Золоті принципи здоров'я від Миколи Амосова

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років

Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового
духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.

Це один з найвідоміших в світі кардіохірургів, талановитий вчений, засновник біокібернетики в Україні, письменник. А у 2008 році за результатами опитування громадської думки Амосов був визнаний другою людиною, після Ярослава Мудрого, удостоєний звання "Великого українця всіх часів".


На його рахунку тисячі врятованих життів. Саме він, син сільської акушерки (батько повинув родину) створив інститут серцево-судинної хірургії та першим здійснив протезування мітрального клапана серця.Зважаючи на колосальний досвід, Амосов виділив принципи здоров’я, які сучасники назвали золотими. Вони розкривають секрети здорового та довгого життя. Тож, ось деякі з них:

* У більшості хвороб винні не природа і не суспільство, а тільки сама людина. Найчастіше вона хворіє від лінощів та жадібності, а іноді і від нерозумності.

* Не сподівайтеся на медицину. Вона непогано лікує багато хвороб, але не може зробити людину здоровою. Більше того: бійтеся потрапити у полон до лікарів. Часом вони схильні перебільшувати слабкості людини та могутність науки, створюють у людей хибні хвороби.

* Щоб стати здоровим, потрібні зусилля, постійні і значні. Замінити їх нічим не можна. Необхідні зусилля зростають в міру старіння людини та поглиблення хвороб.

* Для здоров"я однаково необхідні чотири умови: фізичне навантаження, обмеження в харчуванні, загартовування, вміння відпочивати. І ще п'ята -- щасливе життя. На жаль, без перших чотирьох вона здоров'я не забезпечить.

* Природа милостива: достатньо 20-30 хвилин фізкультури на день, але такої, щоб спітніти та щоб пульс почастішав удвічі. 

* Треба обмежувати себе в їжі -- підтримуйте вагу у співвідношенні "ріст в сантиметрах мінус 100".

* Вміння розслабитися -- наука, але до неї потрібен ще й характер.

* Не сподівайтеся, що лікарі зроблять вас здоровими. Вони можуть врятувати життя, навіть вилікувати хворобу, але лише підведуть до старту, а далі, щоб жити надійно, покладайтеся тільки на себе.

* Лікарі лікують хвороби, а здоров'я потрібно здобувати самому. Тому що здоров'я - це "резервні потужності" органів, всієї нашої фізіології. Вони необхідні, щоб підтримувати нормальні функціональні показники -- в спокої і при навантаженнях, фізичні та психічні, а також щоб не захворіти, а захворівши -- не вмерти. Так от -- ці «потужності» ліками не здобуваються. Тільки тренуваннями, вправами, навантаженнями. 

* Що таке хвороби, відчуває кожен. Це прикрий розлад різних функцій, що заважає відчувати щастя і навіть жити. Причини теж відомі: зовнішні "шкідливі фактори" (інфекція, екологія, суспільні потрясіння), власна нерозумна поведінка. Іноді -- вроджені дефекти. Стверджую: людина за природою своєю міцна. Принаймні, більшість людей. Щоправда, дрібні хвороби неминучі, але серйозні залежать найчастіше від нерозумного способу життя: зниження резервів в результаті детренованості. Зовнішні умови, бідність, стреси -- на другому місці.

* Тренування резервів має бути розумним. Тобто поступовим, але завзятим. Якщо говорити про суть тренування -- це режим обмежень і навантажень. Це мій "секрет".

Втім, нічого оригінального я не придумав. Три головні пункти:

1. Перший -- їжа з мінімумом жирів, 300 грамів овочів і фруктів щодня, і щоб вага не збільшувалась вище цифри (ріст мінус 100) кілограмів;

2. Другий -- фізкультура. Тут справа складніша. Вона всім потрібна, а дітям і людям похилого віку -- особливо. Оскільки тепер на роботі майже ніхто фізично не напружується, то для нормального здоров"я кожному потрібно займатися хоча б по годині щодня. Але у нормальної людини немає для цього характеру. Тому -- хоча б 20-30 хвилин гімнастики, це приблизно 1000 рухів, краще з гантелями по 2-5 кілограм. Раджу робити вправи перед телевізором, коли йдуть "Новини", щоб час економити. На додаток до фізкультури бажано виділити ділянку для ходьби, по дорозі на роботу і назад, по одному кілометру. Корисно, і нерви  зберігає, враховуючи поганий транспорт. Про біг підтюпцем я вже не кажу -- нереально.
Але корисно.

