Чому серце збивається з ритму

Аритмію діагностують у кожного другого жителя планети. Ця підступна хвороба може стати причиною раптової смерті

Це саме той випадок, коли людина в добром здоров'ї вийшла з дому, раптово знепритомніла, а коли приїхала швидка допомога, вже була мертва. За статистикою на 1000 осіб дорослого населення протягом року припадає одна така раптова смерть.

При цьому аритмія -- одна з найбільш поширених хвороб людства, її діагностують у кожного другого жителя планети. На жаль, українці тут не виняток. У багатьох діагностують хронічні форми аритмії. При цьому одні свій стан навіть не помічають, в інших бувають важкі напади. Проте всі види цієї патології вкрай небезпечні.

Про сучасні методи діагностики та лікування аритмії "Доброму лікареві" розповіли доктор медичних наук, професор Олег Сичов, завідувач відділу порушень ритму та провідності серця ДУ "ННЦ "Інститут кардіології імені академіка М. Стражеска", президент Асоціації аритмології України, та Валерій Залевський, завідувач відділення порушення ритму серця Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. Амосова.

-- Які симптоми свідчать про аритмію серця?

В. Залевський: -- Неритмічний пульс, надто часте серцебиття (понад 120 ударів за хвилину), мале серцебиття (менш ніж 45 -- 40 ударів за хвилину), умлівання. Є різні види аритмій -- загрозливі для життя людини і незагрозливі. І скажу вам, що вони становлять 90% усіх випадків раптової смерті, про які так часто чуємо. Якщо, наприклад, людина не хворіла і раптово померла, то знайте: вона померла від аритмії серця.

О. Сичов: -- Додам, що пацієнтів з аритмією в нас погано виявляють. Хворі часто не зважають уваги на погане самопочуття, запаморочення, невмотивовану втомлюваність. А якщо людина немолода, гіпертонік, і скарги не постійні, а  періодичні, то найчастіше все списують на вік.

Щоб правильно поставити діагноз, замало поміряли тиск та зробити кардіограму. Такого хворого потрібно ретельно обстежити як мінімум, в обласному кардіологічному центрі, де є відповідне обладнання.

-- Чому виникають порушення в ритмічній роботі серця?

В. Залевський: -- У когось є порушення генерації звуження серця -- виникає брадикардія. Як правило, вона незагрозлива для життя. Людина може непритомніти, але не помирає. А ось у разі припинення проведення збудження з передсердь у шлуночки (так звана атріовентрикулярна блокада) є реальна загроза життю, і тоді потрібно терміново імплантувати так званий штучний водій ритму серця (кардіостимулятор) -- невеличкий металевий прилад вагою 18 -- 25 грамів, який на десять років позбавляє проблем зі серцем та дає можливість повноцінно жити, навіть займатися спортом. І нині це -- найдосконаліший у світі електронний виріб.

Інша частина загрозливих аритмій -- це так звані шлуночкові тахікардії, або фібриляції шлуночка серця. Відбувається розлад гемодинаміки, порушується надходження поживних речовин і кисню до органів і тканини. Ритм серця стає дуже частим, до 300 -- 480 ударів за хвилину, дискоординованим і хаотичним, настає раптова клінічна смерть. Ліки тут безсилі. Оживити такого пацієнта можна, лише відновивши нормальний ритм серця високоенергетичним розрядом 5 -- 6 тисяч вольтів, це називається дефібриляцією, або електричною кардіоверсією.

О. Сичов: -- А ось така аритмія, як фібриляція передсердя (по-простому її називають миготлива аритмія) набагато підвищує ризик виникнення інсультів. Відомо, що майже третина важких інсультів зумовлена фібриляцією передсердя. Бо коли серце  скорочується неправильно, його частота перевищує 150 ударів за хвилину, то в порожнинах утворюється тромби, вони вилітають і потрапляють у головний мозок, блокуючи судини. Тоді водночас лікують аритмію і проводять профілактику утворення тромбів в порожнинах серця. В останні шість років в Україні з’явилися нові сучасні препарати, які досить ефективно знімають напади аритмії та запобігають утворенню тромбів.

