Що таке ендометріоз і чому його треба лікувати

Щонайменше одна з десяти жінок має цю хворобу, але не здогадується про це

Ендометріоз -- хвороба, коли внутрішній шар матки, який має вистилати її зсередини, розростається поза межами матки. Зазвичай виникає через збільшення кількості жіночих гормонів естрогенів, що циркулюють в організмі. І в
багатьох жінок цей стан часто недіагностований.

Деякі жінки не мають жодних симптомів, а інші можуть відчувати біль, який посилюється у критичні дні. Що треба знати про цю жіночу хворобу? Наскільки вона серйозна? Чи добре піддається лікуванню?

-- Насамперед, чому клітини ендометрію (внутрішнього шару стінки
матки) розростаються поза межами органа?


-- Оскільки ендометріоїдна тканина має рецептори до статевих гормонів, основною причиною розвитку ендометріозу є гормональний дисбаланс, -- каже Алла Волчкова-Котова, лікар-акушер-гінеколог вищої категорії "Центру здоров'я жінки" Дорожньої клінічної лікарні м. Києва. -- Клітини ендометрію починають безладно
накопичуватися -- і це може відбуватися як у структурі матки, так і за її межами. Наприклад, розростання ендометрію у самій матці (аденоміоз, або внутрішній генітальний ендометріоз) призводить до того, що матка набуває округлої  форми і може збільшитися до розмірів, характерних для 5 -- 6 тижнів вагітності. Досить часто аденоміоз поєднується з міомою матки, оскільки вони мають схожі
механізми розвитку.

Буває, що ендометрій матки проникає в інші органи -- яєчники, тазову очеревину, кишківник. Тоді ми говоримо про зовнішній генітальний ендометріоз. Частинки ендометрію, проникаючи у сусідні органи, можуть порушувати їх роботу.

Часто ендометрій розростається на шийці матки, потрапляє у порожнину піхви або у цервікальний канал. У цьому випадку страждає гормональний фон, ослаблюється загальний імунітет.

До слова, не слід вважати, що ендометріоз залежить від віку жінки. Він може виникнути у будь-який період репродуктивного життя -- від першого менструального циклу аж до виходу з періоду репродукції. Тобто доки в жінки є місячні, вона у зоні ризику. 

-- На що має звернути увагу жінка? Чи може сама виявити ендометріоз? Чи це може побачити лише лікар?

-- Першим симптомом, який вказує на розвиток ендометріозу, є поява стійкого тазового болю, що може посилюватися під час менструації, а може і не бути пов'язаним з циклом. Наприклад, у 80% жінок немає пов'язаності болю з циклом.  Часто біль є тривалим й таким, що наростає, -- тоді ми  говоримо про синдром хронічного тазового болю. Чимало жінок звертається з такими скаргами, але лікар не може знайти причину -- нема кісти, нема запальних процесів... Також на ендометріоз може вказувати первинна неплідність -- жінка довго та безуспішно
намагається завагітніти.
 
-- На основі чого ставлять діагноз? Чимало жінок жаліються, що роками страждають від болю і, лише обійшовши кількох лікарів, нарешті чують цей діагноз. Ендометріоз складний у діагностиці?

-- Простий і складний водночас. Лікар має докладно розпитати про характер болю, тривалість, періодичність, силу. До слова, підказкою лікареві може стати, якщо у жінки є масткі виділення перед циклом або після нього.

Крім того, деякі форми ендометріозу можна побачити під час гінекологічного огляду -- якщо йдеться про ендометріоз шийки матки.

Ще одним інструментом діагностики є ультразвукове дослідження -- якщо жінка жаліється на епізодичні моменти, на УЗД-апаратурі вже можна побачити перші зміни.

Золотим стандартом діагностики ендометріозу вважається  діагностична лапароскопія. Її застосовують, якщо є генералізовані форми, коли ендометрій розрісся на яєчниках, кишківнику.

Врешті, якщо в жінки бурхлива клінічна картина та сильний тазовий біль 
нез'ясованої етіології, ми рекомендуємо  їй комп'ютерну томографію (КТ) або магнітно-резонансну (МРТ).

-- Якщо діагноз поставлено -- яка тактика лікування? Наскільки воно ефективне? Жінці доведеться лікуватись постійно чи час від часу?

-- Ендометріоз пов'язаний із зміною гормонів, якою супроводжується жіночий цикл, тому вилікувати його раз і назавжди, доки в жінки є місячні, неможливо.

Тактика залежить від форми (внутрішня чи зовнішня) та поширення ендометріозу. Наприклад, молодим жінкам, які ще не народжували, як метод лікування ми радимо... вагітність та пологи. Адже дев'ять місяців жінка не має місячних, а після
пологів гормональний фон стає стабільнішим.

Якщо жінка не планує вагітніти, можна тимчасово "вимкнути" місячні за допомогою медикаментів, щоб дати жіночій репродуктивній системі спокій на якийсь час, проводячи у цей період певне лікування.

Також лікувати ендометріоз можна за допомогою оральних контрацептивів, які вирівнюють гормональний фон, зменшують прояви ендометріозу, зменшують біль. Адже мета лікування -- максимально поліпшити якість життя жінки з цим діагнозом та позбавити болю.

-- А якщо ендометріоз не лікувати -- які наслідки, крім болю, що роками мучить жінку, можуть бути?

-- Якщо у жінки через ендометріоз тижнями бувають масткі виділення, це вказує на млявоплинний запальний процес, що може призвести до збільшення масштабу запалення. На тлі активного ендометріозу часто виникають й різноманітні новоутвори -- наприклад, ендометріозна кіста. До слова, при появі такої кісти
неминуче оперативне втручання, хоч і лапароскопічне, -- такі кісти самі не зникають, не "розсмоктуються".

Врешті, наслідком нелікованого ендометріозу може бути неплідність. А якщо ендометрій поширився на інші органи і тканини, може порушитися їх робота. Наприклад, якщо задіяно кишківник, жінка буде кровити, так би мовити, звідусіль. Одне слово, при ендометріозі не лікуватися не можна.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

13:00
Чому захисний засіб провокує висипання на обличчі та як цьому зарадити?
12:00
Ця патологія доволі поширена навіть у підлітковому віці, кажуть фахівці.
13:00
Незрозумілий висип на шкірі - лише одна з причин, щоби пройти перевірку на наявність цього захворювання.
11:00
В Україні дедалі частіше роблять операції з трансплантації. А як довго чужі органи можуть функціонувати в новому організмі?
14:00
Дієтологи кажуть, що основний складник куті - дуже цінний для здоров'я. Утім вживати його можна не всім.
11:10
Це неприємне відчуття нерідко стає наслідком святкових частувань.
11:00
Приватні клініки записують у чергу на щеплення від коронавірусу китайським препаратом компанії Sinovac.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.