Прищі на обличчі... А може, це стафілокок?

Підступність стафілококової інфекції у тому, що вона здатна вражати різні органи

"Звертаюсь до вас із великим проханням -- допоможіть моїй онуці (25 років). Проблема з прищами на обличчі -- вискакують по два-три, то затухають. Лікувались в інфекцій лікарні двічі за три роки. Спершу поставили діагноз "стафілококова інфекція". В іншій лікарні після здачі аналізів стафілококу не виявили. А нещодавно

захворіло ліве око: сльозить, почервоніння очного яблука, набрякає. Знову ідемо до лікарів, і знову антибіотики. За цей період тричі було й запалення сечового міхура.

У Вінницькій офтальмологічній клініці поставили діагноз -– перенесений кон’юнктивіт. Вдавалися і до народних цілителів, а покращення все немає. Час минає, а на око дитина вже добре не бачить, розпливається усе. Це ж дівчинка! Навколо ока темні кола, припухло, сльозить, зранку закисає...

Ми вже неодноразово здавали аналізи крові, сечі у різних лікарнях. Медики до однієї думки не прийшли. Одні кажуть -- стафілокок. Інші дають стовідсоткову гарантію, що його немає. А що ж тоді?

Мене цікавить, які аналізи, обстеження слід нам ще зробити, щоб встановити правильний діагноз. Є стафілокок чи немає? Звичайний чи золотистий? Чи він у крові, чи у лімфатичній системі, як нам сказали. Як це діагностувати? Як вилікувати? Куди звернутись? Чи, може, це інша інфекція? Можливо, хтось мав подібну хворобу?".

Такого листа написала читачка "Доброго лікаря" Лариса з Хмельницької області.

-- Почнімо з того, що поняття стафілококова інфекція -- надто узагальнене. Для діагнозу й лікування важливо знати, який саме вид бактерій вразив пацієнта, -- коментує листа читачки Олена Левицька, лікар-епідеміолог. -- Людину найчастіше вражають три види: стафілокок золотистий, стафілокок епідермальний, стафілокок сапрофітний.

У першому випадку йдеться про збудник, який здатен провокувати запальний процес у будь-якому органі тіла, зокрема на шкірі, слизових (у тому числі й очей). Стафілокок сапрофітний найчастіше вражає сечостатевий тракт, а епідермальний має за мішень переважно немовлят і дорослих із ослабленим імунітетом. Кожен із видів має чимало штамів, що відрізняються один від одного ступенем агресивності й патогенності. Залежно від підвиду, вражають ті чи інші органи.

Тому, щоб з'ясувати, яка саме інфекція надокучає хворому, часом доводиться здавати декілька видів аналізів. Діагностики крові недостатньо, може знадобитися посів виділень з ока (якщо спостергіається хронічний кон'юнктивіт), зішкріб зі  шкіри (при висипаннях), аналіз сечі (при запальному процесі в сечовому міхурі). На момент здавання аналізів важливо не заживати антибіотиків (і мусить минути певен час після антибіотикотерапії), адже це впливає на результат діагностики, може дати стерту, некоректну картину ураження.

-- Як заражається людина стафілококом і чи може хворого уразити відразу декілька видів цієї інфекції?

-- Наприклад, епідермальний стафілокок завжди живе на поверхні шкіри, не спричиняючи патологій. Але при пошкодженні шкіри він може потрапити у кров, і, якщо в людини ослаблений імунітет, спровокувати зараження. Сапрофітний стафілокок локалізується найчастіше у статевих і сечовивідних органах, а при переохолодженні, ослабленні організму він відразу активізується. Причому, як зауважено, частіше у жінок, ніж у чоловіків.

Зважаючи на те, що стафілококи не лише отруюють організм токсинами, а й знижують бар'єрну функцію імунітету, хворий, уражений одним із видів, стає незахищеним і від інших інфекцій.

