
Виявляється, вечірній стрес може бути шкідливішим за ранковий, оскільки на нього може гірше реагувати організм. Це змогли встановити японські дослідники з Університету Хоккайдо.
Результати дослідження опубліковані в журналі Neuropsychopharmacology Reports. Як кажуть вчені, більш виражена хвороблива реакція організму на вечірній стрес пов'язана з його підпорядкованістю циркадним ритмам.
Вчені провели експеримент, в якому люди проходили стресові для них завдання вранці або ввечері, пише medlinks. Фахівці виявили, що у тих учасників, які відчували ранковий стрес, рівень гормону кортизолу піднімався набагато значніше, ніж у тих, хто стикався з вечірнім стресом. А синтез кортизолу тісно пов'язаний з біоритмами, і в організмі діє механізм, який дає викидати додаткові кількості гормону в вечірній час, коли йому потрібен відпочинок.
Чому ж вечірній стрес шкідливіший для організму? Вчені пояснюють: кортизол мобілізує енергетичні ресурси, але якщо у вечірній час його виробляється недостатньо, впоратися зі стресом може бути набагато важче. Таким чином, психологічна напруга вечорами потенційно небезпечніше, ніж стрес в ранкові години - вразливість організму перед вечірнім стресом вища через брак кортизолу, в зв'язку з якою організму буквально не вистачає енергії, щоб впоратися з навантаженням.
«На стрес реагує як гормональна система, так і нервова, про що можна судити за серцевим ритмом: при стресі автономна нервова система змушує серце битися частіше. У ранкові години людині простіше впоратися з подразниками - стресовий гормон кортизол стає помічником для його організму», - резюмували дослідники.