
"Скажіть, який аналіз точніший -- з пальця чи з вени?"
Геннадій Петрович, м. Полтава
-- Це світова практика -- забір крові проводиться з вени, -- відповідає Романа Блажiвська, завiдувач Центральної клiнiко-дiагностичної лабораторiї обласної клiнiчної лiкарнi, голова ревізійної комісії Всеукраїнської асоціації клінічної
хімії та лабораторної медицини. -- Поясню чому.
При заборі крові з пальця часто виникають проблеми в людей, у яких судини -- глибоко або спазмують, а якщо ще й холодно, то отримати достатню кількість біоматеріалу дуже важко. Часто тиснуть на палець, щоб узяти кров, при цьому не тільки травмуються тканини, але й артеріальна та венозна кров змішується з міжклітинною рідиною, що надходить при натисканні на палець. Тому кров з пальця не можна називати якісним аналогом крові з вени, хіба що таким можемо вважати експрес-тест на рівень глюкози (цукру) в крові.
Венозну кров зазвичай беруть у ліктьовій ямці, де проходить головна серединна вена передпліччя. Іноді -- у тильній поверхні кисті або в зап'ясті. У немовлят -- з-під ключиці.
-- Вакутайнери (спеціальні вакуумні пробірки, у які набирають венозну кров) мають значно тонші голки, ніж звичайні шприци. Тому, коли беруть кров таким способом, менше травмуються тканини, -- додає Людмила Зайцева, заступниця головного лікаря центру міськради. -- Оскільки такі пробірки -- це закрита вакуумна система, скорочується час забору і кров не контактує із зовнішнім середовищем. Зрештою, вакуумні системи краще підходять пацієнтам, у яких тонкі та глибоко розташовані вени. Також медпрацівник не контактує з кров'ю.
Маючи венозну кров, можна зробити дослідження будь-яких показників. А от крові з пальця недостатньо для проведення більшості аналізів, крім загального.