Кератит - найпоширеніша причина погіршення зору

Підступність цього захворювання очей у тому, що його дуже складно діагностувати, а ще складніше -- лікувати.

Про те, як вчасно розпізнати небезпеку та які є сучасні методи лікування патології рогівки, "Доброму лікарю" розповіла Тетяна Гайдамака, лікарка вищої категорії, доктор медичних наук, старший науковий співробітник Інституту очних

хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України.

- Чому інфекційні захворювання рогівки набули такого поширення? І чому їх складно діагностувати та лікувати?

- Дійсно, наше відділення завжди переповнене, і левова частка пацієнтів - з інфекційними захворюваннями рогівки, найчастіше кератитом.

Кератит - запалення рогівки, що проявляється переважно її помутнінням, виразкою, болем і почервонінням ока. Це дуже підступне захворювання, що може призвести до значного зниження зору й навіть сліпоти. Кератит дуже не просто діагностувати, а ще складніше - лікувати. До нас потрапляють хворі в украй важкому стані, з виразками, а іноді й перфораціями рогівки. І тому доводиться лікувати їх не тільки медикаментозно, а й проводити пересадку рогівки.

Найчастіше до нас звертаються хворі з герпетичною формою кератиту або ж зі змішаною етіологією, коли до герпетичної додається тяжка бактеріальна або грибкова інфекція, стійка до звичайних антибіотиків. Процес одужання дуже важкий і довгий, стандартні схеми лікування часто виявляються неефективними.

Велику роль відіграє тут імунний фактор. Постійний стрес, у якому знаходиться бiльша частина людства, знижує або деформує імунітет, і це змінює перебіг захворювання. Начебто і схему лікування обрано правильно, і необхідні препарати хворий отримує, а очiкуваного ефекту немає. Вiдтак через 2, 4, 5 місяців пацiєнти звертаються до нас у дуже тяжкому стані.

- Як розвивається герпетичний кератит і чи можна його повністю вилікувати?

- Герпетичний кератит викликає вірус герпесу. Зазвичай зараження відбувається у 2 - 5 років. До певного часу герпес знаходиться в нервових гангліях і ніяк себе не проявляє, але за будь-яких несприятливих умов - перевтомі, стресі, застуді - вірус може активізуватися, і людина починає хворіти. І якщо при правильному лікуванні бактеріальний та грибковий кератити ми можемо вилікувати повністю, то герпетичний - ні. Іноді достатньо невеликої мікротріщинки, що на тлі зниженого імунітету призводить до рецидиву захворювання. I кожен його наступний прояв минає важче, ніж попередній.

За нашими багаторічними спостереженнями, такі рецидиви відбуваються майже в 30% хворих. Лікування герпетичного кератиту тривале й серйозне. Якщо консервативне лікування неефективне, можлива кератопластика. Оскільки в усьому світі є труднощі з трансплантацією донорського матеріалу, ми стали використовувати штучну рогівку, розроблену вченими нашого  інституту. Досить часто лікувальна кератопластика, зроблена на стадії загострення процесу, не тільки обумовлює лікувальний ефект, а й підвищує гостроту зору людини.

-- Які патології рогівки неінфекційного типу найчастіше діагностуєте?

-- На сьогодні значно зросла кількість тих, хто звертається із дистрофією рогівки. Йдеться про групу незапальних спадково обумовлених захворювань, пов’язаних зі зниженням прозорості рогівки. Побільшало хворих із наслідками оперативних втручань. Дедалi частіше до нас звертаються з приводу кератоконуса - захворювання ока, при якому рогівка поступово тоншає i набуває конічної форми. Якщо раніше фіксувалися поодинокі такi випадки, то останнім часом кератоконус поступово виходить на перше місце серед патологій рогівки незапального типу. Захворювання  досить підступне, і за відсутності необхідного лікування може призвести до сліпоти. На третьому місці серед патологій рогівки — вроджені захворювання, що викликають зміни форми рогівки і проходять на тлі порушення обміну речовин. Після Чорнобильської аварії відсоток таких хворих зріс утричі.

Наприкінці хочу звернути увагу: якщо вас турбує почервоніння очей, біль, світлобоязнь, погіршення зору та інші симптоми запалення, не займайтеся самолікуванням, -- не зволікайте, відразу звертайтеся по кваліфіковану допомогу до лікаря-офтальмолога за місцем проживання або безпосередньо до нашого інституту.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

17:45
Психологи кажуть: якщо песимізм здоровий, то які проблеми? Водночас зауважують - оптимізм має свої мінуси.
14:53
Бактерії, що населяють наш кишківник, переважно живляться рослинними вуглеводами, але це не означає, що людина повинна стати вегетаріанцем.
11:09
Журналістка "Експресу" розповідає про свій неприємний досвід. І він - не ексклюзивний.
16:10
“Донька народилася здоровою. У півтора року захворіла на вірусний енцефаліт. І от наслідки...”
13:50
Дискусія з прихильницею, а також противницею гомеопатії. Які аргументи вони наводять?
10:08
"У багатьох наукових працях доведено, що на сперматогенез чоловіка впливають також комп'ютери".
19:30
Для успішного засинання та якісного сну неодмінною умовою є невелике зниження температури тіла.
15:03
У висушених фруктах вітаміни та поживні речовини зберігаються в концентрованому стані, адже зайва волога висушується, кажуть фахівці.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.