Проблеми з голосом можуть виникнути через неправильну його постановку

Багато співаків-аматорів брати ноти навчилися, а як правильно користуватися голосом, правильно дихати -- ні, кажуть лікарі. Через це й втрачають голос.

-- А як правильно дихати?

-- Існує три типи дихання: верхньореберний, середньореберний і нижньореберний (діафрагмальний) — найправильніший, -- розповідає Юлія Мудрицька, лікарка отоларинголог-фоніатр. -- Але такого  способу потрібно вчитися, для цього виконувати деякі тренувальні вправи.

Хочу нагадати й про те, що дихати треба обов’язково через ніс, щоб в дихальні шляхи потрапляло вже зволожене, очищене й тепле повітря. При вдиху-видиху ротом слизова гортані переохолоджується і пересушується.

-- А загальний стан організму впливає на голосовий апарат?

-- Звичайно, адже в нашому організмі все взаємозв’язане. Наприклад, людина не виспалася, зв'язки не відпочили -- з'являється деяка осиплість. Проблеми з голосом можуть виникнути при гормональних порушеннях, наприклад, якщо в організмі недостатньо йоду, проблеми зі щитоподібною залозою. І ще цікавий момент: голос підводить жінок набагато частіше, ніж чоловіків, тут свою роль відіграє підвищена жіноча емоційність.

Величезне значення має і спадкова схильність, деякі люди можуть базікати, не замовкаючи, протягом цілого дня, а інший поговорив годину-другу і все -- голос повністю сів. Причин втрати голосу -- безліч: ларингіт, пухлини гортані, куріння, важкий психологічний стан, параліч голосових зв'язок, механічні пошкодження тощо. До речі, якщо ви курите, то ваш голос не дзвенітиме, він буде осиплий, з хрипотою. Ще на тембр голосу впливає розмір і діаметр гортані, товщина й  розташування голосових зв'язок.

-- Чи міняється голос протягом життя?

-- Так, обов'язково, причому як у хлопчиків, так і в дівчаток. У дівчаток відбувається еволюція голосу, у хлопчиків його мутація. Звичайно, що з більш високих голосів фальцетів він опускається у кого на півтона, у кого на два тони нижче. З віком голос  теж міняється. Гортань -- психогенний і гормонозалежний орган. І будь-які зміни гормонального фону, як, наприклад, той же клімакс, проблеми зі щитоподібною залозою, так чи інакше, впливатимуть на гортань, на голос, на голосоутворення. І так само будь-які стреси, як негативні, так і позитивні емоції теж можуть вплинути на наш голос.

-- Яким чином вони впливають? Скажемо так, у який бік?

-- Це не можна прогнозувати. Найчастіше виникають або дисфонії (це порушення голосу, він стає тихішим, слабшає), або афонія -- повна втрата голосу, коли людина раптово після якогось стресу (навіть після страшного сну) може прокинутися без  голосу.

Лікар-отоларинголог у цьому випадку при огляді нічого не побачить. У таких хворих абсолютно нормальна гортань, рухаються зв'язки, тобто тут уже може допомогти лише фоніатр. У такому випадку необхідне відновлення фонопедичне (заняття, спеціальні вправи) плюс комплексне лікування, у тому числі заспокійливими препаратами.

-- Якщо в дорослої людини голос був високий, а потім став грубшим, це пов'язано з якимсь захворюванням?

-- Якщо голос постійно високий, а потім грубий з хрипотою, то можна запідозрити співочі вузлики або може бути будь-яке новоутворення голосового відділу гортані, поліп, наприклад. Тобто щось заважає складкам змикатися.

-- А якщо, навпаки, низький голос став більш високим?

-- Це залежить знову ж від положення гортані, з віком хребет просідає, змінюються м'язи гортані, їх тонус теж міняється. Складки можуть змінити своє положення, і голос стане на півтону вищим.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

10:13
За даними Національної служби здоров'я України, 20% закладів, що подали заяви на укладення договорів із пацієнтами, - приватні клініки та лікарі-ФОПи.
18:25
Ознакою захворювання є погіршення пам'яті, коли забуваються насамперед поточні події.
16:35
Найчастіше харчі забруднюються поліциклічними ароматичними вуглеводнями (ПАВ), нітрозамінами (НА) та важкими металами.
10:27
Документ про повну вакцинацію дитини продають всього за 400, лікарняний - за 200, а довідку про вагітність - за 300 гривень.
09:52
Чим небезпечне вживання антибіотиків безконтрольно? Які ризики виникають, якщо їх не продаватимуть без призначення лікаря?
19:20
Брунькотерапія допомагає при багатьох захворюваннях, кажуть фахівці народної медицини.
18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.