Проблеми з голосом можуть виникнути через неправильну його постановку

Багато співаків-аматорів брати ноти навчилися, а як правильно користуватися голосом, правильно дихати -- ні, кажуть лікарі. Через це й втрачають голос.

-- А як правильно дихати?

-- Існує три типи дихання: верхньореберний, середньореберний і нижньореберний (діафрагмальний) — найправильніший, -- розповідає Юлія Мудрицька, лікарка отоларинголог-фоніатр. -- Але такого  способу потрібно вчитися, для цього виконувати деякі тренувальні вправи.

Хочу нагадати й про те, що дихати треба обов’язково через ніс, щоб в дихальні шляхи потрапляло вже зволожене, очищене й тепле повітря. При вдиху-видиху ротом слизова гортані переохолоджується і пересушується.

-- А загальний стан організму впливає на голосовий апарат?

-- Звичайно, адже в нашому організмі все взаємозв’язане. Наприклад, людина не виспалася, зв'язки не відпочили -- з'являється деяка осиплість. Проблеми з голосом можуть виникнути при гормональних порушеннях, наприклад, якщо в організмі недостатньо йоду, проблеми зі щитоподібною залозою. І ще цікавий момент: голос підводить жінок набагато частіше, ніж чоловіків, тут свою роль відіграє підвищена жіноча емоційність.

Величезне значення має і спадкова схильність, деякі люди можуть базікати, не замовкаючи, протягом цілого дня, а інший поговорив годину-другу і все -- голос повністю сів. Причин втрати голосу -- безліч: ларингіт, пухлини гортані, куріння, важкий психологічний стан, параліч голосових зв'язок, механічні пошкодження тощо. До речі, якщо ви курите, то ваш голос не дзвенітиме, він буде осиплий, з хрипотою. Ще на тембр голосу впливає розмір і діаметр гортані, товщина й  розташування голосових зв'язок.

-- Чи міняється голос протягом життя?

-- Так, обов'язково, причому як у хлопчиків, так і в дівчаток. У дівчаток відбувається еволюція голосу, у хлопчиків його мутація. Звичайно, що з більш високих голосів фальцетів він опускається у кого на півтона, у кого на два тони нижче. З віком голос  теж міняється. Гортань -- психогенний і гормонозалежний орган. І будь-які зміни гормонального фону, як, наприклад, той же клімакс, проблеми зі щитоподібною залозою, так чи інакше, впливатимуть на гортань, на голос, на голосоутворення. І так само будь-які стреси, як негативні, так і позитивні емоції теж можуть вплинути на наш голос.

-- Яким чином вони впливають? Скажемо так, у який бік?

-- Це не можна прогнозувати. Найчастіше виникають або дисфонії (це порушення голосу, він стає тихішим, слабшає), або афонія -- повна втрата голосу, коли людина раптово після якогось стресу (навіть після страшного сну) може прокинутися без  голосу.

Лікар-отоларинголог у цьому випадку при огляді нічого не побачить. У таких хворих абсолютно нормальна гортань, рухаються зв'язки, тобто тут уже може допомогти лише фоніатр. У такому випадку необхідне відновлення фонопедичне (заняття, спеціальні вправи) плюс комплексне лікування, у тому числі заспокійливими препаратами.

-- Якщо в дорослої людини голос був високий, а потім став грубшим, це пов'язано з якимсь захворюванням?

-- Якщо голос постійно високий, а потім грубий з хрипотою, то можна запідозрити співочі вузлики або може бути будь-яке новоутворення голосового відділу гортані, поліп, наприклад. Тобто щось заважає складкам змикатися.

-- А якщо, навпаки, низький голос став більш високим?

-- Це залежить знову ж від положення гортані, з віком хребет просідає, змінюються м'язи гортані, їх тонус теж міняється. Складки можуть змінити своє положення, і голос стане на півтону вищим.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
Як же вражає в ці холодні дні картина, яку щодня можна побачити в Новоградi-Волинському -- тут вихованцi одного з дитячих садкiв вибiгають на зарядку в самих трусиках! Що це?
"Коли в сина-школяра нещодавно стало боліти горло, за звичкою придбав йому таблетки з діючою речовиною декаметоксин українського виробника. У випадку подібних проблем вони завжди дієво допомагали.

Новини

16:45
Якщо ніс не дихає більше 7-10 днів, то існує високий ризик розвитку гаймориту.
15:45
В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
12:33
Пасічник Павло Юрик розповів декілька ефективних способів оздоровлення печінки
11:34
Лікар назвав головні симптоми нестачі заліза.
09:11
Повноцінній сніданки сприяють зачаттю хлопчиків
16:23
Фахівець розповіла, як певні компоненти газованих солодких напоїв впливають на здоров'я дітей.
16:20
Останнiм часом у світі значно побiльшало хворих на рак пiдшлункової залози
16:00
Лікарі пояснили, як підготуватися до вакцинації, коли її проводити та які можуть бути протипокази.
15:01
Чоловік захворів після споживання маринованих грибів, приготованих у домашніх умовах. На сьогодні його стан надзвичайно тяжкий
13:00
Виявляється, самотність провокує гіпертонію незалежно від зайвої ваги, стресів чи куріння
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.