Великі дози цього вітаміну пригнічують імунітет і знижують тиск

Ще років 10 -- 15 тому разом із ліками від застуди терапевти і педіатри приписували вітамін С у драже, радили налягати на джерело аскорбінової кислоти -- цитрусові. Мовляв, що її більше, то краще. А нині все навпаки: лікарі застерігають від
передозування аскорбінкою. Чому ж підхід змінився?

-- Чимало медиків у минулому столітті, -- каже Борис Скачко, відомий лікар-валеолог і дієтолог, -- захоплювалися ідеєю наддозування вітаміну С, вважаючи його мало не панацею від багатьох недуг. Чимало досліджень свідчили про незамінність аскорбінової кислоти для судин, серця, імунітету, і навіть про
протираковий ефект цієї речовини.

Але згодом численні клінічні випробування довели, що великі дози цього вітаміну провокують виділення стресових гормонів, і це пригнічує імунітет. Вітамін С у надлишку здатен провокувати руйнівні клітинні мутації. Тому сприймати приємні на смак драже з аскорбінкою, як льодяники, -- не варто.

Останніми роками була спростована й думка про те, що вiтамiн С не здатен накопичуватися в органiзмi. Насправді він синтезується у печiнцi й може там затримуватися до півроку (винятком є люди, в яких, у зв'язку з певними недугами, робота печінки порушена, і вітамін не накопичується). Тож якщо ми влітку і восени вдосталь їмо свіжі зелень, овочі та фрукти, то взимку гіповітаміноз С нам не загрожує. Висновок: людині без клінічних ознак нестачі вітаміну С жодні драже й супердози не потрібні.

-- А які ознаки нестачі цього вітаміну?

-- Це сонливiсть, дратiвливiсть, кровотеча ясен, повільне загоювання ран, частi застуди. Характерною ознакою є й депресивний стан, адже при нестачі вітаміну С недостатньо синтезується серотонін -- медіатор гарного самопочуття. Крім того, може розвинутися малокрів'я, адже вітамін С cприяє абсорбції заліза, а вітамін Е береже його від окиснення і підтримує в активній формі.

Якщо вітаміну С бракує регулярно, порушується антиоксидантна функція організму, внаслідок чого уражаються внутрішні органи, зростає ризик виникнення онкологічних хвороб.

-- А як зрозуміти, що аскорбінки -- занадто?

-- У дечому симптоми подібні до нестачі вітаміну С. Судини стають ламкими, надокучає безсоння, висипи на шкiрi. Водночас можуть розвиватися і приховані проблеми, як ось сечокислий діатез нирок, що проявляється скупченням солей і навіть каміння, -- каже Віктор Літус, доктор медичних наук, завідувач кафедри клінічної, лабораторної імунології та алергології національного медінституту.

Серед більш грізних наслідків передозування вітаміну С -- алергія, головний біль, шлункові розлади, падіння артеріального тиску. Доведено, що систематичне заживання 500 мг синтезованого вітаміну С понижує артеріальний тиск від 3,84 до 1,50 мм. І якщо гіпертоніки цього можуть й не помітити, то люди з гіпотонією
відчують настільки, що їм з ліжка буде важко підвестися.

Б. Скачко:-- Головна ж проблема в тому, що межа між добовою дозою і надміром вітамінів дуже тонка. Так, для прикладу, загальнорекомендована щоденна кількість вітаміну С -- 75 -- 100 мг (вважається, що вона стимулює вироблення інтерферону -- це активний противірусний агент). Але в кількості понад 1 грам аскорбінова кислота вже не допомагає імунітету, а, навпаки, погіршує імунну відповідь.

-- Яка ж оптимальна доза вітаміну С? З якими продуктами  її краще отримувати?

-- Є поняття фізіологічної (необхідної кожній здоровій людині) і терапевтичної (призначається при певних захворюваннях, вагітності) доз. Аби забезпечити організм фізіологічною добовою дозою аскорбінової кислоти, пігулок не потрібно. І екзотичних цитрусових, які нині багатьом людям не по кишені, -- також.

Наприклад, лише одне яблуко подарує вам 15 мiлiграмiв аскорбінки, цибулина -- 20 міліграмів, а порція квашеної капусти -- до 40 міліграмів. Це і є оптимальні 75 міліграмів вітаміну С. Обов'язково вживайте саме свіжі овочі та фрукти, адже в тушкованих і варених вітамін С розпадається.

Є ця речовина й у картоплi, але важливо готувати її правильно. Якщо занурювати бульби (найкраще -- у кожушку) відразу ж в окріп, то втрати вiтамiну С знизяться до 25 -- 30 вiдсоткiв. 

Любите кислуваті напої? Будь ласка: розведений навпіл сік, компоти з цитрусових та яблук, що містять багато лимонної, яблучної та аскорбінової кислоти, можна пити декілька разі  на день. До того ж, слабкі розчини цих кислот є антагоністами 
щавлевої, тобто заважають накопиченню оксалатів у нирках.

І ще. Більшість вітамінів, зокрема й аскорбінова кислота, діють у комплексі не лише один з одним, а й з мікроелементами. Ось чому, вживаючи фрукти, слід щодня мати в раціоні також і рибу, і м'ясо, і молочні продукти та крупи (постачальники вітамінів групи В, D, A, магнію, кальцію, фосфору, цинку тощо). Це і є найкращі полівітаміни для осені та зими.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Чимало важких випадків, кажуть лікарі, стається у теплий період, під час відпочинку.
13:00
Немає віку, коли тему сексу можна остаточно закрити, кажуть фахівці.
14:00
Це єдиний орган людини, який може триматися на поверхні води!
11:00
Не завжди два негативні результати ПРЛ-досліджень свідчать про повне одужання.
11:00
Паніка, кажуть фахівці, нищить не лише психологічне, але й фізичне здоров'я.
15:00
За словами лікарів, у мешканців сіл хвороба трапляється особливо часто.
17:18
Щороку в Україні кліщі кусають 5-6 мільйонів людей, кажуть науковці.
14:00
“Щодня до мене звертаються пацієнти з температурою, що підвищилась не через коронавірус, а через паніку”, - каже лікар.
13:00
Аби зміцнити здоров'я легенів, робити це треба за певними правилами.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.