Переохолодження може призвести до запального процесу очей

У світі, напевне, немає такої людини, яка б жодного разу не хворіла на кон'юнктивіт - недугу, звiсно, неприємну, однак не смертельну. Тому найчастіше ми не звертаємося до фахівця, а самі призначаємо собі краплі, придбані в аптеці за рекомендацією знайомих.

-- Проте таке ставлення до власного здоров'я може мати серйозні наслідки, -- застерігає керівник Центру лікування увеїтів, лікар-фтизіоофтальмолог Елеонора Годяєва.

Згідно з медичною статистикою, до 80% випадкiв тимчасової непрацездатності пов’язані з хворобами очей, а в 10% незрячих сліпоту викликали саме запальнi захворювання очей.

Якщо запальнi процеси очей iз затяжним або рецидивним перебігом, хоч хворi й отримували допомогу в інших лікувально-профілактичних закладах протягом 20 днів i довше, але необхідного ефекту немає, їх усiх слiд скеровувати на консультацiю до Центру лікування увеїтів. Ми проводимо поглиблене дослідження причин запального процесу в таких пацiєнтiв, адже маємо відповідні умови.

Ставимо діагноз і призначаємо адекватне лікування. Власне, головне завдання нашого центру - забезпечити кваліфіковану спеціалізовану допомогу хворим на увеїти (запальні захворювання судинної оболонки очей) різної етіології та протитуберкульозну і спеціалізовану допомогу при увеїтах туберкульозного характеру.

Нинi -- дуже великий спектр антибіотиків, і може статися так, що призначений лікарем препарат виявиться нечутливим до збудника, котрий викликав запальний процес. Аби уникнути такої ситуацiї, без сумнiву, необхiднi лабораторні дослідження на чутливість мікроорганізмів до тих чи iнших ліків. Однак не в усіх медзакладiв є  така діагностична лабораторна база.

Крім того, кон'юнктивіт і кератит можуть мати вірусний характер (останніми роками відсоток таких кератитів суттєво збільшується), у таких випадках узагалі не потрібно призначати антибіотики та гормональні засоби, якими лікують кератити бактеріального характеру. Більш того, безпідставне та безконтрольне застосування гормональних препаратів призводить до того, що герпетична інфекція навпаки дуже швидко розвивається, а отже, замість користі від лікування відбувається прогресування патологічного процесу. Таким хворим необхіднi спеціальні антивірусні препарати.

Також ми проводимо діагностику туберкульозного ураження очей за допомогою спеціальної туберкулінової проби. Туберкульозні увеїти потребують специфічного лікування із застосуванням протитуберкульозних препаратів. Цей процес важкий i довгий - до шести місяців (за звичайного увеїту - 15-18 днів). Щорічно маємо один-два такі випадки, а проте загалом це 7% усіх туберкульозних хвороб.

- З якими захворюваннями звертаються найчастіше?

- Найчастіше до нас потрапляють хворі з увеїтами та кератитами (запаленням рогівки ока). Доволі часто лікуємо керато-увеїти - поєднання захворювання переднього та заднього відрізків ока, коли одночасно уражені рогівка й судинна оболонка. Звичайно, до нас звертаються і з іншими проблемами, зокрема дакріоциститами (запаленням сльозового міхура), іритами (запаленням райдужної оболонки ока), іридоциклітами (запаленням райдужної оболонки та циліарного тіла очей), кератокон'юнктивітами, хоріоретинальними запаленнями (тобто судинної оболонки та сітківки ока) тощо.

- Які симптоми запалення очей?

- При всіх запальних процесах переднього відрізка ока спостерігається різке почервоніння ока, виражена світлобоязнь, сльозотеча, спазм повік (блефароспазм), біль різної інтенсивності, можливі слизово-гнійні виділення.

Якщо уражений задній відрізок ока, то з’являються плаваючі мушки, затуманення зору (людина бачить ніби через запітніле скло), зниження зору, біль в очах. Крім того, дуже часто буває викривлення контурів предметів, що спостерігається при увеїтах і хоріоретинальних запаленнях. Можливі й загальносоматичні прояви: головний біль, підвищення температури, слабкість.

- Які фактори провокують ці захворювання?

- Найперше, переохолодження. Крiм цього, може бути й ще кілька факторів одночасно - дим, запилення, невчасне звернення до лікаря або неправильне попереднє лікування того ж таки кон’юнктивіту, ускладнення соматичних, зокрема системних аутоімунних захворювань.

- Чим небезпечні запальні захворювання очей?

- Недоліковані запальні захворювання очей спричиняють втрату зору, особливо якщо їх локалізовано в зорових зонах, зокрема в задньому поясі ока, крім того, є загроза відшаровування сітківки, що теж призводить до сліпоти, а отже, інвалідності. Передні увеїти ускладнюються зрощенням краю райдужки з  передньою капсулою кришталика. Внаслідок цього підвищується внутрішньоочний тиск, вiдтак - знову-таки сліпота.

Тож що раніше встановлено правильний діагноз і розпочато адекватне лікування, то лiпше і для ока, і для стану здоров’я хворого загалом.

- Яка є профілактика запальних захворювань очей?

- Профілактика захворювання дуже проста: не переохолоджуватися, правильно харчуватися, вести здоровий спосіб життя. Крім того, вчасно та адекватно лікувати запальні процеси ока. Взагалі, рекомендовано відвідувати офтальмолога щорічно з профілактичною метою навіть за відсутності скарг на зір, адже багатьом офтальмологічним захворюванням притаманний прихований перебіг. І ніякого самолікування!

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

14:00
Іноді, аби знайти відповідь на це запитання, доведеться відвідати п'ятьох-шістьох лікарів.
11:00
Розбудити хворого посеред складної операції: лікарі розповідають, навіщо це потрібно і як такі хірургічні втручання роблять в Україні.
11:00
Тепер вона насичується невеликими порціями, продовжує скидати зайві кілограми, а ще каже, що більше не може курити.
11:00
Психологиня розповідає про етапи переживання смерті близьких людей та пояснює, що може допомогти їм долати відчай.
12:00
Науковці знайшли зв'язок між негативним мисленням і ризиком розвитку синдрому стійкого порушення розумових функцій.
11:00
У якому віці найчастіше діагностують сколіоз, чим він загрожує і чому однією з причин його виникнення може бути навіть їзда на самокаті?
18:00
Медики наполягають - жири корисні для організму, а нестача їх призводить до ослаблення імунітету та проблем із м'язами і суглобами.
11:00
Про важливий етап перевірки медичних препаратів - клінічні випробування на людях.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.