Як “загартувати” голос у холодну пору року

Чим менше ми травмуємо й дратуємо свій голосовий апарат, тим вірніше він нам служить: тож - не перевантажуйте, не переохолоджуйте, ведіть здоровий спосіб життя. Наша гортань не любить розмов на підвищених тонах, стресів,  перенапруження, холодних і газованих напоїв, алкоголю, "сухої їжі": насіння, сухарі,

чипси, кажуть лікарі.

Щоб тримати свій голос у тонусі, необхідно надавати йому відпочинок і приділяти увагу. Так, потрібно завжди добре висипатися. Актори, вокалісти та інші представники розмовних і співочих професій повинні робити спеціальну гімнастику для розвитку діафрагмального дихання. До речі, ці вправи корисні всім, з їх допомогою можна навіть вилікувати хронічний бронхіт.

-- Але, якщо вже так вийшло, що ваш голос "відмовився" працювати, то доведеться помовчати якийсь час. Ніякого шепоту: через нього зв'язки напружуються ще більше. І ніякого самолікування, - каже Юлія Мудрицька, лікарка отоларинголог-фоніатр.

-- А як стосовно народної медицини?

-- Народна медицина добре працює лише в поєднанні з грамотним і кваліфікованим лікуванням, яке призначить лікар-фоніатр.

-- Часто страта голосу може свiдчити про ларингiт -- гостре запалення слизових оболонок гортанi, а також голосових зв'язок, -- каже Володимир Демко, лiкар-отоларинголог. -- Часто такий стан пов'язаний з респiраторним вiрусним захворюванням верхнiх дихальних шляхiв або може бути наслiдком  хвороб нижнiх дихальних шляхiв: трахеїту, бронхiту, пневмонiї.

-- Що ж вiдбувається з голосом унаслiдок цих процесiв?

-- Нашi голосовi зв'язки -- як струни гiтари: що тоншi, то дзвiнкiший голос. При ларингiтi зв'язки потовщуються, голос стає хриплим, грубим або й зовсiм пропадає.

-- I як довго це може тривати?

-- Сам ларингiт триває не довше як два тижнi. Голос може пропасти на весь цей перiод, але пiсля лiкування повернеться. Однак якщо не звернутися по медичну допомогу, хвороба, цiлком iмовiрно, набуде хронiчну форму. Як наслiдок -- можливе утворення доброякiсних пухлин на голосових зв'язках, найпоширенiша серед них так звана фiброма -- позбуваються її хiрургiчним способом. До речi, постiйна охриплiсть може бути ознакою й онкохвороби.

- Як же дiяти при втратi голосу?

-- Насамперед старатися якнайменше розмовляти. Шепiт також напружує зв'язки. I, зрозуміло, слiд звернутися до лiкаря-ЛОРа, який призначить курс лiкування. Зазвичай при ларингiтi допомагають народнi засоби, але в так званих задавнених випадках лiкар приписує антибiотики чи гормональнi препарати.

-- Якi народнi засоби можуть допомогти?

-- Дуже дiєвi гарячi ванни для нiг. Також варто полоскати горло содою, настоєм ромашки. До речi, багато людей вважають: хворе горло врятує гарячий напiй -- чай чи молоко, примiром. Однак це не так.

Оскiльки вiдбувається бiльший приплив кровi до слизових, може виникнути навiть опiк, а хрипота лише посилиться. Якщо ви охрипли, то пiд час лiкування варто вiдмовитись вiд гострої їжi, надмiру солi, квашених продуктiв, перчених страв, адже вони подразнюють хворе горло.

До речi, постiйна охриплiсть може бути ознакою й онкохвороби.

Як загартувати горло

-- Для того щоб голос не пропадав, раджу практикувати дiафрагмальне дихання, або, як його ще називають, дихання животом, -- каже Катерина Калінiна,  викладачка вокалу та природного голосу.

Отже, покладiть руки на живiт, вдихнiть через нiс -- ви маєте вiдчувати, як пiдiймається живiт, але водночас плечi не рухаються. На видиху (через рот) живiт повертається у вихiдне положення.

Ще один гарний спосіб -- контрастне полоскання горла теплою i прохолодною  водою за чергою. Але слiд пам'ятати, що на початку рiзниця температури має бути мiнiмальною.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:05
"2 - 2,5 склянки ягiд на день задовольняють добову потребу організму у згаданих вiтамiнах та мiкроелементах".
18:05
"2 - 2,5 склянки ягiд на день задовольняють добову потребу організму у згаданих вiтамiнах та мiкроелементах".
19:16
Мої слова можуть обурити. Це залежатиме від того, як багато людей із вашого близького оточення чекають на нирку чи печінку для пересадки.
10:00
Що не так із даними медичних лабораторій і як дорого це може коштувати пацієнтам?
14:10
"Організм українців генетично не розрахований на перебування в умовах надмірної спеки".
10:35
За свідченням істориків, вони вперше були описані в індійській поезії, а в поширенні їх на терени Європи свою роль зіграв Олександр Македонський.
16:30
Згідно із статистичними даними ВООЗ, на преаналітичному (долабораторному) етапі стається до 70% помилок, які впливають на результати лабораторних досліджень.
20:45
Ця підступна недуга тривалий час може розвиватися непомітно.
16:38
Пити більше за потребу також не варто - вода може вимивати корисні мікроелементи.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.