Пропав голос. Що робити?

Причин втрати голосу -- багато: ларингіт, пухлини гортані,куріння, важкий психологічний стан. І це ще не все

Надворі -- сиро й холодно. Та так, що, поговоривши довший час на вулиці, зранку можна прокинутися взагалі без... голосу. І що робити? Як поводитися у такій ситуації -- розмовляти пошепки? Що пити та їсти? І, зрештою, як надовго можна залишитися "німим"?

Усе про голос та голосові зв'язки нам розповіла Юлія Мудрицька, лікарка отоларинголог-фоніатр.

-- Хто такий лікар-фоніатр, з якими проблемами саме до нього треба звернутися?

 -- В Україні дуже мало фоніатрів, далеко не в усіх областях є такі фахівці.  Найбільше спеціалістів такого профілю, звичайно, у столиці. У Києві такі фахівці при оперному театрі, філармонії, в Інституті отоларингології, де є  лабораторія професійних порушень голосу та слуху. Я -- лікар-отоларинголог, але закінчила курси з фоніатрії, тобто фоніатр -- це моя суміжна спеціалізація. Дипломованих спеціалістів дуже мало.

Взагалі фоніатрія -- відносно молода наука. Раніше не було спеціалізованої апаратури, відповідно, не було можливості оцінити роботу голосових складок. Зараз маємо спеціалізоване ендоскопічне обладнання, яке дає можливість проводити діагностичне обстеження на належному рівні, але його вартість  надзвичайно висока. Це в Європі лор-комбайн у будь-якому лор-кабінеті, і звичайний лікар- отоларинголог на прийомі може проводити ларингоскопію. У нас таке обладнання лише в спеціалізованих інститутах, лічених приватних клініках та обласних лікарнях, а стробоскоп -- взагалі рідкість.

-- У представників яких професій найчастіше виникають проблеми з голосом, хто найчастіше стає пацієнтом лікарів-фоніатрів?

-- Звичайно, що у представників професій "розмовного" жанру: співаків, акторів, журналістів, дикторів, викладачів, юристів, диспетчерів таксі й довідкових служб, медичних працівників, керівників різних рівнів, військовослужбовців, священнослужителів тощо. Для них голос -- професійний інструмент, втративши  його, вони вибувають з професії. Для таких людей проблеми з голосом -- справжня трагедія. Причому, якщо співаків і акторів учать у виші,  як правильно дихати й говорити, їм викладають спеціальний курс з техніки співу та мовлення, то вчителі або журналісти далеко не завжди володіють правильною постановкою голосу, та й  куди звернутися у випадку голосових проблем -- вони не завжди знають.

-- Скажімо, у холодну пору в людей часто пропадає голос -- від переохолодження, очевидно. До якого лікаря звертатися?

-- У цьому випадку візит до отоларинголога не завжди дає позитивний результат. Бо зовні гортань абсолютно здорова, а голосу -- немає. Тут уже необхідна допомога  фоніатра, який, на відміну від лікаря-отоларинголога, що здебільшого лікує  запальні захворювання лор-органів, займається діагностикою, лікуванням та профілактикою хвороб голосотворної системи. Фоніатр  проводить перцептивну оцінку голосу, спеціалізований фоніатричний огляд з функціональними навантаженнями.

Більш достовірним методом дослідження рухів голосових складок є  ларингостробоскопія. Цей метод дозволяє досліджувати найменші  вібрації голосових складок. При звичайному огляді складки вібрують з такою частотою, яку не може зафіксувати людське око, отже, ми не бачимо цих рухів. Помітити ці  коливання можливо лише за допомогою спеціального приладу, який створює враження "уповільнення" вібрації голосових складок. Це дає змогу виявити наявність або відсутність фонаторних коливань, визначити їх асинхронність, симетричність тощо. Проведення такої діагностики необхідне для уточнення діагнозу та підбору лікування.

-- З чим найчастіше стикаєтеся під час прийому?

-- Найчастіше на прийом до фоніатра приходять з функціональними порушеннями голосу. Такі захворювання утруднюють спілкування, знижують працездатність і  створюють загрозу виникнення професійної непридатності в осіб голосомовних професій.

Друга проблема -- крововиливи та "співочі" вузлики голосових складок (в народі їх називають зв’язками). Причому виникають вони не тільки у професійних співаків, але й у людей "неспівочих професій", які люблять розмовляти дуже голосно й  багато, зловживаючи підвищеними тонами. А голосовий апарат не любить такої агресивної подачі, йому необхідний такий же відпочинок, як і будь-якому іншому органу! Якщо, наприклад, у педагога лекція триває дві академічні години, то потім потрібно приблизно стільки ж помовчати і розслабити зв’язки.

Це ж стосується і  дітей. Ми часто чуємо, як маленькі діти дуже голосно плачуть, при цьому батьки не зважають на ці дитячі крики. Вони, мабуть, не здогадуються, що їхня дитина може отримати таким чином патологію голосового апарату, яка нагадає про себе років так через 10 -- 20.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:05
"2 - 2,5 склянки ягiд на день задовольняють добову потребу організму у згаданих вiтамiнах та мiкроелементах".
18:05
"2 - 2,5 склянки ягiд на день задовольняють добову потребу організму у згаданих вiтамiнах та мiкроелементах".
19:16
Мої слова можуть обурити. Це залежатиме від того, як багато людей із вашого близького оточення чекають на нирку чи печінку для пересадки.
10:00
Що не так із даними медичних лабораторій і як дорого це може коштувати пацієнтам?
14:10
"Організм українців генетично не розрахований на перебування в умовах надмірної спеки".
10:35
За свідченням істориків, вони вперше були описані в індійській поезії, а в поширенні їх на терени Європи свою роль зіграв Олександр Македонський.
16:30
Згідно із статистичними даними ВООЗ, на преаналітичному (долабораторному) етапі стається до 70% помилок, які впливають на результати лабораторних досліджень.
20:45
Ця підступна недуга тривалий час може розвиватися непомітно.
16:38
Пити більше за потребу також не варто - вода може вимивати корисні мікроелементи.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.