Хвороба, яка не шкодувала фараонів

Неабияку роль у розвитку діабету відіграє не тільки неправильне харчування і малорухливий спосіб життя, але й стрес

Цукровий діабет, лише за офіційними даними, уразив понад мільйон українців. Причому кожен четвертий хворий про свій діагноз не знає...

Чому так? “Добрий лікар” розпитав Нонну Кравчун, директора Інституту проблем ендокринної патології ім. В. Я. Данилевського АМН України, професора, доктора медичних наук, і Олександра Приступ'юка, лікаря-ендокринолога, кандидата медичних наук.

-- Чому діабет називають неінфекційною епідемією ХХІ століття?

Н. Кравчун: -- Навіть на сучасному етапі розвитку медицина не може знайти, як запобігти його поширенню.

До речі, діабет -- одна з перших відомих людству хвороб. Уперше його описано в давньоєгипетському папірусі Еберса, що датується 1550 роком до нашої ери. І тоді ж індійські медики вже лікували хворобу, яка називалася "медова сеча", бо сеча хворих на смак була солодка.

А термiн "дiабет" уперше вжив римський лiкар Аретеус у 100 роцi нашої ери.

Тривалий час вважалося, що причиною діабету є патологія нирок, і щойно наприкінці ХІХ століття лікарі з'ясували роль підшлункової залози у його розвитку. А гормон інсулін уперше виділили менш як сто років тому, і це стало проривом у лікуванні недуги -- діабет перестав бути смертельною хворобою, проте на сьогодні ми можемо лише приборкати його, а не вилікувати зовсім.

-- Але чому?

 Н. Кравчун: -- Ця хвороба зумовлює порушення усіх видів обміну речовин -- вуглеводного, жирового, білкового, мінерального і водно-сольового. Поясню. Підшлункова залоза виробляє підшлунковий сік, який розчиняє жири. Крім того, вона повинна виробляти гормон інсулін, завдяки якому до клітин нашого організму надходить глюкоза, що живить його, забезпечує енергією. Якщо інсуліну немає чи його недостатньо, глюкоза не може потрапити у клітину, і у крові виникає велика концентрація цукру. Глюкоза у великій кількості діє токсично на організм і зневоднює його. Сечі стає дуже багато, тоді як клітини -- зневоднені. З'являється спрага. От чому діабетики багато п'ють і змушені часто часто ходити в туалет. Такий стан може викликати у дітей навіть кому.

-- Які причини виникнення цукрового діабету?

О. Приступ'юк: -- Цукровий діабет 1-го типу (інсулінозалежний) -- аутоімунна хвороба. Її найчастіше діагностують у молодому віці (до 30 років), і нерідко вона буває вродженою. Недуга розвивається на тлі руйнування особливих бета-клітин підшлункової залози, а внаслідок цього виникає абсолютна недостатність гормону інсуліну, що відповідає за розщеплення глюкози.

Цукровий діабет 2-го типу -- це недуга здебiльшого набута. Тоді підшлункова залоза не дає собі ради з цукром, рівень якого у крові стiйко підвищується, бо вона не здатна секретувати необхідну кiлькiсть iнсулiну або ж виробляти iнсулiн потрiбної якостi.

Другий тип зазвичай розвивається на тлі ожиріння, тому що підшлункова залоза працює з великим навантаженням і починає давати збої. Серед п ричин його виникнення є й ураження пiдшлункової залози, iнших залоз внутрiшньої секрецiї, їх травма. За деякими даними, спричиняють виникнення дiабету вiруснi хвороби, стреси. Однак найчастiше вiн виникає у людей пiсля 40 рокiв, якi мають надмірну вагу і провадять малорухливий спосiб життя. Коли люди мало рухаються, то, як правило, у них більше глюкози, нiж потрiбно для пiдтримання енергетичного обмiну в органiзмi.

-- Що провокує розвиток цієї хвороби? Експерти ВООЗ зазначають, що поширення діабету упродовж останніх десятиліть зумовлене популярністю швидкої їжі. Це так?

 О. Приступ'юк:-- Без сумніву, це відіграло свою роль. Проте нема якоїсь однієї причини, яка б давала такий ефект. Викликати  цукровий діабет може і гіподинамія, і неправильне харчування, і тривалий стрес, тому що гормон стресу -- адреналін -- є антагоністом інсуліну. Як тільки адреналіну в організмі стає багато, пригнічується вироблення інсуліну. А якщо є генетична схильність (коли хтось із батьків мав цю хворобу), всі ці фактори можуть спрацювати.

Харчування відіграє не останню роль. Якщо говорити про швидку їжу та напівфабрикати, які стали популярними останнім часом, то в них зависокий вміст цукру і вуглеводів. Крім того, якщо людина часто вживає таку їжу, вона неминуче гладшає, а ожиріння -- один із факторів, що може запустити механізм діабету. Власне, у 85% хворих розвивається діабет 2-го типу, який ще називають хворобою способу життя.

-- Чи можливо уникнути діабету?

 Н. Кравчун: -- Насамперед ви маєте пильнувати, щоб рівень цукру та холестерину в крові не підвищувався. Як правило, на початкових стадіях діабету людина не відчуває жодних симптомів, тому візьміть за звичку бодай раз на півроку здавати аналіз крові на цукор (нормою натще вважається показник 4 -- 6,1 мілімоля на лiтр, після їди він не має перевищувати 7,8 мілімоля), а також сечі на цукор і білок. Ще регулярно перевіряйте кров на рівень холестерину.

-- Які ознаки діабету?

О. Приступ'юк: -- Перші дзвіночки хвороби можливі вже тоді, коли рівень глюкози у крові натще хоч і незначно, але постійно підвищений та перебуває у проміжку 5,5 -- 6,7 мм/л. Про таке сигналізує, наприклад, поява запальних та гнійничкових уражень шкіри, погіршення зору, зниження сексуальної активності, затерпання кінцівок i поколювання у них, судоми у литкових м'язах тощо. Це свідчить, що цукор накопичується у крові  в надлишку, однак не переробляється як слід. Медичною мовою це трактують як порушення толерантності до глюкози. Якщо показники перевищують 6,9 мм/л, зазвичай ставлять діагноз -- цукровий діабет.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
В Україні дедалі частіше роблять операції з трансплантації. А як довго чужі органи можуть функціонувати в новому організмі?
14:00
Дієтологи кажуть, що основний складник куті - дуже цінний для здоров'я. Утім вживати його можна не всім.
11:10
Це неприємне відчуття нерідко стає наслідком святкових частувань.
11:00
Приватні клініки записують у чергу на щеплення від коронавірусу китайським препаратом компанії Sinovac.
13:00
Тим часом в Україні розробили ПЛР-тест, який дозволяє в одному аналізі визначити наявність в організмі відразу трьох типів вірусів.
11:30
В Україні вперше почали виробляти хірургічні імпланти з титанового сплаву методом 3D-друку.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.