Найнебезпечніший -- золотистий стафілокок -- "мешкає" на шкірі й слизових оболонках людини і, при ослабленні захисних сил організму, стає причиною розвитку багатьох захворювань. "Вхідні ворота" в організм для цих бактерій -- мікротравми шкіри або слизової оболонки. Подальшому розвитку стафілококової інфекції можуть сприяти хронічні хвороби: наприклад, цукровий діабет, патології щитоподібної залози, ослаблення імунітету на тлі лікування антибіотиками, недосипання, стресів тощо.

-- Якщо інфекція проявляється лише прищами на обличчі, яким має бути лікування?

-- Це, на жаль, доволі поширена проблема, -- пояснила Жанна Приходько, лікар-дерматолог вищої категорії. -- Але якщо пацієнт стане лікувати прищі без попередніх аналізів, це неправильно. Треба обов'язково здати загальний і біохімічний аналізи крові.

Загальний аналіз, крім того, що вкаже на запальний процес -- дозволить запідозрити чи заперечити алергію, паразитарну інвазію, аутоімунне захворювання чи проблеми з імунітетом.

Біохімічний аналіз крові дасть інформацію про рівень глюкози в крові (її надлишок -- причина схильності до інфекційних уражень), про роботу кровотворної системи і загальний стан організму.

Важливо також здати кров на статеві гормони та гормони щитоподібної залози. Річ у тім, що поява прищів -- це доволі часто реакція на зростання андрогенів, у результаті чого шкірний покрив починає посилено виробляти секрет, який збільшує  кількість підшкірного жиру. Через що підшкірний жир стає більш щільним і в'язким, а тому закупорює протоки сальних залоз та волосяних фолікулів. Відповідно, там починають розмножуватися патогенні бактерії, й виникає вугрове висипання, для боротьби з яким самих косметичних засобів замало. Можливо, потрібно буде нормалізувати гормональний фон.

Доволі часто поява прищів на обличчі -- лише перший сигнал про певну хворобу чи про те, що у людини проблема з імунною системою. Отже, організм вразливий до різних інфекцій. І проблема може "вистрелити" знову, але в іншому місці.

-- Чи може кон'юнктивіт стати наслідком інфекції шкіри?

О. Левицька: -- Звичайно. Достатньо потерти пальцями спершу шкіру обличчя, а потім -- очі. Інфекція з легкістю передається і через рушники, постіль, косметику.

-- Яке лiкування стафiлококової iнфекцiї?

-- Хворим традиційно призначають iнтенсивну антибактерiальну, а нерідко й стимулювальну терапiю (анаболiчнi гормони, комплекс вiтамiнiв, iмунотерапiя, переливання плазми). Якщо стафiлококову iнфекцiю висiяно вчасно, проведено аналіз на чутливість бактерій до антибіотиків, препарат долає iнфекцiю. Але  важливе коректне лікування: не можна вживати антибiотики (а так, на жаль, нерідко роблять хворі) 1 -- 2 днi, бо це лише "прибиває" iнфекцiю, але не знищує її. Необхiдно пройти повний курс лiкування! Наслiдком недолiкованого стафiлокока, власне, і є хронiчнi захворювання різних органів.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

17:45
Психологи кажуть: якщо песимізм здоровий, то які проблеми? Водночас зауважують - оптимізм має свої мінуси.
14:53
Бактерії, що населяють наш кишківник, переважно живляться рослинними вуглеводами, але це не означає, що людина повинна стати вегетаріанцем.
11:09
Журналістка "Експресу" розповідає про свій неприємний досвід. І він - не ексклюзивний.
16:10
“Донька народилася здоровою. У півтора року захворіла на вірусний енцефаліт. І от наслідки...”
13:50
Дискусія з прихильницею, а також противницею гомеопатії. Які аргументи вони наводять?
10:08
"У багатьох наукових працях доведено, що на сперматогенез чоловіка впливають також комп'ютери".
19:30
Для успішного засинання та якісного сну неодмінною умовою є невелике зниження температури тіла.
15:03
У висушених фруктах вітаміни та поживні речовини зберігаються в концентрованому стані, адже зайва волога висушується, кажуть фахівці.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.