найбідніше населення планети, племена Африки, мають жахливу статистику смертності від епідемій лихоманки або черевного тифу. Але коли вчені-медики досліджували травну систему жителів цих регіонів, то були вражені: попри постійне недоїдання, загалом погане харчування, випадки гастриту або виразки у них поодинокі, абсолютно незрівнянні зі статистикою ВООЗ щодо так званих благополучних країн першого світу.

Там захворюваність на гастрит впевнено зростає. Отож можемо говорити про безпосередню залежність між матеріальним добробутом і цією недугою. Як тільки у лаоського бідняка, який перебрався на заробітки до великого міста, з'являється  зайвий долар, він перестає купувати рис, роблячи вибір на користь "цивілізованих" продуктів -- фаст-фуду, кока-коли, спиртного.

Можна, не перебільшуючи, сказати, що гастрит -- хвороба глобалізації: щоб прогодувати всіх людей на планеті (а їх щороку стає більше), виробники змушені знижувати якість продуктів харчування, використовувати ГМО, підсилювачі смаку, штучні замінники деяких складників, ароматизатори і консерванти, користі від яких  -- нуль, а шкода величезна. І це вже незаперечний факт.

А нам нема часу приготувати овочі на пару чи печене м'ясо, -- простіше купити гамбургер і запити джин-тоніком, а ще простіше замість повноцінного обіду перекусити канапками, обманувши шлунок. Шлунок, проте, такого обману не прощає, ось і маємо хворобу цивілізації.

-- А що таке гастрит з погляду медицини?

-- Гастрит -- це запалення слизової оболонки шлунка. Ступінь його вираженості буває різною: від початкового невеликого почервоніння тканин і до крайнього варіанта -- виразкової хвороби. При гастриті їжа погано перетравлюється, що загалом призводить до знесилення, швидкої втомлюваності. Перебіг хвороби досить повільний, але має багато неприємних наслідків. Регенераційна функція шлунка порушується, деформуються здорові, а згодом атрофуються епітеліальні тканини. Через такі видозміни головний травний орган не здатний упоратися зі своєю роботою швидко, тому у хворого виникають неприємні відчуття.

-- Що провокує цю недуги?

-- Шлунковий сік складається з пепсину і соляної кислоти. Від рівня вироблення цієї кислоти залежать різновиди гастриту і методи його лікування. Саме запалення слизової оболонки шлунка може бути зумовлене зниженням кислототворних  функцій, адже соляна кислота є не тільки подразнювальним агентом, вона також захищає слизову шлунка від патогенних бактерій. Йдеться про присутні в нас мікроорганізми, які з ослабленням захисних функцій починають активно розмножуватися і викликають запалення слизової оболонки. Кислотність шлунка  може різко знизитися внаслідок імунного збою, коли починають вироблятися антитіла, що пошкоджують клітини слизової оболонки шлунка, які продукують соляну кислоту.

Проте гастрит може бути викликаний не лише зниженою, але і підвищеною секрецією соляної кислоти -- тоді вона сама є фактором, що ушкоджує шлунок. Хвороба іноді виникає і при нормальній кислотності, але спрацювали інші причини:  куріння, тривале вживання ліків, які провокують гастрит (наприклад, аспірин), дефіцит вітаміну В12, заліза, стреси, погане харчування, неналежний спосіб життя і таке інше.

-- Чи є вікова група ризику, найбільш вразлива до гастриту?

-- Найчастіше хвороба розвивається у молодих людей віком 25 -- 40 років, але може з'явитися в будь-якому віці, нині навіть у дітей діагностують гастрити. Як правило, він виникає внаслідок неправильного харчування, а безпосереднім поштовхом до  його розвитку є стрес. Причому нервове потрясіння не обов'язково має бути сильним: гастрит і виразку шлунка може спровокувати як тимчасовий, так і хронічний тривалий стрес. Тоді спазмують судин, що живлять слизову оболонку  шлунка, внаслідок чого вона запалюється. Втім хвороба тільки від стресу не розвинеться -- повинні додатися інші чинники.

Уже доведено, що гастритом можна заразитися через немитий посуд, брудні продукти харчування. А винна в усьому маленька бактерія хелікобактер пілорі, яка є збудником гастриту і багатьох інших неприємностей всередині травної системи.

-- А що це за мікроб?

-- Цікаво, що тривалий час про цю бактерію медики не знали. У 2005 році за відкриття інфекційного агента хелікобактер пілорі вченим присудили Нобелівську премію. Раніше ж причинами гастриту вважали суто підвищену кислотність і нервові стреси. Сьогодні вже відомо достеменно, що основна причина гастриту, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки (понад 85% випадків) -- це інфікування шлунка Helicobacter pylori.

Цей мікроб виживає в агресивному кислотному середовищі шлунка, там, де інші бактерії гинуть. Правда, вчені все ще розмірковують над іншим питанням: чому одним людям Helicobacter pylori завдає істотної шкоди, а іншим ні?

-- А й справді, чому ж?

-- Тут можна говорити про основні внутрішні причини, що призводить до запальних процесів у травній системі. Це передовсім вроджена схильність до шлункових  хвороб, а також дуоденальний рефлюкс (викидання жовчі з дванадцятипалої кишки у шлунок) та аутоімунні процеси, коли клітини імунної системи починають атакувати клітини свого організму.

Частою причиною гастриту є порушення гормонального фону та обміну речовин, недостатнє надходження в організм вітамінів і мікроелементів. Але загальна причина -- саме наше життя: незбалансований, неправильний, неповноцінний режим харчування. Постійні стресові ситуації, зловживання спиртним, куріння теж негативно впливають на мікрофлору шлунка. Гастрит може виникнути і через перенесені раніше важкі хвороби, особливо якщо людина має генетичну схильність до цього.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:43
Коли ви востаннє були в лікаря: п'ять, десять чи надцять років тому?
18:43
Медогляди потрібні навіть тим, хто вважає себе цілком здоровим, наголошують лікарі.
14:29
12 травня відзначають Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми.
16:25
"У пацієнтів виникають проблеми зі зачаттям дитини. При чому, як у чоловіків, так і в жінок".
13:05
Поки ми п'ємо каву, наука не стоїть на місці: вчені з Ізраїлю надрукували серце на 3Д-принтері. А в США його створюють, використовуючи органи тварин.
15:11
За статистикою, тiльки 3% клiщiв, що мають борелiї, передають їх людинi.
15:57
Чому вітрянку вважають дитячою хворобою, але хворіють і дорослі? Скільки часу пацієнт має перебувати в ізоляції та чи можна вакцинуватися?
14:26
Найточніший тиск ранковий - виміряний після пробудження до сніданку, кажуть лікарі.
09:39
Бензопірен є стимулятором онкопроцесів в організмі людини. Тому вживання цього канцерогену навіть у невеликій кількості небезпечне для здоров'я.
19:18
Якби такі таблетки були зроблені з природних речовин, то одна пігулка мала б розмір м'ячика для настільного тенісу.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.