3. Третій пункт, мабуть, найважчий: керування психікою. Вчіться контролювати себе. Але, ох, як це важко! Рецептів багато, аж до медитації, описувати не буду. Сам користуюся простим прийомом: коли велике напруження і виділилося багато адреналіну, фіксую увагу на ритмічному диханні і намагаюся розслабити м"язи.
Найкраще в такі моменти -- зробити енергійну гімнастику, але оточення зазвичай не дозволяє. Та все рівно, як тільки дозволить -- працюйте. Надлишок адреналіну спалюється при фізкультурі, і таким чином судини й органи рятуються від спазмів. У тварин стреси нейтралізуються втечею чи бійкою, а людині це не дозволено.* Цікаве питання: чому люди так часто хворіють? Думаю, що 90% людей, якби вони дотримувалися правильного способу життя, були б здоровими. Але, на жаль, режим вимагає напруження сили волі. А її у людини мало... Сучасне офіційне лікування здійснюється методом "підбору-перебору" гіпотензивних засобів, які потім треба
приймати все (!) життя.

* І ще: у світі багато, дуже багато поганих лікарів. Не можу сказати, що всі лікарі погані. Багато є хороших, але і поганих теж. Запитайте, що вони читають і що вміють. Читають -- з практиків -- одиниці. Уміють -- більш-менш -- лікарі хірургічного профілю. Бо їм без практики просто не можна лікувати. Терапевти щиро вважають, що їм нічого не потрібно вміти -- ні аналіз зробити, ні на рентген подивитися. Є, мовляв, для цього вузько кваліфіковані фахівці...

* Якщо вже пощастило знайти хорошого лікаря, бережіть його, даремно не турбуйте. Вказівки виконуйте. І не вимагайте від нього зайвих ліків, про які від сусідок дізналися. Якщо ти молодий — до 60! — і симптомів від органів немає, то не слід при найменшому нездужанні бігти в поліклініку. Як уже говорив, наші лікарі не
довіряють природі, бо націлені на ліки і спокій. Бійтеся потрапити до них у полон! Знайдуть хвороби і вас переконають.

* І на закінчення: щоби бути здоровим, потрібна сила характеру. Як людині знайти оптимум в трикутнику між хворобами, лікарями і вправами? Моя порада: обирати останнє. Принаймні, намагатися. Повірте -- спрацює!

Реклама

Читайте також:

Тема дня

В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
Як же вражає в ці холодні дні картина, яку щодня можна побачити в Новоградi-Волинському -- тут вихованцi одного з дитячих садкiв вибiгають на зарядку в самих трусиках! Що це?
"Коли в сина-школяра нещодавно стало боліти горло, за звичкою придбав йому таблетки з діючою речовиною декаметоксин українського виробника. У випадку подібних проблем вони завжди дієво допомагали.

Новини

16:45
Якщо ніс не дихає більше 7-10 днів, то існує високий ризик розвитку гаймориту.
15:45
В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
12:33
Пасічник Павло Юрик розповів декілька ефективних способів оздоровлення печінки
11:34
Лікар назвав головні симптоми нестачі заліза.
09:11
Повноцінній сніданки сприяють зачаттю хлопчиків
16:23
Фахівець розповіла, як певні компоненти газованих солодких напоїв впливають на здоров'я дітей.
16:20
Останнiм часом у світі значно побiльшало хворих на рак пiдшлункової залози
16:00
Лікарі пояснили, як підготуватися до вакцинації, коли її проводити та які можуть бути протипокази.
15:01
Чоловік захворів після споживання маринованих грибів, приготованих у домашніх умовах. На сьогодні його стан надзвичайно тяжкий
13:00
Виявляється, самотність провокує гіпертонію незалежно від зайвої ваги, стресів чи куріння
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.