
Усі знають, що горіхи ліщини не тільки смачні, а й корисні. Проте мало хто знає, що з лікарською метою використовують ще й кору та листки ліщини, розповідає "Доброму лікарю" Катерина Фриндак, знавець народної медицини.
Кору заготовляють навесні, під час сокоруху. Сушать її на відкритому повітрі. Листки збирають молодими, у травні, і сушать на повітрі в затінку. Плоди збирають у вересні.
Відвари кори та настій листків ліщини мають властивість звужувати судини, тому їхнє використання доцільне при лікуванні варикозу, капілярних крововиливів.
А листя ліщини використовують для лікування кишкових хвороб,
недокрів'я, авітамінозу й рахіту.
Настій листя дозволяє отримувати чудовий і смачний сечогінний чай, який рекомендують як загальнозміцнюючий засіб при нервових хворобах, епілепсії, нетриманні сечі, загальній статевій слабкості. Настій листя застосовують при запаленні передміхурової залози й сечокам'яної хвороби. Але зазвичай при збільшенні передміхурової залози готують відвар з розтертих ядер, кори та
листя і застосовують його на ніч у вигляді мікроклізм, по 60 мл.
Настій листя рекомендують при недокрів'ї та хворобах лімфатичних вузлів у поєднанні з ваннами і примочками, які приймають теплими протягом 10 -- 20 хвилин, залежно від віку і стану хворого.
Настій листя ліщини, зібраного в травні, -- дуже ефективний засіб
для лікування печінки.
Відвар кори використовують при лікуванні трофічних виразок гомілки, геморої. Застосовують препарати внутрішньо, а примочки -- зовнішньо (тоді відвар роблять більш концентрованим). Відвар кори і листя вживають при захворюваннях шлунка, кишківника і печінки, при дизентерії. Відвар як в'яжучий і жарознижувальний засіб
рекомендують застосовувати при застудних хворобах.
Відвар "кошичків" ліщини (плодоніжок, що огортають горішок) вживають при захворюваннях шлунка, кишківника, печінки, при недокрів'ї, авітамінозі й рахіті. Найчастіше цей відвар роблять із суміші листя та кошичків, для посилення дії на організм.
Горіхову олію використовують при глистах (аскариди), епілепсії, а також у вигляді розтирань і компресів при радикуліті й шкірних хворобах. Для зміцнення волосся олію рекомендують втирати в шкіру голови. Олія у суміші з яєчним білком -- дуже ефективний засіб для лікування різних опіків.
Пилок ліщини (по 1 чайній ложці з медом, запивати настоєм листя) -- гарний зміцнювальний засіб при загальній та статевій слабкості, анемії, захворюваннях лімфосистеми. При розсіяному склерозі пилок п'ють з молозивом (чайна ложка пилку, змішана з чайною ложкою меду і склянкою молока або молозива). При важких легеневих захворюваннях з кровохарканням можна застосовувати пилок ліщини й сосни, попередньо розтерши їх у ступці й змішавши з медом.
При нетриманні сечі потрібно взяти чайну ложку пилку, чайну ложку меду на склянку відвару трави звіробою і вживати по склянці на ніч 2 -- 3 дні. З пилка разом із медом роблять пов'язки на рани або посипають ними рани для уникнення загноєння.
Рецепти:
1. Настій: 2 столові ложки листя на склянку окропу настояти 30 хвилин, процідити. Вживати по 50 мл 3 рази на день до їди.
2. Відвар: столову ложку кори на склянку окропу, кип'ятити на повільному вогні 30 хвилин, охолодити 10 хвилин, процідити. Вживати по 50 мл 3 -- 4 рази на день під час їди. Для концентрованого відвару потрібно взяти 2 столові ложки сировини.
3. Змішати рівну кількість кори ліщини, арніки гірської. Дві столові ложки суміші запарити 600 мл окропу в термосі, настояти протягом ночі. Проти розширених вен пити 150 мл тричі на день до їди.
4. Взяти 2 столові ложки листків ліщини звичайної залити 400 мл окропу, настояти 40 хвилин, процідити, змішати з 2 столовими ложками меду. Вживати по 2 столові ложки 2 рази на день за 30 хвилин до їди протягом 7 днів. Рекомендується при
атеросклерозі нижніх кінцівок.
5. Взяти столову ложку кори ліщини звичайної, залити 400 мл води, кип’ятити 10 хвилин, процідити, змішати з 2 столовими ложками меду. Вживати по столовій ложці 4 рази на день за 1 годину до їди протягом 14 днів. Рекомендується при
атеросклерозі нижніх кінцівок.
6. При ішемічній хворобі серця взяти столову ложку ліщини (листя чи кори), запарити склянкою окропу (кору кип’ятять 5 хвилин). Настояти 2 години. Пити по 1 -- 2 столові ложки на день.
7. При хворобах нирок, печінки -- столову ложку кори ліщини на 500 мл окропу, кип’ятити 10 хвилин. Пити по півсклянки 4 рази на день до їди. Або настій листя ліщини -- 2 столові ложки сировини на 500 мл окропу, настояти 2 години. Пити по півсклянки 4 рази на день.