Пропав голос. Що робити?

Причин втрати голосу -- багато: ларингіт, пухлини гортані,куріння, важкий психологічний стан. І це ще не все

Надворі -- сиро й холодно. Та так, що, поговоривши довший час на вулиці, зранку можна прокинутися взагалі без... голосу. І що робити? Як поводитися у такій ситуації -- розмовляти пошепки? Що пити та їсти? І, зрештою, як надовго можна залишитися "німим"?

Усе про голос та голосові зв'язки нам розповіла Юлія Мудрицька, лікарка отоларинголог-фоніатр.

-- Хто такий лікар-фоніатр, з якими проблемами саме до нього треба звернутися?

 -- В Україні дуже мало фоніатрів, далеко не в усіх областях є такі фахівці.  Найбільше спеціалістів такого профілю, звичайно, у столиці. У Києві такі фахівці при оперному театрі, філармонії, в Інституті отоларингології, де є  лабораторія професійних порушень голосу та слуху. Я -- лікар-отоларинголог, але закінчила курси з фоніатрії, тобто фоніатр -- це моя суміжна спеціалізація. Дипломованих спеціалістів дуже мало.

Взагалі фоніатрія -- відносно молода наука. Раніше не було спеціалізованої апаратури, відповідно, не було можливості оцінити роботу голосових складок. Зараз маємо спеціалізоване ендоскопічне обладнання, яке дає можливість проводити діагностичне обстеження на належному рівні, але його вартість  надзвичайно висока. Це в Європі лор-комбайн у будь-якому лор-кабінеті, і звичайний лікар- отоларинголог на прийомі може проводити ларингоскопію. У нас таке обладнання лише в спеціалізованих інститутах, лічених приватних клініках та обласних лікарнях, а стробоскоп -- взагалі рідкість.

-- У представників яких професій найчастіше виникають проблеми з голосом, хто найчастіше стає пацієнтом лікарів-фоніатрів?

-- Звичайно, що у представників професій "розмовного" жанру: співаків, акторів, журналістів, дикторів, викладачів, юристів, диспетчерів таксі й довідкових служб, медичних працівників, керівників різних рівнів, військовослужбовців, священнослужителів тощо. Для них голос -- професійний інструмент, втративши  його, вони вибувають з професії. Для таких людей проблеми з голосом -- справжня трагедія. Причому, якщо співаків і акторів учать у виші,  як правильно дихати й говорити, їм викладають спеціальний курс з техніки співу та мовлення, то вчителі або журналісти далеко не завжди володіють правильною постановкою голосу, та й  куди звернутися у випадку голосових проблем -- вони не завжди знають.

-- Скажімо, у холодну пору в людей часто пропадає голос -- від переохолодження, очевидно. До якого лікаря звертатися?

-- У цьому випадку візит до отоларинголога не завжди дає позитивний результат. Бо зовні гортань абсолютно здорова, а голосу -- немає. Тут уже необхідна допомога  фоніатра, який, на відміну від лікаря-отоларинголога, що здебільшого лікує  запальні захворювання лор-органів, займається діагностикою, лікуванням та профілактикою хвороб голосотворної системи. Фоніатр  проводить перцептивну оцінку голосу, спеціалізований фоніатричний огляд з функціональними навантаженнями.

Більш достовірним методом дослідження рухів голосових складок є  ларингостробоскопія. Цей метод дозволяє досліджувати найменші  вібрації голосових складок. При звичайному огляді складки вібрують з такою частотою, яку не може зафіксувати людське око, отже, ми не бачимо цих рухів. Помітити ці  коливання можливо лише за допомогою спеціального приладу, який створює враження "уповільнення" вібрації голосових складок. Це дає змогу виявити наявність або відсутність фонаторних коливань, визначити їх асинхронність, симетричність тощо. Проведення такої діагностики необхідне для уточнення діагнозу та підбору лікування.

-- З чим найчастіше стикаєтеся під час прийому?

-- Найчастіше на прийом до фоніатра приходять з функціональними порушеннями голосу. Такі захворювання утруднюють спілкування, знижують працездатність і  створюють загрозу виникнення професійної непридатності в осіб голосомовних професій.

Друга проблема -- крововиливи та "співочі" вузлики голосових складок (в народі їх називають зв’язками). Причому виникають вони не тільки у професійних співаків, але й у людей "неспівочих професій", які люблять розмовляти дуже голосно й  багато, зловживаючи підвищеними тонами. А голосовий апарат не любить такої агресивної подачі, йому необхідний такий же відпочинок, як і будь-якому іншому органу! Якщо, наприклад, у педагога лекція триває дві академічні години, то потім потрібно приблизно стільки ж помовчати і розслабити зв’язки.

Це ж стосується і  дітей. Ми часто чуємо, як маленькі діти дуже голосно плачуть, при цьому батьки не зважають на ці дитячі крики. Вони, мабуть, не здогадуються, що їхня дитина може отримати таким чином патологію голосового апарату, яка нагадає про себе років так через 10 -- 20.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

16:30
У Піднебесній платитимуть 145 доларів за повідомлення про людей, у яких проявляються ознаки небезпечного захворювання. Останні подробиці про небезпечний коронавірус, який шириться світом.
11:00
Поради, що допоможуть здолати наслідки стресу та психологічної травми.
10:00
Пологи для жінки були справжнім викликом, кажуть лікарі.
11:00
Українські медики одночасно замінили пацієнту два кульшові суглоби.
20:00
Що таке психічне здоров'я і чому про нього заговорили на економічному форумі?
16:40
Медики кажуть, українці, які помирали від грипу, найчастіше мали супутні стани, що ускладнювали перебіг хвороби.
11:10
"Найменший малюк з проявами кору мав лише сім днів після народження", - розповідає медик.
20:13
Фахівці насторожують: медики нашої країни не зможуть діагностувати подібний коронавірус.
17:45
Шапка - це не про красу, шапка - це перш за все про здоров'я, кажуть лікарі.
13:35
Епідеміологи кажуть, найвища захворюваність спостерігається серед школярів 6-14 років.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.