Якщо вам лоскотно від власних дотиків, це може бути поганим знаком

21 Квітень, 2017 - 11:30

Більшість людей не сприймають лоскоту від самих себе -- власні дотики не викликають цих відчуттів. Але у хворих на шизофренію все по-іншому, адже вони не розрізняють свої і чужі дотики.

Вважається, що наш мозок (а точніше, соматосенсорна кора) заздалегідь пророкує тактильні відчуття від наших власних дій, а тому подібна реакція не виникає. Ще в 2000 році нейробіолог Сара-Джейн Блейкмор продемонструвала, що деякі хворі на шизофренію можуть лоскотати самі себе (зокрема, тільки ті з них, у кого були виражені такі симптоми, як слухові галюцинації і відчуття, що їх думки і дії контролюються ззовні). Дослідники припустили, що ці пацієнти не можуть або майже не можуть відрізняти власні дотики від чужих.

Існують психічні розлади, подібні на шизофренію, але менш важкі (наприклад, шизотипічний розлад особистості). Група французьких дослідників з Лілльського університету вирішила з'ясувати, чи можуть люди з вираженими шизотипічними рисами лоскотати самі себе, повідомляє psychologies.ru.

Для почали дослідники протестували 397 студентів, які не мали ніяких психіатричних діагнозів, за допомогою опитувальника для виявлення шизотипічних рис, після чого відібрали для участі в експерименті по 27 студентів з найнижчими і найвищими балами.

В ході самого експерименту студенти, у яких були зав'язані очі, спочатку самі лоскотали свою руку звичайної пензликом, потім тим самим пензликом їх руку лоскотав спеціальний пристрій. Учасників попросили оцінити, наскільки сильне почуття лоскоту вони відчували в кожному випадку. У разі, коли пензлик рухала рука робота, студенти з шизотипічними рисами особистості і без таких були приблизно однаково чутливі до лоскоту. Однак тих, хто має шизотипічний розлад, значно сильніше, ніж інші, відчували лоскіт, коли пензлик тримали вони самі (студентам без шизотипічних рис в цьому випадку не було або майже не було лоскотно).

Як підкреслюють дослідники, ці результати не означають, що будь-яка людина, якій лоскотно від власних дотиків, схильна до підвищеного ризику розвитку шизофренії. Однак вони дозволяють більше зрозуміти про механізми, загальні для всіх розладів шизофренічного спектру і призводять до того, що мозок погано розрізняє або взагалі не розрізняє власні та чужі дії.
 

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.