Якщо впродовж двох років кашель забирає три місяці, вам негайно треба до лікаря

ХОЗЛ -- хронiчне обструктивне захворювання легень вразило 600 мiльйонiв осiб у всьому свiті, а щороку вiд нього помирає майже 3 мiльйони людей. Хвороба швидко прогресує. У прогнозi ВООЗ йдеться про те, що до 2020 року смертнiсть вiд ХОЗЛ буде на третьому мiсці.

У чому пiдступнiсть цiєї хвороби? Про це розповiли Iнна Кострицька, завiдувач пульмонологiчного вiддiлення обласного фтизiо-пульмонологiчного центру, та Олександр Случук, завідувач  пульмонологічного відділення Чернігівської міської лікарні №1.

-- Що таке ХОЗЛ?

I. Кострицька: -- Сьогодні це проблема №1 у пульмонології. ХОЗЛ -- хронiчна недуга, яка вражає дихальну систему, тобто бронхи, легеневу паренхiму, судини легень. Людина вiдчуває нестачу повiтря, у неї виникає задишка, часті напади кашлю.
 
-- Якi симптоми цiєї недуги?

-- Хвороба має чотири стадiї -- легку, середньої тяжкостi, тяжку й дуже тяжку. Вони залежать вiд того, наскiльки порушена прохiднiсть бронхiв. Перший симптом -- скарги пацiєнта на задишку, коли людинi бракує повiтря. Також частий хронiчний
кашель, вiн може бути з харкотинням.

На жаль, люди не надто зважають на такi проблеми: сподiваються, що кашель можна пiдлiкувати, а задишка -- мине. Та хвороба дуже пiдступна.

-- А що спричиняє ХОЗЛ?

-- Перший i основний фактор -- курiння. Якщо людина курить i робить це вже понад 10 рокiв -- вона в групi ризику. Ще одна причина виникнення недуги -- шкiдливi умови працi, коли людина працює на забрудненому виробництвi. Зрештою, навiть загазованiсть повiтря в мiстах впливає на виникнення ХОЗЛ!

-- Як лiкувати цю легеневу хворобу?

-- Найперше, якщо хворий -- курець, вiн повинен негайно кинути курити. Бо в такому разi всі лiки -- недiєвi, бо рецептори, якi є в бронхах, на них не реагують. Лiкування ХОЗЛ -- недешеве, на перших стадiях пацiєнт може обiйтись одним препаратом -- це майже 1000 гривень на мiсяць, на 3 -- 4 стадiях доведеться
витрачати й дві тисячі гривень щомiсяця. Лiки треба вживати постiйно -- вони уповiльнюють прогрес хвороби.

-- Але задишка може бути в кожної людини. Як не прогавити небезпечне захворювання?

О. Случук: -- Так, але якщо здоровий організм компенсує задишку, то при хронічному обструктивному запаленні легень це вже зробити неможливо. Людина в такому випадку не може виконувати звичне для себе навантаження, і це перший дзвіночок захворювання. Але зазвичай люди ігнорують перші прояви хвороби й звертаються до спеціалістів, коли в бронхах уже розпочалися незворотні процеси.

Отже, щоб поставити точний діагноз, необхідно провести ретельне діагностичне дослідження: робимо рентген, досліджуємо мокротиння, проводимо допоміжні методи дослідження, такі як томографія та спірометрія зовнішнього дихання, тобто перевіряємо, наскільки бронхи проводять повітря, що вдихаємо, тощо. І вже тоді бачимо, у який бік нам рухатися. До речі, суттєва відмінність: наші пацієнти вночі кашляють, задихаються, але сплять, лежачи, а хворі на серцеві недуги -- тільки сидячи.

Хочу наголосити: якщо впродовж двох років сумарна кількість днів, коли людина кашляла, становить три місяці, треба негайно звертатися до лікаря. Адже це свідчить про наявність порушень у роботі бронхів: зміна слизової, звуження, фібрози, спайки, або ж в інших важливих органах.

-- Як лікується ХОЗЛ? Чи це вирок?

-- Донедавна вважалося, що ХОЗЛ не лiкується, та сьогоднi, за визначенням Європейського респiраторного товариства, це  хвороба, яка дiагностується i пiддається лiкуванню, хоча повнiстю й не вилiковується.

Для таких хворих проводимо протизапальну терапію. Якщо хвороба на початковій стадії, її можна вилікувати повністю, на пізніших стадіях вона невиліковна, але контрольована. Це означає, що такому хворому можна допомогти. Ми лікуємо навіть тяжкохворих, у результаті чого якість їхнього життя суттєво покращується, і
вони можуть виконувати свою повсякденну роботу. Та в таких випадках лікування повинно бути пожиттєвим. Хворим на ХОЗЛ треба постійно користуватися інгаляторами.

Існує декілька видів інгаляторів. Це, по-перше, протизапальний (базовий) інгалятор, який не треба носити зі собою (ним хворі користуються два-три рази на добу), та інгалятори швидкої дії, що миттєво розширюють бронхи. Якщо в людини напад задишки, або ж якщо їй треба зробити важку фізичну роботу, вона користується інгалятором швидкої дії та без перешкод виконує все необхідне.

Хочу навести приклад: багато спортсменів, хворих на астму,  користуються інгалітором. Вони отримують коригувальну базову терапію, живуть повноцінним життям і навіть долають спортивні висоти. Чим не приклад для хворих на ХОЗЛ?
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
Як же вражає в ці холодні дні картина, яку щодня можна побачити в Новоградi-Волинському -- тут вихованцi одного з дитячих садкiв вибiгають на зарядку в самих трусиках! Що це?
"Коли в сина-школяра нещодавно стало боліти горло, за звичкою придбав йому таблетки з діючою речовиною декаметоксин українського виробника. У випадку подібних проблем вони завжди дієво допомагали.

Новини

16:45
Якщо ніс не дихає більше 7-10 днів, то існує високий ризик розвитку гаймориту.
15:45
В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
12:33
Пасічник Павло Юрик розповів декілька ефективних способів оздоровлення печінки
11:34
Лікар назвав головні симптоми нестачі заліза.
09:11
Повноцінній сніданки сприяють зачаттю хлопчиків
16:23
Фахівець розповіла, як певні компоненти газованих солодких напоїв впливають на здоров'я дітей.
16:20
Останнiм часом у світі значно побiльшало хворих на рак пiдшлункової залози
16:00
Лікарі пояснили, як підготуватися до вакцинації, коли її проводити та які можуть бути протипокази.
15:01
Чоловік захворів після споживання маринованих грибів, приготованих у домашніх умовах. На сьогодні його стан надзвичайно тяжкий
13:00
Виявляється, самотність провокує гіпертонію незалежно від зайвої ваги, стресів чи куріння
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.