Пропав голос. Що робити?

Причин втрати голосу -- багато: ларингіт, пухлини гортані,куріння, важкий психологічний стан. І це ще не все

Надворі -- сиро й холодно. Та так, що, поговоривши довший час на вулиці, зранку можна прокинутися взагалі без... голосу. І що робити? Як поводитися у такій ситуації -- розмовляти пошепки? Що пити та їсти? І, зрештою, як надовго можна залишитися "німим"?

Усе про голос та голосові зв'язки нам розповіла Юлія Мудрицька, лікарка отоларинголог-фоніатр.

-- Хто такий лікар-фоніатр, з якими проблемами саме до нього треба звернутися?

 -- В Україні дуже мало фоніатрів, далеко не в усіх областях є такі фахівці.  Найбільше спеціалістів такого профілю, звичайно, у столиці. У Києві такі фахівці при оперному театрі, філармонії, в Інституті отоларингології, де є  лабораторія професійних порушень голосу та слуху. Я -- лікар-отоларинголог, але закінчила курси з фоніатрії, тобто фоніатр -- це моя суміжна спеціалізація. Дипломованих спеціалістів дуже мало.

Взагалі фоніатрія -- відносно молода наука. Раніше не було спеціалізованої апаратури, відповідно, не було можливості оцінити роботу голосових складок. Зараз маємо спеціалізоване ендоскопічне обладнання, яке дає можливість проводити діагностичне обстеження на належному рівні, але його вартість  надзвичайно висока. Це в Європі лор-комбайн у будь-якому лор-кабінеті, і звичайний лікар- отоларинголог на прийомі може проводити ларингоскопію. У нас таке обладнання лише в спеціалізованих інститутах, лічених приватних клініках та обласних лікарнях, а стробоскоп -- взагалі рідкість.

-- У представників яких професій найчастіше виникають проблеми з голосом, хто найчастіше стає пацієнтом лікарів-фоніатрів?

-- Звичайно, що у представників професій "розмовного" жанру: співаків, акторів, журналістів, дикторів, викладачів, юристів, диспетчерів таксі й довідкових служб, медичних працівників, керівників різних рівнів, військовослужбовців, священнослужителів тощо. Для них голос -- професійний інструмент, втративши  його, вони вибувають з професії. Для таких людей проблеми з голосом -- справжня трагедія. Причому, якщо співаків і акторів учать у виші,  як правильно дихати й говорити, їм викладають спеціальний курс з техніки співу та мовлення, то вчителі або журналісти далеко не завжди володіють правильною постановкою голосу, та й  куди звернутися у випадку голосових проблем -- вони не завжди знають.

-- Скажімо, у холодну пору в людей часто пропадає голос -- від переохолодження, очевидно. До якого лікаря звертатися?

-- У цьому випадку візит до отоларинголога не завжди дає позитивний результат. Бо зовні гортань абсолютно здорова, а голосу -- немає. Тут уже необхідна допомога  фоніатра, який, на відміну від лікаря-отоларинголога, що здебільшого лікує  запальні захворювання лор-органів, займається діагностикою, лікуванням та профілактикою хвороб голосотворної системи. Фоніатр  проводить перцептивну оцінку голосу, спеціалізований фоніатричний огляд з функціональними навантаженнями.

Більш достовірним методом дослідження рухів голосових складок є  ларингостробоскопія. Цей метод дозволяє досліджувати найменші  вібрації голосових складок. При звичайному огляді складки вібрують з такою частотою, яку не може зафіксувати людське око, отже, ми не бачимо цих рухів. Помітити ці  коливання можливо лише за допомогою спеціального приладу, який створює враження "уповільнення" вібрації голосових складок. Це дає змогу виявити наявність або відсутність фонаторних коливань, визначити їх асинхронність, симетричність тощо. Проведення такої діагностики необхідне для уточнення діагнозу та підбору лікування.

-- З чим найчастіше стикаєтеся під час прийому?

-- Найчастіше на прийом до фоніатра приходять з функціональними порушеннями голосу. Такі захворювання утруднюють спілкування, знижують працездатність і  створюють загрозу виникнення професійної непридатності в осіб голосомовних професій.

Друга проблема -- крововиливи та "співочі" вузлики голосових складок (в народі їх називають зв’язками). Причому виникають вони не тільки у професійних співаків, але й у людей "неспівочих професій", які люблять розмовляти дуже голосно й  багато, зловживаючи підвищеними тонами. А голосовий апарат не любить такої агресивної подачі, йому необхідний такий же відпочинок, як і будь-якому іншому органу! Якщо, наприклад, у педагога лекція триває дві академічні години, то потім потрібно приблизно стільки ж помовчати і розслабити зв’язки.

Це ж стосується і  дітей. Ми часто чуємо, як маленькі діти дуже голосно плачуть, при цьому батьки не зважають на ці дитячі крики. Вони, мабуть, не здогадуються, що їхня дитина може отримати таким чином патологію голосового апарату, яка нагадає про себе років так через 10 -- 20.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:25
Ознакою захворювання є погіршення пам'яті, коли забуваються насамперед поточні події.
16:35
Найчастіше харчі забруднюються поліциклічними ароматичними вуглеводнями (ПАВ), нітрозамінами (НА) та важкими металами.
10:27
Документ про повну вакцинацію дитини продають всього за 400, лікарняний - за 200, а довідку про вагітність - за 300 гривень.
09:52
Чим небезпечне вживання антибіотиків безконтрольно? Які ризики виникають, якщо їх не продаватимуть без призначення лікаря?
19:20
Брунькотерапія допомагає при багатьох захворюваннях, кажуть фахівці народної медицини.
18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
19:31
Слова про те, що кохання - як наркотик, мають під собою грунт, кажуть фахівці.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.