
Як же вражає в ці холодні дні картина, яку щодня можна побачити в Новоградi-Волинському -- тут вихованцi одного з дитячих садкiв вибiгають на зарядку в самих трусиках! Що це?
Хто й навiщо так знущається з дітей?! -- перше запитання, яке спадає на думку. Але це зовсiм не тортури, а унiкальна методика загартовування. Дiтки, якi вiдвiдують цей заклад, майже не хворiють -- бозмалечку моржують.
Але невже їм не холодно?! "Зовсiм не холодно! -- бадьоро вигукує хлоп'я рокiв п'яти. -- Ми ж загартованi! Будемо сильними та здоровими, а мiкроби i вiруси нас боятимуться!"
Щороку тут відбувається традицiйне свято -- посвячення у "морженята", розповідає завiдувачка дитсадка Вiкторiя Данюк. Його назва -- о "У здоровому тiлi -- здоровий дух".
У дитсадку №16 "Веселка" в Новоградi-Волинському таку незвичну методику запровадили кiлька рокiв тому. Рiч у тiм, що сюди ходять дiти зi слабким iмунiтетом та хворобами верхнiх дихальних шляхiв. Тож для лiкування та гартування малечi створено всi умови -- є тренажерний зал, реабiлiтацiйнi комплекси, сауна, фiзкабiнети. А основним методом тутешнi фахiвцi обрали природне загартовування.
Уже з трьох-чотирьох рокiв малюки обливаються влiтку холодною водою. Коли настає осiнь, виконують вправи на повiтрi в легкому одязi. А з настанням зими щодня обтираються снiжком (якщо він є) або поливають себе водичкою. Перед цим дiтлахи обов'язково вiдвiдують сауну, а пiсля прогулянки знову бiжать туди, щоби розпаритися. Причому заняття на свiжому повiтрi вiдбуваються в будь-яку погоду -- навiть у десятиградусний мороз!
Результати цього унiкального загартовування ретельно вивчають та аналiзують медики.
Більшість вихованців жодного разу за рік не хворіє. "І така методика дає гарні результати, -- каже Вікторія Данюк. -- Загартовування позитивно позначається на здоров’ї наших діток. Вони менше хворіють на грип і респіраторно-вірусні інфекції. Торік моржуванням у нас займалися 54 вихованці. І впродовж року 50 дітей взагалі не мали жодних проблем зі здоров’ям!"
Експериментальної методики дотримують тут неухильно -- за спеціально складеними програмами. А контролюють її виконання фахівці -- у садочку працюють 12 медичних працівників, з них -- троє лікарів. Тож загартовують дітей, поставивши все на грунтовну наукову основу.
Між іншим, співробітники в цьому дитсадку не відстають від дітей. Адже соромно кутатися в шубу, коли твої вихованці бігають по снігу босоніж й без одягу! Тож у свято й виховательки вийшли надвір у самих купальниках -- мов улітку. Тож виходить, що маленькі моржі не лише гартуються самі, а й подають гарний приклад дорослим!
-- Передусім у такій методиці треба враховувати певні обмеження щодо стану здоров’я діток, -- каже Людмила Ількіна, лікар-педіатр. -- Якщо вони мають серцево-судинні хвороби, вроджені вади серця або проблеми з нирками -- такезагартовування їм не підійде. Але якщо просто часто хворіють на
ГРЗ, то такі діти сміливо можуть починати гартування організму.
Моржувати малюки починають з чотирьох років. Комплекс загартовування передбачає не лише моржування. Цілорічно діти роблять зарядку, вправи дихальної гімнастики, полощуть горло водою та травами. У спеціальній спелеокамері вони вдихають іони хлориду натрію -- це також сприяє чистоті дихання.
А кожному сеансу моржування взимку передує перебування діток у сауні, де вони розпарюються. Опісля вибігають на сніжок. Якщо ж снігу немає -- юні моржі обливаються водичкою. Для молодших груп її температура становить приблизно 28 градусів, а для старших -- 14 -- 15 градусів. Отака контрастність дуже позитивно впливає на дитячий організм, підвищуючи його реактивність та захисні сили й зміцнюючи імунітет.
Важливим фактором такої системи є позитивна налаштованість самої дитини та її батьків. Робити це "з-під палиці" не можна -- не буде бажаного ефекту. Дитинці має подобатися загартовування, а батьки повинні підтримати її в цьому прагненні. Відтак увесь цей комплекс складників у їх системному поєднанні дає феноменальні результати.
Понад 90% дітей, які загартовувалися за цією методикою, впродовж року жодного разу не хворіли!