
Професор університету Глазго Даніел Сміт разом із колегами вивчає циркадні ритми (внутрішній біологічний годинник людини) і те, як вони впливають на наше здоров'я та поведінку. Результати їхнього останнього дослідження мають насторожити кожного з нас.
У ньому взяли участь понад 90 тисяч волонтерів. Люди носили датчики активності, які зчитували, наскільки порушені біологічні годинники. Чоловіки й жінки, що вели активне життя вночі, відчували постійне почуття самотності, мали нестабільний
настрій. Дослідження виявило у людей порушення внутрішнього годинника та вищий рівень загального депресивного розладу.
Тож загальний результат дослідження підтвердив: порушення внутрішнього біологічного годинника підвищує ризик психічних розладів. Але варто зазначити, що дослідникам не вдалося встановити, чи порушення циркадних ритмів були причиною психічних розладів, чи одним із їхніх симптомів.
Професор Сміт заявив, що, цілком ймовірно, багато людей мають порушення внутрішнього годинника саме через використання перед сном мобільних пристроїв.
"Я особисто вимикаю свій смартфон до 22.00, адже заглядання у екрани в той час, коли маємо спати, негативно впливає на наш сон", -- прокоментував дослідження професор Сміт.
"Ще у ХVІІІ столітті французький вчений Жан-Жак д'Ортуа де Майран переконався, що циркадні ритми впливають на людину, -- розповідає Микола Макарчук, доктор біологічних наук, академік Академії наук вищої школи України. -- Вчений експериментував з квітами, які прокидаються і засинають відповідно до фаз доби.
Згодом, спостерігаючи за тваринами, науковці заявили: внутрішньоклітинні циркадні ритми працюють 24 години на добу, навіть в умовах штучного дня чи ночі. Ці ритми настільки синхронізовані з рухом планети, що навіть одна клітина, вилучена з організму, живе поза ним відповідно до сталих правил.
Природою біологічний годинник запрограмований так, що сон у більшості людей віком від 20 до 50 років настає через чотири години після заходу Сонця, а самостійне пробудження -- через годину-дві після сходу. Якщо ж у роботі генів, що відповідають за біологічний годинник, є певні порушення, то добовий ритм
змінюється".