Гастроентеролог пояснив, чому в школярів починає погано працювати жовчний міхур

Щасливий, задоволений, ситий і без будь-яких натяків на якусь хворобу син-першокласник схопився рукою там, де серце, і став стогнати. Зігнувся, важко дихав, зблід і сказав, що його там тисне.

Напад тривав десь двадцять секунд. Потім син сказав, що його ще "тисне", але вже менше, тож ми вийшли на вулицю. Пройшли сто метрів і син знову схопився за серце та зігнувся. Аж присів. Я набрала номер "швидкої" та пояснила, що з дитиною. Через п'ять хвилин (за той час синові вже стало легше) приїхала реанімаційна бригада. Лікар спитав, чи син не має якихось вроджених вад серця. Ні. "Ну тоді це не серце, у такому віці це виключено", -- заспокоїв реаніматолог і підтвердив свої слова кардіограмою, яку зробили відразу в реанімобілі.

"Ймовірно, це щось із шлунком пов'язане", -- лікар сказав випити щось від спазму, і наразі в поліклініку не ходити. Мовляв, поодинокий напад -- це ще не причина для серйозного обстеження.

А рівно через три тижні напад повторився...

-- Дискінезія жовчовивідних шляхів -- так звучить ваш діагноз. І не тільки ваш: от лише сьогодні було ще декілька діток, які прийшли із тією ж проблемою, -- оголосив лікар-гастроентеролог Володимир Корчак після того, як ми з сином зробили УЗД органів черевної порожнини та здали кров.

-- Це що за хвороба?

-- Я би взагалі не називав це хворобою. Гастроентерологи розглядають дискінезію жовчовивідних шляхів, як психосоматичну патологію, що розвивається на тлі психотравмувальних ситуацій. І позаяк діти масово з цим до мене стали звертатися восени, коли розпочався навчальний рік, то припускаю, що саме школа той
психотравмувальний фактор. Причому більшість дітей 6 -- 7 років -- першокласники, які дістали від школи стрес.

-- То які симптоми цієї хвороби? 

-- Усе те, що ви описали. А провідний симптом -- це гострий біль у підребер'ї. Напади найчастіше стаються після вживання якоїсь не дуже правильної їжі, після фізичного чи емоційного навантаження. На фоні болю може бути ще й нудота, іноді -- блювання. Приступ зазвичай минає самостійно, або легко знімається спазмолітиками. І загалом, якщо не брати до уваги нападів, -- пацієнт  почувається дуже добре, жодних ознак хвороби, кров зазвичай -- без змін.

-- А що загалом відбувається в організмі при дискінезії?

-- Порушується випорожнення жовчевого міхура й надходження жовчі в дванадцятипалу кишку. Від того застою у жовчевому міхурі й маємо напади.

-- То що, достатньо попити заспокійливого, поговорити про проблеми в школі -- і забудемо про цю дискінезію?

-- На жаль, так думають багато батьків -- і тим самим розвивають у дитини значно серйозніші хвороби! Дискінезія жовчовивідних шляхів часто поєднується з іншими захворюваннями органів травлення. Це хронічний гастрит, гастродуоденіт, виразкова хвороба, панкреатит, ентерит, холецистит, холангіт, жовчнокам'яна хвороба, постхолецистектомічний синдром і ще багато чого іншого. Тому скеровую вашого сина на гастроендоскопію (ковтання "шланга"). І лише коли буду знати, що там -- у його шлунку, лише тоді зможу призначити адекватне лікування.

-- А яке лікування? Який прогноз?

-- Якщо супутніх хвороб немає, то лікування недороге й нетривале: жовчогінні препарати на два -- три тижні та дієта. Але якщо дитина й надалі буде відчувати психологічний дискомфорт, то все може повторитися. Тому більше говоріть із дитиною, інколи потрібно навіть до психолога піти, щоб зняти психоемоційне
напруження.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

16:30
У Піднебесній платитимуть 145 доларів за повідомлення про людей, у яких проявляються ознаки небезпечного захворювання. Останні подробиці про небезпечний коронавірус, який шириться світом.
11:00
Поради, що допоможуть здолати наслідки стресу та психологічної травми.
10:00
Пологи для жінки були справжнім викликом, кажуть лікарі.
11:00
Українські медики одночасно замінили пацієнту два кульшові суглоби.
20:00
Що таке психічне здоров'я і чому про нього заговорили на економічному форумі?
16:40
Медики кажуть, українці, які помирали від грипу, найчастіше мали супутні стани, що ускладнювали перебіг хвороби.
11:10
"Найменший малюк з проявами кору мав лише сім днів після народження", - розповідає медик.
20:13
Фахівці насторожують: медики нашої країни не зможуть діагностувати подібний коронавірус.
17:45
Шапка - це не про красу, шапка - це перш за все про здоров'я, кажуть лікарі.
13:35
Епідеміологи кажуть, найвища захворюваність спостерігається серед школярів 6-14 років.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.