-- У яких саме пацієнтів підвищений ризик раптової смерті?

В. Залевський: -- У кого після інфаркту погіршилася скоротлива здатність м'яза (так звана фракція викиду крові), тобто низький відсоток крові, яка викидається серцем за одне скорочення. У нормі це близько 50 -- 60%. Тобто серце має викидати більш як половину крові, яка в нього заходить. А якщо викидає менш ніж третину і 2/3 залишається в ньому, це призводить до того, що в таких людей -- великий ризик раптової зупинки серця через аритмію. І цим пацієнтам може допомогти тільки той-таки кардіовертер-дефібрилятор.

Щоправда, шлуночкові тахікардії можуть бути й не пов'язані з інфарктом, а виникати внаслідок ушкодження серця токсинами, алкоголем, перенесеного міокардиту чи кардіоміопатії, що також проявляється погіршенням здатності серця скорочуватися. Тому цим пацієнтам теж потрібно імплантувати кардіовертери-дефібрилятори.

Є ще такі види аритмії, які можна лікувати з допомогою так званої катетерної радіочастотної абляції. Це надзвичайно ефективні операції, людина стає здоровою на 20-й секунді після абсолютно нетравматичної процедури, коли по судинах у серце заводять спеціальні катетери і з їх допомогою усувають причину частого ритму.

О. Сичов: -- До речі, в Україні кардіологи проводять не тільки високочастотні абляції, але і кріокоагуляції, коли використовується не струм високої частоти, а холод (для лікування фібриляції передсердя).

Усі ці сучасні технологічні методи лікування проводять лише у спеціалізованих центрах, яких не так багато в Україні. І якщо кардіостимулятори ставлять вже у всіх обласних містах, то, наприклад, радіочастотні абляції виконуються тільки в Києві, Одесі, Дніпропетровську, Харкові, Львові і Черкасах.

-- Аритмія виліковна?

В. Залевський: -- Усі види аритмії майже виліковні, бо мають анатомічну причину. Лише постійні форми фібриляції передсердь та генетичні аномалії -- ні.

О. Сичов: -- Якщо пацієнтові ставимо кардіостимулятор або інший прилад, завжди призначаємо супровідну фармакологічну підтримку і спостерігаємо за такими хворими. Пацієнт має постійно проходити обстеження, адже всі ці пристрої вимагають корекції. Тож такі хворі з аритмією потребують комплексного лікування і довічного лікарського догляду.

І ще зауважу, що державна закупівля складних медичних приладів (кардіостимуляторів, кардіовекторів-дифибриляторів тощо) в Україні дуже обмежена. У всіх європейських країнах є програми закупівлі таких інструментальних засобів, які частково фінансує державою. У нас теж є бюджетні закупівлі, але вони мізерні. Наприклад, минулого року встановлено такі пристрої всього 70 пацієнтам, тоді як у сусідній Польщі їх ставлять в 150 разів більше на 1 млн населення.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

12:05
За яких умов сімейний лікар може викликати для пацієнта мобільну бригаду і що вважається легкими симптомами хвороби?
11:00
Науковці кажуть, що читання здатне пригальмувати старіння мозку.
18:00
"Однією з найважливіших для імунітету є робота імунної системи кишківника", - каже науковиця.
11:01
Лікар розповідає про фалопластику та причини, які призводять до необхідності провести таку операцію.
11:00
Епідеміологи прогнозують, що цього епідсезону українцям загрожує чотири штами грипу.
11:00
Осінь - пора, коли кількість пацієнтів із такою проблемою зростає.
13:00
Люди з таким розладом не мають сили та бажання навіть встати з ліжка. Їм загрожують хвороба Паркінсона, недуги серця та шлунка.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.