Науковці пояснили, як найпопулярніша спеція шкодить нашому організму в холодну пору року

Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що
денний ліміт солі -- лише 2 грами. Однак, як з'ясувалося, більшість людей споживає щонайменше вдвічі більше солі. 

Українські медики додають: на тлі святкування та загалом у зимовому меню українців спостерігається пік споживання солі. У результаті здоров'я нації зазнає нищівного впливу.

Тим часом завдяки зменшенню звичної дози цього продукту в раціоні можна різко знизити ризик розвитку важких хвороб серцево-судинної системи, ниркової недостатності й раку шлунка. Саме такі обмеження визнали найбільш дієвими для збереження здоров'я й продовження тривалості життя населення.

Докладніше про це розповіли Петро Бiдзiля, асистент кафедри внутрiшнiх хвороб
Запорiзького державного медичного унiверситету, Леонід Подригало, спеціаліст з гігієни харчування, завідувач кафедри Харківської державної академії фізичної культури, та професор Володимир Паньків, головний ендокринолог Києва.

-- Віддавна люди цінували сіль, це був продукт стратегічного значення. То невже наші смаки такі оманливі, невже ми власноруч копаємо собі могилу?

П. Бідзіля: -- Жоден інший продукт харчування не має такого впливу на роботу й стан організму людини, як сіль. 

Одна молекула солі утримує дві молекули води. Отож що більше цього продукту в раціоні людини, то більшим буде об'єм крові, котра циркулює в організмі. Неважко здогадатись, що йдеться про фактор, який спричиняє перевантаженню серцево-судинної системи. Збільшується частота серцевих скорочень, підвищується артеріальний тиск. Це провокує погіршення стану судин, підвищення темпів зношування серця.

Л. Подригало: -- Клітини організму людини складаються з системи мембран, що заповнені цитоплазмою. Загальний стан цього внутрішнього водного середовища клітин безпосередньо залежить від кількості спожитої солі, адже в разі її надлишку в клітинах порушується калій-натрієвий баланс. У результаті вони починають швидше зношуватись. Іншими словами, пришвидшуються темпи старіння клітин, а відтак і всього організму.

-- Як же вирахувати безпечну норму? 

П. Бідзіля: -- Упродовж дня можна споживати не бiльше як чайну ложку солi (трохи більше як шість грамів). Зауважте, йдеться про рекомендацію для здорової людини. Тоді як при захворюваннi нирок чи органів серцево-судинної системи цей показник потрібно зменшити до трьох грамiв на день. А при серцевiй недостатньостi
можна собі дозволити лише один грам за день.

П. Подригало: -- Слід мати на увазі той факт, що сіль є не лише у ваших сільничках, але й міститься в продуктах. Зокрема, у хлібі, консервах, соусах, напівфабрикатах. Ось чому науковці й радять дотримуватись мінімального дозування -- 2 грами на день. Зрозуміло, що вирахувати це важко, але є один дієвий секрет: на столі не має бути сільнички. Візьміть собі за правило ніколи не досолювати. А під час приготування знижуйте звичну дозу солі, котру додаєте до страви.

-- Чи відомо, скільки солі споживають українці?

П. Бідзіля: -- Близько десяти грамів. А взимку цей показник набагато збільшується, адже у раціоні переважають маринади, квашені продукти (капуста, помідори, огірки), вудженина, ковбаса, сало, оселедець. Ці продукти містять надмірну концентрацію солі, що відчутно б'є по нашому організму. Додайте зниження рухової
активності взимку, що призводить до різкої затримки рідини в судинах. Але ми про це не думаємо. А вже навесні будемо бідкатися, чому раптом так погіршилося здоров'я, й думатимемо, що це через весну...

Л. Подригало: -- Це прямий шлях не лише до хвороб судин і серця, але й до порушення обміну речовин та до ожиріння. А в розвинених країнах уже говорять про визнання такої проблеми, як надмірне споживання солі, хворобою.

Загалом йдеться про фактор ризику розвитку багатьох хронічних неінфекційних хвороб. Мова насамперед про набутий цукровий діабет (хворіє понад мільйон українців), гіпертонію (12 мільйонів), ішемічну хворобу та інсульт (основні причини смертності). Крім того, потерпає видільна система (зокрема, нирки), розвивається
патологія опорно-рухового апарату.

Тож, аби вберегти здоров'я й життя, потрібно не так уже й багато. Стежте за своїм харчуванням, відмовтеся від фаст-фуду (містить забагато солі) і не сипте багато солі до страв.

-- Дехто взагалі все їсть без солі. Що ви на це скажете?

В. Паньків: -- Сіль потрібна нашому організму, це один із життєво небхідних продуктів, адже хлорид натрію бере участь у водно-сольовому обміні, а це дуже важлива складова частина нормального обміну речовин. Нестача солі в організмі погано позначається на роботі нервової та серцево-судинної систем. Це може навіть
призвести до спазмів чи набряку м’язів.

Тож відмовлятися від такого продукту не можна, та це б і не вдалося, бо сіль міститься у продуктах харчування. Але можна мінімізувати дозування, приміром, чимало людей взагалі не використовує сіль, готуючи страви.

П. Бідзіля: -- До речі, коли в меню є картопля, буряк чи морква, до страв слід додавати менше солі, бо ці коренеплоди містять  калійну сіль. Якщо в меню -- оселедець, гарнір солити категоречно не рекомендовано. У салати замість солі додавайте лимонний сік. І не забувайте про морську капусту, що в потрібній кількості містить, крім йоду, ще й сіль.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Виявляється, жоден інший орган не потерпає в цей період застіль так, як підшлункова. Якщо ж вчасно не відреагувати на її сигнали про допомогу, залоза починає збільшуватись, її клітини можуть гинути

Новини

13:00
“Усе розпочалося з легкого поколювання у кінчиках пальців”, - каже наш співрозмовник.
11:00
Їх допускають навіть досвідчені у сексі партнери, кажуть фахівці.
11:00
"Пацієнтка розповідала, що лише раз за багато років подружнього життя відчула оргазм і ледь не померла від сорому", - лікар-сексолог.
12:00
15-20 хвилин дрімоти вдень дозволяють підвищити продуктивність праці, кажуть фахівці. Але є деякі нюанси.
09:37
Чому кожен реагує на однакову температуру навколишнього середовища по-різному і як натренувати організм до її перепадів?
13:00
І як правильно поводитися, коли температура тіла “зашкалює”.
11:00
Нещодавно у Львові жінка з коронавірусом народила здорових двійнят.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.