Гінекологиня розповіла всі секрети про плідні дні в жінок

-- В основі методів розпізнавання плідності -- спостереження за фізіологічними ознаками плідності та визначення фаз менструального циклу жінки, коли зачаття можливе та коли воно відбутися не може. Це дає змогу подружній парі визначити період, коли варто утриматися від статевих стосунків, якщо вона прагне відкласти зачаття дитини, або, навпаки, кохатися, якщо подружжя бажає усвідомлено зачати дитину, -- пояснює Лідія Михайлівна Меленчук, лікар акушер-гінеколог, кандидат медичних наук Інституту спадкової патології НАМНУ.

-- То що ж таке природне планування?

-- Парадоксально, але жінка неплідна також упродовж значної частини дітородного віку! Зачаття може відбутися лише протягом однієї доби у менструальному циклі жінки, оскільки після овуляції яйцеклітина живе тільки 24 години. Чоловічі статеві клітини -- сперматозоїди, можуть бути життєздатними в статевих шляхах жінки
від трьох до семи днів. Отож плідність подружньої пари обмежується кількома днями менструального циклу жінки: це загалом день овуляції плюс кілька днів до її настання.

Бажаючи відкласти зачаття, подружжя планує статеве співжиття тільки на неплідний період циклу, натомість, прагнучи народити дитину, пара може обрати для співжиття оптимальний час, коли ймовірність зачаття найвища.

-- Які є методи природного планування сім'ї?

-- Розрізняють кілька методів природного планування сім'ї: метод ритму, або календарний (Огіно -- Кнауса); -- температурний  та овуляційний (Біллінгса) і симптомо-термальні методи.

У найдавнішому із методів природного планування сім'ї, календарному, який розробили у 1930-х роках японський хірург К. Огіно і австрійський патолог Г. Кнаус, період плідності намагалися елементарно підрахувати на основі тривалості останніх
12 попередніх циклів, виходячи з того, що тривалість другої фази циклу (від овуляції до початку наступної менструації) завжди стала і становить 12 -- 16 днів. Цей метод непридатний після пологів, після викидня, при нерегулярних циклах і в період
пременопаузи.
     
Температурний метод полягає у щоденному вимірюванні базальної температури тіла (це температура відпочинку, яку вимірюють у прямій кишці після щонайменше 3 годин сну, не встаючи з ліжка) та її занотовування. При овуляції температура в прямій кишці підвищується на 0,4 градуса і становить не менше 37. Фаза високих
температур починається, як звичайно, за 12 -- 16 днів до наступної менструації, а овуляція найімовірніше настає в перші два дні високих температур. Утримування температури на високому рівні впродовж 18 -- 20 днів після підтвердженого стрибка з дуже високою ймовірністю вказує на можливість вагітності.
     
Овуляційний метод Біллінгса базується на щоденному спостереженні за слизом, який утворюється в шийці матки, та відчуттям, яке виникає у присінку піхви. Протягом циклу залози шийки матки постійно утворюють слиз, який змінюється відповідно до процесів у яєчниках. До речі, 97% жінок спроможні за три цикли навчитися спостерігати за слизом та інтерпретувати його зміни.

Метод розробили і впровадили у 1960-х роках подружжя лікарів Джон і Евелін Біллінгс, які в той час жили і працювали в Австралії. Спілкуючись з австралійськими аборигенами, вони виявили : діти у їхніх сім'ях народжувалися з перервами, через кілька років. Розпитуючи, як цього вдається досягти, дослідники довідалися, що жінки вміють розпізнавати плідний і неплідний періоди свого циклу
на основі відчуття, яке у них виникає у присінку піхви: відчуття вологості або мокроти вони трактують як плідність, натомість відчуття сухості -- як неплідність.

-- Яка надійність методів розпізнавання плідності?

-- З усіх методів природного планування сім'ї найменш надійний -- календарний. Найнадійніший -- вимірювання базальної температури, спостереження за слизом та інколи спостереження за шийкою матки.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

10:00
За останніми даними, чоловіки частіше хворіють на БАР, аніж жінки. Точні причини проблеми досі не з'ясовані.
09:32
Сульфат кальцію у крем-сирі використовують як кальцієвмісну харчову добавку. До слова, він є одним із компонентів цементу.
08:30
"Дехто вірить, що допоможуть перекис водню, мухомори, голодування. Але найкраще допомагає лікування при ранній діагностиці хвороби".
15:00
Фахівці радять купувати рибу у супермаркетах і не лінуватися вимагати необхідні супровідні документи. Розповідаємо, чому.
11:00
Медицина виокремлює три основні види раку молочної залози. Один із них - гормонозалежний.
11:00
Все почалося з того, що у пацієнта раптом стали набрякати і боліти суглоби, а згодом погіршився зір.
09:00
"Коли я вийшов на пенсію, зрозумів: щоб почуватись краще, треба більше рухатись", - каже чоловік.
14:15
Ревнощі неабияк впливають на організм людини. Вона при цьому може відчувати і фізичний біль - голови та серця, може стрибати тиск.
15:00
Про молекулярні "датчики" кисню, супердопінг і боротьбу з онкоклітинами.
11:00
"Ми навіть не усвідомлюємо, наскільки поліпшилося наше харчування за останні сто років, і вважаємо поганим і неправильним те, про що наші предки могли тільки мріяти!"
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.